שיקום בבית המטופלים אחרי ניתוח במעיים

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

ניתוח במעיים איננו הליך רפואי שמבוצע בקלות ראש. טיפול מסוג זה נעשה רק כאשר טיפול ללא ניתוח איננו משיג את התוצאותשיקום בבית לאחר ניתוח במעיים הרצויות. באם אתם עומדים לעבור ניתוח במעי, אתם צפויים לקבל את כל העזרה שאתם זקוקים לה, בתקופת שיקום. כיום, ניתן לקבל סל של שירותי שיקום בבית, לא רק בבית החולים או במרפאת חוץ. את זכותכם לשיקום תוכלו לקבל או באמצעות פניה לקופת החולים שלכם או באמצעות פניה לחברה פרטית לשירותי רפואה ושיקום ביתי. זכותכם וחובתכם לדעת מראש מהו הרקע המקצועי של כל אחד מחברי הצוות השיקומי שתפגשו. נסביר בשורות הבאות מתי נדרש ניתוח במעיים ומדוע השיקום חשוב, מה עשוי לכלול הצוות השיקומי ואיך יודעים כמה זמן השיקום צפוי לארוך.

מתי נדרש ניתוח במעיים? ומדוע נדרש לאחריו תהליך שיקומי?

ניתוח במעיים מתבצע במצבים רפואיים שונים. לדוגמא, זוהי דרך שיכולה לשפר את איכות החיים עבור מטופלים שסובלים (או סובלות) ממחלות כרוניות כגון דלקות כרוניות במעי. ניתוח והסרת חלקים מן המעי, המעי הגס או המעי הדק, יכולים להתאים על מנת להסיר חלק נגוע וחולה במעי, כדי להסיר כיבים, לטפל בנגעים, לסלק רקמות דלקת פגועות וכואבות. חשוב לדעת כי ניתוחי מעיים נחשבים יחסית לנפוצים, הם מקובלים עבור חולי קרוהן וקוליטיס וכן עבור נפגעי תאונות שספגו פגיעה קשה במעי. הניתוח עצמו איננו נחשב למסוכן (מידע נוסף על הסיכונים תקבלו מהרופא שלכם). עם זאת, בשל ההשפעה על מערכת העיכול, נדרש שיקום תומך, ששם דגש עם כמה רבדים שונים.

מה כולל צוות שיקומי בבית לאחר ניתוח מעיים?

את ההחלטה על ביצוע שיקום בבית לאחר ניתוח במעיים מקבל המטופל בעצמו. בבתי החולים לא תמיד מודעים לכך או ממליצים על פתרון כזה אלא שולחים לשיקום בבית החולים עצמו או במוסד שיקומי. אך ההתקדמות בשירותי רפואה בקהילה ובבית כבר מתבטאים בתוצאות בשטח. יותר ויותר חולים ומנותחים נעזרים בשיקום ביתי. צוות שיקום ביתי כולל אנשי מקצוע שונים, בתיאום עם מערכת הבריאות הציבורית. בין היתר:

  • השיקום עשוי לכלול פגישות עם פיזיותרפיסט (או פיזיותרפיסטית) – על מנת לחזק את הגוף בצורה נכונה והדרגתית, לחזק שרירים, לשפר את פעילות הלב, לשפר את הבריאות הכללית ולזרז את ההחלמה. שיקום זה גם מפחית כאבים ומקל מבחינה נפשית.
  • השיקום עשוי לכלול פגישות עם דיאטנית – וזאת על מנת לכסות היבטים שונים, שייסעו להתרגל למציאות החדשה. הטעמת הרגלי התזונה יסייעו לשמירה על משקל תקין, לשיפור תהליכי עיכול, מניעת יציאות רכות ועוד.
  • בתהליך אתם עשויים להיעזר גם בעובדת סוציאלית ובבעלי תפקידים אחרים – שיקום מבחינה זאת יכול לסייע לכם במימוש זכויות רפואיות בישראל, תמיכה רגשית ונפשית ובמידת הצורך גם סיוע לבני משפחה קרובים. ניתן לכסות היבטים שיקומיים בהפחתת כאבים, שיקום מקצועי ועוד.

כיצד יודעים מה אורך תקופת השיקום הביתי?

בהחלטה על שיקום בבית תפגשו ברופא שיסיע לכם בהבנת השיקום הנחוץ לכם, מכלול השירותים וקביעת פגיעות עם אנשי המקצוע שיגיעו לביתכם. תקופת השיקום תלויה בדברים רבים, לרבות בריאות כללית, מחויבות לתהליך וכן השיטה שבה נותחתם. לרוב, לאחר ניתוח בשיטה הפתוחה צפויה תקופת שיקום ארוכה יותר. לעומת זאת, ניתוח וטיפול מסוג לפרוסקופיה (ניתוח מעי זעיר פולשני), יכול לקצר את משך ההחלמה. השיקום בבית נעשה בלוח זמנים גמיש, לפי הנוחות של המטופל. בחלק מהמקרים ניתן לכסות את עלות הטיפול בשיתוף קופות החולים או חברות הביטוח וביתר המקרים ניתן לרכוש את השירות כשירות פרטי.

מקורות ולקריאה נוספת:
שיקום בבית – למה מומלץ לאחר פגיעה נוירולוגית?
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zc2047
https://publicdocuments.sth.nhs.uk/pil3781.pdf
https://colorectal.providencehealthcare.org/sites/colorectal.providencehealthcare.org/files/FINAL%20Bowel%20Surgery%20-%20Guide%20to%20Recovery.pdf

אולי יעניין אותך גם:

היצרות המעיים – גורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

דילוג לתוכן