השמנת יתר והתפתחות מחלות נוספות

השמנת יתר היא מונח שפירושו משקל של לפחות עשרים אחוזים יותר מהנחשב למשקל תקין ביחס לגובה. מצב זה גורם להתרחשות מצבים רפואיים רבים. בנוסף, האזור בגוף בו מצטבר השומן העודף משפיע על המחלות הנוספות. אם הוא סובב בעיקר את הבטן, המותניים והישבן, הוא עשוי להוות סכנה. מאמר זה מספק מבט מקרוב על המצבים המקושרים להשמנת יתר.

מחלות הנלוות להשמנת יתר

לא כל אדם הסובל מהשמנת יתר סובל ממחלות נלוות, אך הסיכון גובר אם קיימת היסטוריה משפחתית של אחד מהמצבים הבאים:

  • מחלות לב ושבץ
  • לחץ דם גבוה
  • סוכרת
  • חלק מסוגי הסרטן
  • מחלות אבני מרה וכיס מרה
  • אוסטיאוארתריטיס
  • שיגדון
  • בעיות נשימה כגון דום נשימה בשינה, כשאדם מפסיק לנשום לזמנים קצרים במהלך השינה ואסטמה.

עודף משקל מקדם דלקת במעיים

השיח הגובר בקהילה המדעית מתמקד בדלקת כללית ותפקידה במחלות כרוניות רבות. זה נכון גם במקרה של השמנת יתר. תאי שומן מייצרים חלקיקים דלקתיים שופעים במיוחד בקרב אנשים המושפעים מהשמנה.

חומרים אלו עוברים לאזורים רבים בגוף באמצעות כלי דם. מצב זה גורם לדלקת בכל הגוף, והגילויים המדעיים האחרונים מאשרים כי דלקת הנוכחת בתאים היוצרים את רירית המעיים, עלולה לגרום לחולשת תאי המעי ולהיווצרות כיב.

סוכרת מסוג 2

רוב האנשים הסובלים ממחלה זו, סובלים מעודף משקל. ניתן להפחית את הסיכון לפיתוח המחלה באמצעות ירידה במשקל, הקפדה על תזונה מאוזנת, שינה איכותית ופעילות גופנית. במצב של סוכרת מסוג 2, ירידה במשקל והקפדה על פעילות גופנית מסייעים לשליטה ברמות הסוכר בדם, ולהפחית את הצורך בתרופות לסוכרת.

דום נשימה בשינה

זהו מצב המקושר עם עודף משקל ועלול לגרום לאדם לנחור בכבדות לזמנים קצרים במהלך השינה. מצב זה עלול לגרום לישנוניות בשעות היום ולהגביר את הסבירות למחלות לב ושבץ. ירידה במשקל משפרת דום נשימה בשינה.

לחץ דם גבוה

זהו מצב בו הדם דוחף בכוח נגד דפנות העורקים כשהלב שואב דם. אם לחץ זה עולה ונותר גבוה לאורך זמן, הוא עלול לפגוע בגוף באופנים רבים. הסיכויים ללחץ דם גבוה גוברים יותר אם אדם סובל מעודף משקל.

שבץ מוחי

עודף משקל עלול להוביל להצטברות פלאק בעורקים. בסופו של דבר, שטח הפלאק עשוי להתפקע ולגרום ליצירת קריש דם. אם קריש הדם קרוב למוח, הוא עלול לחסום את זרימת הדם והחמצן למוח ולגרום לשבץ. הסיכון גובר עם העלייה ב-BMI.

שומני דם שאינם תקינים

אם אדם סובל מעודף משקל, הוא נמצא בסיכון מוגבר לחוות רמות חריגות של שומנים בדם, כולל רמות גבוהות של טריגליצרידים וכולסטרול "רע" (LDL), ורמות נמוכות של כולסטרול "טוב" (HDL). רמות חריגות אלו של שומנים בדם מהוות גורם סיכון למחלת לב כלילית.

מחלת סרטן

עודף משקל מגביר את הסיכון לסרטן המעי הגס, השד, רירית הרחם וכיס המרה.

אוסטיאוארתריטיס

זוהי בעיה המשפיעה על הברכיים, הירכיים והגב התחתון. המצב מתרחש אם הרקמה המגנה על המפרקים נשחקת. משקל עודף עלול להציב לחץ מוגבר על המפרקים, להוביל לשחיקתם ולגרום לכאב.

בעיות פוריות

השמנת יתר עלולה לגרום לבעיות פוריות בקרב נשים, כולל שיבושי וסת.

אבני מרה

פיסות קשות של חומרים דמויי אבן הנוצרים בכיס המרה, ועשויים בעיקר מכולסטרול. מצב זה עלול לגרום לכאבי בטן או גב. אנשים הסובלים מעודף משקל מצויים בסיכון מוגבר לאבני מרה, ולהגדלת כיס המרה.

בעיות בריאות השמנת יתר הקשורות לילדים ובני נוער

בעבר, סוכרת מסוג 2 הייתה נדירה בקרב ילדים, אך כיום גובר מספר הילדים המפתחים את המחלה. בנוסף, ילדים הסובלים מעודף משקל נוטים לסבול מהשמנת יתר כמבוגרים, עם אותו סיכון למחלות.

דילוג לתוכן