מהן עוויתות בטן ומעיים?

עוויתות בטן ומעיים הן התכווצויות מכאיבות שמקורן בהתכווצות של שרירים במערכת העיכול. במקרים מסוימים מדובר על עוויתות קלות בלבד שכמעט אינן מטרידות את החולה אך במקרים החמורים מדובר על תופעה שעלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות חייו ואף להעיד על מצב מסכן חיים.

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל לעוויתות מעיים שכן לא מדובר על תסמין ספציפי למחלה אחת בלבד או למצב רפואי אחד בלבד ולפיכך ישנה חשיבות עליונה לבצע בדיקות אבחון מקיפות על מנת לזהות את המקור לעוויתות.

מה הם התסמינים של עוויתות מעיים?

עוויתות בטן ומעיים יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של צורות. במקרים מסוימים הן יכולות להופיע בעיקר לאחר הארוחה, במקרים אחרים הן יכולות להופיע בעיקר בלילה ואף להעיר את החולה משנתו, ישנן עוויתות שמוחמרות בזמן מאמץ, אחרות מופיעות בעיקר בזמן מתח נפשי ועוד.

כמו כן כפי שציינו, העוויתות יכולות להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה, החל מעוויתות קלות ביותר ועד לעוויתות חמורות בצורה בלתי רגילה שלמעשה משביתות את החולה ומרתקות אותו למיטתו.

בהתאם למקור לעוויתות ייתכנו תסמינים נוספים. כך למשל במקרים מסוימים יתלוו לעוויתות המעי תסמינים כמו למשל דימום רקטלי, הקאות, בחילות, תחושה כללית רעה, חום גבוה, צמרמורות, עצירות ועוד.

במקרים מסוימים מדובר על עוויתות שמופיעות באופן אקוטי יש מאין ללא כל התראה מוקדמת ונעלמות כלעומת שבאו תוך יום אחד בלבד, במקרים אחרים הן מתפתחות באופן הדרגתי ופוגעות בחולה באופן כרוני, במקרים מסוימים הן נעלמות גם ללא כל טיפול וכן לא אחת הן מצריכות התערבות רפואית מידית.

מה הם הגורמים לעוויתות מעיים?

ישנם גורמים רבים מספור שיכולים להוביל לעוויתות בטן ומעיים. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • חסימת מעיים – חסימה בצינור העיכול יכולה להקשות על מעבר הצואה. לרוב תופעה זו מתחילה בהיצרות הדרגתית של צינור העיכול וגורמת לכאבי בטן ועוויתות חמורות. ההיצרות והחסימה יכולות להיות תוצאה של דלקת חריפה במעי, התפתחות של גידול ממאיר, אכילה של חומרים שאינם מתעכלים, פיתול של המעי ועוד.
  • תסמונת המעי הרגיז – החולים בתסמונת המעי הרגיז סובלים מעוויתות מעיים בשכיחות גבוהה מאוד יחסית לאוכלוסייה הכללית.
  • בעיות עצביות – ישנן בעיות עצביות רבות שיכולות להוביל לריגוש יתר של השרירים במעיים. ריגוש היתר יבוא לידי ביטוי בהתכווצויות חמורות לעתים גם ללא קשר לכמות המזון שעובר במזון.
  • גזים – במקרים רבים העוויתות הן תוצאה של הצטברות גזים במערכת העיכול. תופעה זו אופיינית בעיקר לתינוקות רכים ומכונה בקרב קבוצת אוכלוסייה זו בשם קוליק.

כיצד מאבחנים עוויתות בטן ומעיים?

את העוויתות ניתן לאבחן על ידי תשאול של המטופל בנוגע לתסמינים מהם הוא סובל. עם זאת, החלק החשוב ביותר באבחון הוא ההתחקות אחר המקור לעוויתות. לצורך כך ניתן להיעזר בבדיקות שונות ומגוונות בהן בוחר הרופא בהתאם לתסמינים שמציג החולה.

בין היתר מדובר על בדיקת קולונוסקופיה שבה ניתן להדגים דלקות או כיבים במערכת העיכול התחתונה, בדיקות הדמיה כמו למשל CT בטן או MRE שבהן ניתן לזהות פיסטולות או גידולים ממאירים במערכת העיכול ועוד.

כיצד מטפלים בעוויתות בטן ומעיים?

הטיפול משתנה בהתאם למקור לתופעה. כך למשל במקרים מסוימים ניתן לעשות שימוש בתרופות להפחתת מידת הרגישות העצבית של מערכת העיכול, במקרים אחרים יהיה צורך להתחיל בטיפול נגד הגידול הסרטני במערכת העיכול וכן אם למשל מתברר שמקור העוויתות הוא בזיהום במערכת העיכול, הרי שישנו צורך לתת לחולה אנטיביוטיקה.

דילוג לתוכן