דלקת נמקית של המעי

דלקת מעי נמקית היא מצב רפואי חמור המתרחש בעיקר בקרב פגים. מצב זה בא לידי ביטוי בהתפתחות של נמק במעי, שמופיע לאחר תהליך דלקתי במעי, כשברוב המקרים הדלקת מתפתחת באזור החיבור בין המעי הדק למעי הגס, הנקרא האזור האילאו-צקאלי.

הנמק גורם לאובדן התפקוד של האזור הפגוע וכתוצאה מכך המעי עלול להתנקב והתוכן שלו עלול לדלוף לחלל הבטן.

דלקת מעי נמקית מתרחשת בקרב חמישה עד עשרה אחוז מהפגים שנולדו במשקל נמוך מאוד (מתחת לקילו וחצי). מדובר על הבעיה האקוטית השכיחה ביותר המובילה לניתוח בקרב פגים המאושפזים במחלקת טיפול נמרץ של היילוד.

מה הם הגורמים לדלקת מעי נמקית?

נכון לכתיבת שורות אלה טרם הצליחו החוקרים בתחום לבודד גורם אחד ויחיד שיש בכוחו להביא להתפתחות הדלקת החמורה. עם זאת, ישנן מספר תיאוריות המנסות להסביר את האטיולוגיה של מצב זה. כך למשל ישנם חוקרים הסבורים כי הדלקת היא תוצאה של זיהום, אם כי נכון להיום טרם הצליחו החוקרים לזהות פתוגנים ספציפיים שגורמים לדלקת בקרב אוכלוסיית החולים.

באופן עקרוני, מצב חמור זה כמעט ולא מתרחש בקרב פגים שטרם האכילו אותם באופן פומי ובנוסף לכך הסיכוי לסבול מדלקת מעי נמקית גבוה פי עשרה בקרב תינוקות שמוזנים באמצעות פורמולה בהשוואה לתינוקות שמוזנים בחלב אם. לפיכך, חלק מהחוקרים סבורים כי ישנה השפעה גם להרכב המזון, לנפח המזון או לסוג המזון על הסיכוי לפתח את הדלקת.

מה הם התסמינים של דלקת מעי נמקית?

התסמינים המוקדמים ביותר המהווים עדות להתפתחות של דלקת מעי נמקית הם אי סבילות למזון ובעיות האכלה, הרחבה של הבטן וצואה דמית. ככל שהדלקת נהיית חמורה יותר, התסמינים נהיים ברורים וחמורים יותר אף הם, כשבין היתר במצב מתקדם הדלקת גורמת לתת לחץ דם, דיסקולרציה של הבטן ועוד.

במידה והדלקת הנמקית גורמת להתנקבות של המעי, עלול להתרחש זיהום חמור הנקרא פריטוניטיס. במצב זה עלולה להתרחש עלייה חמורה בחום הגוף כשלמעשה מדובר על מצב מסכן חיים הדורש התערבות רפואית מידית, שמטרתה להציל את חיי התינוק.

כיצד מאבחנים דלקת מעי נמקית?

כאשר קיים חשד קליני לדלקת מעי נמקית יש לבצע צילום בטן. בצילום ניתן לראות במצב זה הרחבה של לולאות המעי ובועות קטנות של אוויר בחלל הבטן. ממצא ייחודי לתופעה זו, המהווה אינדיקציה אבחנתית ברורה הוא זיהוי של בועיות אוויר בדופן של המעי ובמידה ומאבחנים בצילום נוכחות של אוויר חופשי מחוץ ללולאות של המעי, הרי שיש בכך כדי להעיד על התנקבות של המעי.

כיצד מטפלים בדלקת מעי נמקית?

בשני שליש מהמקרים ניתן יהיה להגיע לכדי החלמה מלאה באמצעות טיפול שמרני בלבד הכולל הפסקה מידית של ההזנה, מתן תרופות אנטיביוטיות, מתן עירוי נוזלים ובדיקה גופנית תדירה הכוללת בין היתר צילומי בטן. במידה ומצבו של התינוק מחמיר ובמידה והתרחשה התנקבות של המעי, יהיה צורך לבצע ניתוח חירום המבוצע תחת הרדמה כללית.

במהלך הניתוח למעשה מסירים באופן כירורגי את החלק הנמקי במעי ומבצעים פיום של המעי. הכוונה היא ליצירה של פתח מלאכותי בדופן הבטן אליו מחברים את המעי באופן זמני עד להחלמה. לאחר שהתינוק מחלים ניתן לחבר מחדש את שני חלקי המעי שתחמו את האזור הנמקי.

בשנים האחרונות נעשים ניסיונות לדלג על שלב הפיום ולבצע השקה של חלקי המעי במהלך הניתוח עצמו. הודות לטיפולים המודרניים שיעור ההישרדות של תינוקות הסובלים מדלקת מעי נמקית עומד כיום על שבעים עד שמונים אחוז.

דילוג לתוכן