שיקום בבית המטופל אחרי ניתוח קולוסטומיה

ניתוח קולוסטומיה הינו הליך רפואי לא פשוט המחייב שיקום. בין היתר, הניתוח נדרש במצבים שבהם החולה סובל מחסימת מעייםשיקום בבית לאחר ניתוח קולוסטומיה הגורמת לסכנה, עקב מחלות דלקתיות במעיים, בשל קרוהן, כיבים במעי, פוליפים או עקב גידול סרטני. למרבה המזל, ניתן כיום לבצע את השיקום לאו דווקא בבית החולים או במוסד לשיקום אלא גם בבית. שיקום בבית לאחר ניתוח קולוסטומיה יכול לשפר את ההצלחה, להקטין את הסיבוכים ולהקל מאוד על המשתקם בזכות האווירה, הליווי המקצועי ויתרונות נוספים.

לומדים לחיות עם סטומה

ניתוח קולוסטומיה מחייב שינוי דרמטי בסגנון החיים, לפחות בתקופת הזמן שלאחר הניתוח. עם הזמן ובזכות השיקום, ניתן לחזור לשגרת חיים תקינה, ולקיים כמעט כל פעילות רצויה באשר היא. המשמעות של הניתוח היא הסרה של חלק מהמעי, לרוב המעי הגס, על מנת לאפשר ריפוי ממחלה, עצירת גידול וטיפול בסימפטומים שונים הקשורים למערכת העיכול. ניתן לחיות ללא קשיים מיוחדים גם ללא חלק משמעותי מהמעי הגס, אך נדרש שיקום ותרגול של התנהלות עם סטומה למשך פרק זמן מוגבל או לעיתים למשך כל החיים.

שיקום ושימוש בסטומה

סטומה, שנוצרת כתוצאה מהניתוח, נועדה לאפשר למעי להחלים או לאפשר פינוי הפרשות בצורה עקיפה כאשר המעי הגס ופי הטבעת לא יכולים לפנות את ההפרשות כמקובל. לאחר ניתוח המעי, הוא בדרך כלל מתקצר. את המעי שנותר לאחר הניתוח יש לחבר לבטן, לרוב באזור המשוער של הטבור. במהלך השיקום המטופל מחזק את הגוף ומבצע תרגילים שונים לשיפור זרימת הדם ומתרגל מחדש לצריכת מזון שאיננו נוזלי. בנוסף, מתרגל המשתקם לתחזק את הסטומה, לחבר את השקיות החדשות ולשמור על היגיינה מלאה במקום. הפתח החדש אמור להיות חלק ממערכת העיכול וכחלק מהשיקום, ניתן לשים דגש גם על תזונה מתאימה. בין היתר, בזכות השיקום והליווי הדיאטני ניתן:

  • להתרגל לאכול באופן שמפחית את הגזים.
  • להפחית את הריחות שרוצים להימנע מהם על ידי תזונה ועל ידי נקיטת פעולות נוספות.
  • למנוע את החסימה של הסטומה, על ידי בחירה במזונות מסוימים ועל ידי לעיסה נכונה.
  • לשמור מפני עליה במשקל ושמירה מפני שינויים דיאטיים לא רצויים.
  • למנוע התייבשות בשל יציאות רכות מרובות.
  • היגיינה ורחצה לאחר ניתוח קולוסטומיה.

מרבית המטופלים חווים קשיים לאחר ניתוח קולוסטומיה, הן בשל הצורך בטיפול בסטומה והן בשל סיבות נוספות והחשש מפני מגבלות שונות. בעזרת שיקום בבית ניתן ללמוד מחדש לבצע את כל הפעולות הנדרשות ולחיות חיים מלאים. בעזרת ציוד מתאים, אין שום מניעה עם הזמן אפילו לבקר בחו"ל, לטייל, לבצע פעילות גופנית, לשחות בים וכדומה.

במהלך השיקום מבצעים פעילות גופנית מדורגת, על מנת לחזק את הגוף ולשפר את פעילות מערכת העיכול. בנוסף, לומדים כיצד לשמור על ההיגיינה הגופנית ולהתקלח לאחר הניתוח ובפרט לשטוף את אזור הסטומה. תהליך ההדרכה מתחיל לרוב בבית החולים אולם הוא יכול להמשיך בבית ולאפשר רכישת מיומנות מתאימה. במידת הצורך אפשר להשתמש לפרק זמן מסוים בתכשירים שונים, בעיקר עד שהסטומה מגיעה לגודל הסופי שלה (שהוא קטן יותר לעומת הגודל שלאחר הניתוח).

מדוע פעילות גופנית כה חשובה?

למרות שלאחר הניתוח אין לבצע פעילות שכוללת מאמץ רב והרמת משקל, חשוב לחזור בהדרגה לפעילות. שיקום בבית מאפשר לכם לחזק את הגוף, לתרגל נשימה (להפחתת כאבים והרפיה), להמריץ את הדם ולשפר את איכות השינה. עם שיקום נאות, אפשר אפילו בתוך שבועות ספורים לחוש כי הגוף מאושש בהרבה וניתן לחזור לשגרה כמעט רגילה לחלוטין.

מקורות ולקריאה נוספת:

What To Expect After Your Stoma Surgery


https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ud1233
https://www.convatec.com/ostomy/right-after-surgery/your-first-12-weeks-after-surgery/#

אולי יעניין אותך גם:

בדיקת קולונוסקופיה – איך מתכוננים? ולמה אין ממה לפחד?

מחלת קרוהן: 8 טעויות נפוצות בתהליך ההתמודדות

דילוג לתוכן