מה הקשר בין לחץ ומתח נפשי ובעיות במערכת העיכול

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

פעמים רבות, מתלוננים אנשים המגיעים לטיפול מבעיות שונות במערכת העיכול בעת לחץ ומתחים נפשיים. אך מה הקשר בין מערכת העיכול והתחושה הכללים שלכם?

כיצד לחץ יכול להשפיע על אופן הפעולה של מערכת העיכול? תתפלאו לגלות כי ישנו קשר הדוק בין הדברים, וכי מתחים ולחצים יכולים אף להביא להפרעות חמורות באופן הפעולה של מערכת העיכול, היציאות, ואף התיאבון עצמו.

הקשר הפיזי בין מערכת העצבים והמעיים

במערכת העיכול, וספציפית במעיים, ישנה כמות אדירה של תאים עצביים. משמעות הדבר היא שכאשר ישנה פעילות עצבית עתירה, אחת המערכות הראשונות להגיב תהיה מערכת העיכול. זוהי הסיבה שכאשר אנחנו במתח נפשי, כמו לפני מבחנים או סיטואציות חשובות, מערכת העיכול מתחילה להגיב ולנוע.

כמו כן, נראה כי המוח ומערכת העיכול פועלים באופן הדוק זה עם זה. זו הסיבה שכאשר אנחנו עייפים קפה מעורר, וגם מתוקים. וכאשר אנחנו מדוכאים אנחנו רוצים לאכול, או מאבדים את התיאבון. וכאשר אנחנו במתח או לחץ, המוח מפעיל את מערכת העיכול לשחרור או ללחוץ. אך הקשרים בין המוח למערכת העיכול אינם חד כיווניים, אלא פועלים בשני הכיוונים – כאשר מערכת העיכול לא מרוצה, זה משפיע ישירות על מצב רוחנו, יכולת הריכוז, וכדומה.

הקשר בין הנפש ומערכת העיכול

בנוסף לממד הגופני, חשוב להבין כי גם מבחינה פסיכולוגית מערכת העיכול הינה אחת המערכות העיקריות אשר מושפעות ומשפיעות על מצבים נפשיים. הפרעות נפשיות רבות קשורות במערכת העיכול והשפעותיה על הגוף, כגון אנורקסיה, בולמיה, וכדומה. הפרעות שונות גם משפיעות על אופן פעולתה של מערכת העיכול – לחץ, חרדה, פוביה, דיכאון, ועוד. במילים אחרות, הפעילות הנפשית שלנו קשורה קשר הדוק ובלתי מנותק ממערכת העיכול.

בנוסף לכך, נטייה לרגזנות, מצב רוח שלילי, נגטיביות, וכדומה – כל אלו יכולים להיות קשורים למצב והתחושה הגופנית שלנו. כאשר התזונה שלנו אינה מיטבית, הגוף גומל על כך בתחושה לא טובה, עייפות, חוסר מנוחה, כאבים שונים, ומערכת עיכול רגישה במיוחד. כל אלו משפיעים באופן ישיר על תחושתנו, תנועתנו, הריכוז, מצב רוחנו, ועוד.

כיצד ניתן להקל על תופעות מערכת העיכול בעקבות השפעות נפשיות

תחילה, כדאי להיעזר בתזונה בריאה ומזינה. הגוף שלנו אינו יכול להתמודד כיאות עם מצב בריאותי קלוקל כתוצאה מתזונה, והשפעותיה יכולות להיות מוקד עיקרי לתחושות נפשיות ומצבי רוח שונים. מעבר לכך, אפשרי להיעזר במוצרים טבעיים ופרוביוטיקה כדי להקל בזמן אמת, עד שיעבור הקושי. עם זאת, זהו פתרון זמני ויש להתייחס לבעיה עצמה אשר בגינה בעיות העיכול מתקיימות.

ישנן גם תרופות להקל על חרדה או מצבי רוח קשים, לצד כאלו אשר מתאימות לטיפול במעי רגיז או בעיות עיכול אחרות. לפני נטילת תרופות, יש להתייעץ עם גורם רפואי מקצועי המבין בכך, על מנת שלא ליצור נזק או להחמיר את המצב.

מדיטציה ופעילות גופנית סדירה יכולים להקל מאוד, ואף לשפר את פעולת מערכת העיכול. הם גם ישפרו את הרגשתכם הכללית, ויאפשרו לכם לווסת ולאזן תחושות לא נעימות, מצבי רוח, וייקלו על תפקודכם הכללי.

לצד כל אלו, במקרים מהותיים באמת, כדאי לפנות לגורם מקצועי ברפואת הנפש על מנת לעזור לכם להתמודד עם המרכיב הנפשי הבעייתי בסיפור. מפגשים עם מטפל או פסיכולוג יכולים להקל מאוד על חרדות, לחצים וחששות כבדים, לזהות את המרכיב העיקרי וגורם הלחץ, ולפתח כלים להתמודדות בריאה יותר בכל הנוגע ליכולות הנפשיות שלכם. ללא ספק, כאשר ישנה מצוקה נפשית ישנו צורך בבעל מקצוע אשר יודע כיצד לגשת לנושא באוזן קשבת והבנה פרקטית.

דילוג לתוכן