בקע מפשעתי – גורמים, אבחון, תופעות ושיטות טיפול

סובלים מבקע מפשעתי?
ניתוח בהרדמה מקומית בלבד!

חייגו עכשיו לפרופסור ללצ'וק 072-3925574

פרופסור ללצ'וק מנהל מחלקה כירורגית (לשעבר)
רופא ומנתח 40 שנה בכל תחומי הכירורגיה הכללית 

  • מנהל מחלקה כירורגית באיכילוב ובלינסון
  • בוגר בית ספר לרפואה של הטכניון
  • מחקר באוניברסיטת הרווארד
  • פרופ׳ בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב
  • חבר בארגונים מקצועיים מובילים

פרופסור שלמה ללצ'וק


מה ההבדל בין תסמונת המעי הרגיז למחלות מעי דלקתיות?בקע מפשעתי הוא מונח רפואי המתאר מצב שבו רקמה רכה מסוימת מצליחה לעבור את דופן הבטן התחתונה באזור שבו נוצר קרע בדופן או בנקודת חלשה של הדופן. נקודת החולשה העיקרית במצבים של בקע מפשעתי היא התעלה המפשעתית, הממוקמת מעל הרצועה המפשעתית.

למרות שרקמות שומן ואיברים נוספים בחלל הבטן מתבלטים וגורמים לכאב (ולפעמים חד מאוד) בעקבות בקע מפשעתי אין מדובר בבעיה הקשורה למערכת העיכול.

אורך התעלה הוא כארבעה ס"מ, כשבתוך התעלה בגברים, עוברים סיבי שריר, עצבים, חבל הזרע וכלי דם הנלווים לחבל הזרע. 

בתעלת המפשעה של נשים, ניתן למצוא רצועות שתפקידן לקבע את הרחם למקומו הטבעי בחלל הבטן. כמו כן לרוב בנשים הבקע ייווצר בנקודה שבה מתחברת הרצועה לעצם החיק.

יש לציין כי באופן כללי בקע מפשעתי אינו מצב מסכן חיים אם כי הוא יכול לגרום לאי נוחות ולבוא לידי ביטוי בכאבים. עם זאת, כיוון שהבקע עשוי לגדול וכיוון שישנו סיכון לכליאת לולאת מעי בבקע, יתכן בהחלט שיומלץ למטופל לעבור ניתוח לתיקון הבקע. הניתוח מומלץ גם כן למטופלים המדווחים על כאבים חמורים ופגיעה בתפקוד.

מה הם הגורמים לבקע מפשעתי?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים המגדילים את הסיכון לבקע מפשעתי. כך לדוגמה, ישנם אנשים שבאים לעולם עם חולשה מולדת בדופן הבטן. מצב זה נגרם בעיקר בשל סגירה לא מלאה של הקרום העוטף את חלל הבטן, הנקרא צפק. כמו כן ישנם אנשים שסובלים מהיחלשות של דופן הבטן כתוצאה למשל משיעול כרוני, פעילות גופנית מאומצת או באופן טבעי כתוצאה מתהליכי ההזדקנות של הגוף.

באופן כללי כל גורם שמוביל לעליית הלחץ המופעל על דופן הבטן, מגדיל את הסיכון להיווצרות של בקע מפשעתי ובכלל זה משקל עודף, היריון, עצירות המובילה להפעלת לחץ רב בזמן היציאה ועוד. 

מה הם התסמינים של בקע מפשעתי?

הבקע המפשעתי יכול לבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים אך בהחלט יכול להיות שהבקע לא יבוא לידי ביטוי בתסמינים קליניים כלשהם ויאובן במסגרת בדיקה רפואית שאינה קשורה לבקע. במקרים אחרים, הבקע עשוי לגרום לתחושת לחץ, חולשה, משיכה או כובד במפשעה, תיתכן נפיחות סביב האשכים או בשק האשכים עצמו וכן ייתכנו כאבים באשכים. בנוסף לא אחת ניתן להבחין בבליטה באזור עצמות החיק או תחושת צריבה באזור הבליטה. התסמינים המפריעים למטופל עשויים להחמיר במצבים מסוימים כמו בזמן הרמת משא כבד, בזמן שיעול או בזמן התכופפות.

כמו כן בקע מפשעתי עלול להתגלות כבקע כלוא, שהינו מצב מסוכן שבו רקמת מעי נכלאת בדופן הבטן באזור הבקע. במצב זה אספקת הדם לאזור הכלוא עשויה להיפגע ועשוי להיווצר נמק. זהו מצב מסכן חיים שלרוב בא לידי ביטוי בשינוי צבע העור באזור הבלט לאדום או סגול ואפילו שחור, דופק מואץ, חום גבוה, בחילות והקאות, כאב חמור שמופיע בפתאומיות ונוטה להחמיר במהירות ועוד.

  כיצד מאבחנים בקע מפשעתי?

את הבקע המפשעתי ניתן לאבחן באמצעות בדיקה ידנית של רופא, כשלרוב בהינתן החשד לבקע מפשעתי, המטופל יופנה לבדיקת אולטרסאונד שמאפשרת להבחין בבירור בבקע. במסגרת האבחון יש לבצע אבחנה מבדלת בין בקע מפשעתי לבעיות רפואיות אחרות שעשויות לגרום לתסמינים דומים ובכלל זה בלוטות לימפה מוגדלות, בקע פומרלי אשך טמיר, דליות האשך, מיימת אשכים ועוד.

כיצד מטפלים בבקע מפשעתי?

בעבר נהוג היה להפנות מטופלים שאובחנו עם בקע מפשעתי לניתוח לתיקון הבקע באופן אוטומטי. היום לעומת זאת, מקובל לבחון כל מקרה לגופו. זאת כיוון שהתגלה במחקרים רבים שבוצעו בנושא, כי לטיפול הכירורגי אין יתרון על פני המעקב השמרני. המטופל יופנה לניתוח בעיקר אם הבקע גורם לכאבים, אם ישנו בלט מטריד המפריע למטופל, אם מדובר בבקע פמורלי או אם מדובר בבקע כלוא.

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי כולל הנחת רשת סינתטית באזור השבר, שתפקידה לתמוך בדופן הבטן. הרשת הסינתטית מונחת באזור הבקע לאחר החזרת הרקמה שפרצה דרך הבקע, למקומה הטבעי. את הניתוח ניתן לבצע בשיטה הפתוחה או בשיטה הלפרוסקופית ויש לציין כי מדובר בניתוח שכיח מאוד, הכרוך בנטילת סיכון קטן ביותר. סיבוכי הניתוח כוללים בעיקר זיהום בפצע הניתוחי, בצקת האשך, בקע חוזר וכאבים המופיעים באזור החתך, שעשויים להימשך חודשים ארוכים.

מקורות מידע:

Inguinal hernia – mayo clinic

דילוג לתוכן