תסמונת המעי הרגיז ומחלות מעיים דלקתיות – מה ההבדלים בין המחלות?

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תסמונת המעי הרגיז (IBS) הוא מצב לא דלקתי בעוד שמחלת מעיים דלקתית (IBD) היא כאמור דלקתית וגורמת לנפיחות כרונית. בנוסף, תסמונת המעי הרגיז לא מסווג כמחלה, בניגוד למחלת מעיים דלקתית, אלא מוגדר כהפרעה תפקודית באופן שהתסמינים הינם נרחבים ולא ספציפיים.

המשותף לשני המצבים הוא כאבי בטן, עצירות או לחילופין תנועות מעיים דחופות (שלשולים). מחלת מעיים דלקתית היא צורה קיצונית יותר וחמורה יותר של בעיות במעיים ועלולה, בנוסף לגרום לעייפות קיצונית ואף דימום רקטלי.

הבדלים כללים בין שני המצבים

תסמונת המעי הרגיז מעורר כאב, אולם הוא לא מסווג כמחלה כלל. מחלות מעיים דלקתיות, לעומת את, נחלקות לשתי תת קטגוריות עיקריות: מחלת קרוהן וקוליטיס. אנשים עם מחלת קרוהן יסבלו מכיבים מכאיבים במעיים הקטנים והגדולים עד דלקת בפי הטבעת. אנשים עם קוליטיס יסבלו מכיבים בפי הטבעת ועד המעי הגס.

תסמונת המעי הרגיז תהיה שכיחה יותר ממחלת מעיים דלקתית, כך שההערכה היא כי אחד מכל חמישה אנשים יסבול מתסמונת המעי הרגיז, בעוד שרק אחד ל 200 אנשים בארה"ב יסבול ממחלת מעיים דלקתית. האבחנה בין שני המצבים, לא יכולה לההתבסס רק על השוואת התסמינים אלא חייבת להיות מקיפה יותר ולכלול גם אמצעים פולשניים.

ההבדל הבסיסי בין IBS ו- IBD הוא מבני, כך שבודקים את המעיים באמצעות אנדוסקופיה, ניתוח או ביופסיה. במחלת מעיים דלקתית, יהיה וייראה נזק ממשי למעיים. השלכות הדלקת ידרשו, לרוב, אשפוז, תרופות, תמיכה תזונתית ולעיתים קרובות אף ניתוח. בתסמונת המעי הרגיז, לא ייגרם הזק, ולכן השפעותיו על איכות ותוחלת החיים של החולה יהיו פחותות.

ההבדלים בתסמינים בין שני המצבים

התסמין המשותף לשני מצבים אלה הוא כאבי בטן. אולם אנשים אשר סובלים מתסמונת המעי הרגיז יסבלו גם מהתכווציות ונפיחות (כתוצאה משלשולים או עצירות). אנשים אשר סובלים ממחלת מעיים דלקתית יסבלו גם מדימום רקטלי, ירידה במשקל ולפעמים חום.

שני המצבים משפיעים על אנשים בכל הגילאים, אולם בולטים יותר בקרב אנשים צעירים יותר. לנשים, יש סיכון יתר לסבול מתסמונת המעי הרגיז, בעוד שמחלות מעיים דלקתיות יופיעו באופן שווה בין שני המינים. מחלת מעיים תהיה שכיחה יותר בקרב יהודים יוצאי צפון אירופה, בעוד שהתסמונת תהיה שכיחה באופן שווה בין כל הגזעים.

כך, שנראה כי תסמונת המעי הרגיז היא הפרעה כלל עולמית, שלפעמים אף לא תפנה לסיוע רפואי ואנשים אלה יעדיפו להמשיך במצב זה ללא טיפול. לחולי מחלות מעיים דלקתיות לא תהיה, לרוב, ברירה והם יהיו חייבים לדרוש סיוע רפואי.

חשיבות ההבדלים בין שני המצבים

חשוב מאוד להבחין בין שני המצבים, מכיוון שלמרות ששניהם הינם מצבים כרוניים, הטיפול והפרוגנוזה של כל אחד מהם עשוי להיות שונה באופן משמעותי. גורמים אחרים אשר מחייבים אבחנה שונה היא כי אדם אשר סובל מתסמונת המעי הרגיז יכול לסבול גם ממחלת מעיים דלקתית, או שהוא עלול להיות בקבוצת סיכון להתפתחות המחלה. כמו כן, התרופות הניתנות למחלות מעיים דלקתיות הינן יקרות ובעלות תופעות לוואי רבות, כך שאין זה רצוי כי אדם אשר סובל מתסמונת המעי הרגיז ינטול אותן.

שני המצבים, הן תסמונת המעי הרגיז והן מחלה דלקתית עלולות להיות מאובחנות בטעות כבעיות אחרות כמו דיברטקוליטיס או אפדנציטיס. אבחון מדויק אשר יכלול ראיון רפואי מדויק, בדיקות פולשניות וזיהוי תסמינים עשוי לסייע במקרים אלה. יש לזכור כי גם אם התסמינים של תסמונת המעי הרגיז הינם חמורים ומציקים לאדם, הפרגנוזה שלו תהיה טובה יותר מאשר חולה קרוהן או קוליטיס.

דילוג לתוכן