גסטרואנטרולוגיה ברפואת ילדים

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

גסטרואנטרולוגיה הוא המקצוע העוסק במחלות דרכי העיכול והכבד. מגוון רחב מאוד של מחלות יכולות לפגוע באיברים אלו. גסטרואנטרולוגיה של ילדים מתמחה במחלות המופיעות במערכת העיכול בגיל הילדות, השונות במאפייניהן ובטיפול בהן ממחלות המופיעות בגיל המבוגר.

הכשרה של רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה של ילדים

רופא בעל מומחיות בגסטרואנטרולוגיה של ילדים התמחה ברפואת ילדים כללית לאחר סיום לימוד הרפואה (התמחות שאורכה כארבע וחצי שנים). לאחר סיום ההתמחות  עבר הרופא תת-התמחות נוספת, בגסטרואנטרולוגיה של ילדים. סך זמן ההכשרה של רופא מומחה כזה הוא בין 6 ל – 8 שנים, מלבד לימודי הרפואה הכלליים. לעיתים עוברים הרופאים תת התמחות נוספת, במרכזים רפואיים מובילים בעולם (בעיקר בארצות הברית ובאירופה).

תחומי עיסוק מרכזיים בגסטרואנטרולוגיה של ילדים

מומחה בגסטרואנטרולוגיה של ילדים עוסק במגוון רחב של מחלות ומצבים הדורשים תשומת לב רפואית וקשורים למערכת העיכול. נסקור כאן בקצרה נקודות בולטות בתחום זה.

מומים מולדים של מערכת העיכול

טיפול והתייחסות למומים מולדים של מערכת העיכול הם תחת אחריותו של גסטרואנטרולוג של ילדים. מומים רבים יכולים לפגוע במקומות שונים במערכת העיכול. דוגמא למום (נפוץ באופן יחסי) הוא היווצרות של "פיסטולה", חיבור בלתי תקין בין הוושט וקנה הנשימה. מום מולד זה יכול לגרום לסימפטומים שונים.

מחלת צליאק

מחלת הצליאק יכולה להופיע בכל גיל, אך שכיח לאבחן אותה בגיל הילדות. במחלה זו מופיעה רגישות של המעי לחלבון החיטה, "גלוטן", ואין אפשרות לאכול מוצרים שונים המכילים חלבון זה. האבחון של המחלה נעשה באמצעות בדיקת גסטרוסקופיה, ומבוצע על ידי גסטרואנטרולוג ילדים.

מחלות כבד ודרכי מרה

מחלות של הכבד ודרכי המרה כלולות בהתמחות זו. מחלות תורשתיות שונות יכולות לפגוע בהפרשה התקינה של המרה, ולהפרעה בתפקודי הכבד. לעיתים מופיע חוסר מולד בדרכי המרה, או פגיעות אחרות בכבד (דלקות זיהומיות, אוטואימוניות, ועוד).

תזונת ילדים ופורמולות

הזנה של ילדים היא נושא מורכב. קיימות מספר אפשרויות לפורמולות אפשריות לתינוקות. כאשר מתעורר בעיה (רגישות לחלב פרה, מחלות מטובוליות שונות) יש צורך בהתאמת פורמולה מיוחדת לתינוק, לרוב פורמולה ממקור צמחי או עם חומרי גלם מפורקים, בדרגות שונות.

צרבת ורפלוקס

ילדים רבים סובלים בגיל צעיר מאוד מחזרה של אוכל מהקיבה אל הוושט. מצב זו, המכונה "רפלוקס" או "צרבת" יכול לגרום לפליטות מרובות ולמצוקה ניכרת לתינוק. הטיפול יכול לכלול תרופות שונות המקטינות את חומציות הקיבה או מנסות למנוע חזרה של האוכל מהקיבה.

ברוב המקרים מצב זה חולף לאחר מספר חודשים, כאשר התינוק מתחיל לשבת וללכת. הטיפול במצב זה, שהוא נפוץ ביותר, הוא מנת חלקם של גסטרואנטרולוגים של ילדים.

חסימת מוצא הקיבה

לעיתים, מופיעה אצל יילודים כעבור מספר שבועות מהלידה חסימה של מוצא הקיבה (פילורוס). חסימה או היצרות זו מובילה להפרעות בעיכול המזון, ולהקאות אופייניות למרחוק. הטיפול במחלה זו כולל בדרך כלל ניתוח כדי להפחית את לחץ השריר במוצא הקיבה.

מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות מאובחנות לעיתים בגיל צעיר, ולעיתים מקשות מאוד על אורח חייו של הילד. מחלות אלו (מחלת קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס) מביאות לשלשולים, דם בצואה, ירידה במשקל, והפרעה לאורח החיים התקין.

הטיפול כולל תרופות שונות, ומעקב מתמיד אחר החולים. חלק נכבד מעבודתו היום יומית של גסטרואנטרולוג ילדים כולל מעקב וטיפול בחולים עם מחלות מעי דלקתיות.

התפשלות מעי

בהתפשלות מעי, הדורשת התייחסות רפואית דחופה, מתקדם חלק מהמעי אל תוך חלק קדמי יותר, במעין "שרוול". לאורך זמן, יכול להופיע נמק במעי המעורב, ופגיעה במערכת העיכול. הטיפול בשלבים מוקדמים כולל בדרך כלל חוקן אוויר, המחזיר את המעי למצבו התקין.

מלבד המחלות שתוארו כאן, מטפל גסטרואנטרולוג במגוון רחב של מצבים רפואיים, אקוטיים וכרונים, החל מלידה ממש ועד לגיל ההתבגרות. מקצוע זה כולל בתוכו התמקצעות במתן טיפולים תרופתיים מתאימים, כמו גם ביצוע פרוצדרות רפואיות שונות (גסטרוסקופיה וקולונסוקופיה).

ראו גם:

חוות דעת רפואית גסטרו

דילוג לתוכן