מיגרנה של הבטן

אנשים רבים בטוחים כי מיגרנה היא תופעה אשר קשורה לתהליכים נוירולוגים בלבד ובאה לידי ביטוי בתסמינים המתבססים על כאבי ראש חזקים, סחרחורות, ליקויי ראייה בזמן ההתקף, רגישות לאור ולעתים גם בחילות.

מסתבר שיש תופעה רפואית שאמנם נחקרת כבר שנים רבות אך עדיין נמצאת בחיתולים מבחינה הכרתית ונקראת מיגרנה של הבטן או מיגרנה ביטנית. תופעה המשלבת בין התחום הנוירולוגי לבין תחום רפואי נוסף הנקרא גסטרואנטרולוגיה. התופעה: כאבי בטן חריגים וקשים אשר נמשכים בממוצע בין מספר שעות ל-3 ימים.

כאבי בטן אצל ילדים

אחת מהתופעות השכיחות ביותר בקרב ילדים היא כאבי בטן. למעשה, המיגרנה הביטנית תופיע בעיקר אצל ילדים. בזמן הכאבים אותם ילדים לא אוכלים בצורה אופטימלית וזה למעשה הסימן הראשון שאמור לעורר אצלכם ההורים חשד שמשהו קורה.

בממוצע בין 5%-8% מההורים מגיעים עם ילדיהם כתוצאה מתלונות חוזרות על כאבי בטן. קיימות שתי נקודות עיקריות בהן ילדים נוטים להתלונן על כאבי בטן. האחת כאשר הם בגן בין הגילאים 4-6 והשנייה בגיל ההתבגרות. השאלה המתבקשת כאן היא האם כל כאבי בטן חוזרים נחשבים למיגרנה בטנית?.

הסימנים למיגרנה בטנית

הרפואה בתחום הנוירולוגיה מגדירה מיגרנה ביטנית כבין 3-5 התקפים אשר נמשכים כאמור בין מספר שעות לשלושה ימים. הכאבים מופיעים סביב הטבור אך בחלק מהמקרים מתפזרים על כל חלקי הבטן. הן יכולים להיות בעצמה נמוכה, בינונית או גבוהה ולצדם מצבים כמו חוסר תיאבון, בחילות, הקאות וחיוורון מחזקים את האבחנה שאכן מדובר בתופעה זו.

לעומת זאת, הרפואה בתחום הגסטרואנטרולוגיה קובעת כי על מנת לאבחן מיגרנה ביטנית חייבים להופיע שני התקפי כאבים בשנה, כאשר כל התקף נמשך לפחות שעה וכי אין צורך בתסמינים נוספים במטרה לאבחן את המיגרנה. במקרים מסוימים חוסר תיאבון, בחילות, כאבי ראש, חיוורון ורגישות לאור מחזקים את האבחנה.

מהם הגורמים למיגרנה בטנית?

הגורמים למיגרנה שלא מוגדרת כמחלה אלא כתסמין עדיין נחקרים אך חלקם כבר זוהו וכוללים בין השאר אכילת מאכלים ספציפיים אשר מעודדים את היווצרות הכאב, ממש בדומה למיגרנה של הראש כמו גבינות צהובות, שוקולדים, קפאין ועוד. גם לחצים נפשיים, עייפות, חוסר בשעות שינה, ארוחות שאינן סדירות, אי רצון לאכול, ריחות, חום ועוד יכולים להוות טריגר להיווצרותה של המיגרנה.

אבחון

אצל ילדים שגילם נמוך מ-3, לרוב לא נהוג לבצע אבחנה כתוצאה מתלונה על כאבי בטן ולכן באחוז גבוה מהמקרים מייחסים לגיל זה בעיות כמו שלשולים, עצירות, פליטות וכדומה. הבדיקות שנעשות תלויות מקרה וכוללות בין השאר בדיקות מעבדה, הדמיה בטנית ולעתים גם גסטרוסקופיה.

אצל בנות (בעיקר בגיל ההתבגרות) שהן סובלות יותר מאשר בנים, האבחון ישלב גם בירור אצל גניקולוג מומחה. במצבים קיצוניים מבצעים ניתוח בטן חוקר כדי לנסות ולהבין את הסיבה לכאבים. היו מקרים שבהם מצבים רפואיים כמו קרוהן, חסימות מעיים ושאר בעיות מעיים ועיכול התגלו כסיבה המקורית לכאבי הבטן.

טיפול

הטיפול מתבצע בשלבים. בהתחלה מבררים מה בדיוק המזונות שהילד צורך ומקפידים על ניהול יומן תזונה יומי. הרעיון הוא לנסות להבין אילו מזונות גורמים לאותם כאבים. כחלק בלתי נפרד מהטיפול מסביר הרופא המטפל כי לא מדובר במחלה אורגנית אלא בגורמים סביבתיים אשר מעודדים את אותם הכאבים.

במקרה של התקף מיגרנטי מומלץ שלא להזניח וממש כמו במיגרנה שבאה לידי ביטוי בכאב ראש חזק, כדאי לשים לה סוף כבר בשלבים הראשונים, אחרת יש לה נטייה להחמיר. תרופות רגילות לשיכוך כאבים מסייעות בהפחתת כאב. חשוב גם להקפיד על שתייה מרובה, סביבה רגועה ושלווה עבור הילד ולעתים יש צורך במתן תרופות נוגדות בחילה ועירוי נוזלים.

דילוג לתוכן