טעויות נפוצות בהתמודדות עם קרוהן

8 טעויות נפוצות בהתמודדות עם קרוהןמחלת הקרוהן היא מחלה כרונית המוגדרת כדלקת לא זיהומית הפוגעת ברירית מערכת העיכול. המחלה עלולה לפגוע באזורים שונים של מערכת העיכול כמו המעי הדק, המעי הגס, הקיבה או הפה והוושט.

היא גורמת לתופעות קשות העלולות לשבש את חיי החולה כמו שלשולים, חום, כאבי בטן קשים ועוד. כיוון שזו מחלה כרונית, על החולה לדעת איך לחיות לצידה וממש לנהל אותה ולשלוט בה, אחרת המחלה תשלוט בחייו ותשבש אותם. לפניכם 8 טעויות נפוצות בחיים לצד המחלה וכיצד ניתן להימנע מהן.

דילוגים בעת הפוגה

לדלג ולקפץ הן פעולות חביבות ומהנות, אך לא כאשר מדובר על נטילת תרופה! לא מעט חולי קרוהן נוטים לדלג על נטילת התרופות בעת הפוגה, כאשר כביכול הכל תקין. התרופות נועדו לשמר את מצב ההפוגה ואם ההפוגה נמשכת – הן עושות את עבודתן. הדבר אינו אומר בשום אופן שמחלת הקרוהן חלפה לה כי זהו מצב לא אפשרי.

קרוהן היא מחלה כרונית המלווה את החולים לכל חייהם. לחולים שישלימו עם עובדה זו יהיה קל יותר לחיות חיים נורמליים ולחוות פחות התקפים.

תזונה שאינה מתאימה למחלה

פירות וירקות חיים בדרך כלל נחשבים לבריאים, מלאי ויטמינים ומומלצים. לחולי קרוהן, לעומת זאת, הם עלולים לגרום לצרות בגלל התאית הרבה שבהם.

חולי קרוהן צריכים להקפיד על התזונה המותאמת להם באופן אישי ולהקפיד לאכול על פי תפריט יומי שנבנה עבורם על פי סיבות המחלה ותסמיניה.

הימנעות משתייה

התקפי שלשולים תכופים גורמים לחולי קרוהן רבים להימנע מאכילה או להמעיט בשתיית מים מתוך מחשבה שמים יגרמו להתגברות השלשול.

לגבי מזון, רצוי באמת לשים לב מה נכנס לגוף. לגבי מים, זוהי טעות חמורה לא לשתות. השלשולים מייבשים מאוד את הגוף ולכן חובה לשתות כמות מוגברת של מים.

מתח מוגבר

ידוע כי אחד הגורמים להתפרצות המחלה בקרב חולי קרוהן היא מתח נפשי. אם מתח נפשי אינו מומלץ לאף אחד, לחולי קרוהן הוא אינו מומלץ על אחת כמה וכמה. עם כל הכבוד לעבודה ולמטלות היום יום, אל תביאו את עצמכם למצב בו הכל ישתבש בשל התפרצות המחלה.

השתדלו לחיות חיים רגועים ככל האפשר, חיים שאינם אינטנסיביים או דינמיים מדי, ושלבו פעולות מרגיעות כמו הליכות, יוגה או סתם קריאה והאזנה למוזיקה.

תפקוד לאחר התקף

גם אם ההתקף נמצא לקראת סיום והסימפטומים הולכים ונחלשים, אל תעמיסו על הגוף, ובמיוחד לא על מערכת העיכול. רבים מתפתים, עם תום ההתקף או היחלשותו, לחזור מהר לשגרה ולמצב "הכל בסדר" .

הם אוכלים אוכל שלא ניתן היה לאכול בזמן ההתפרצות על מנת לפצות את עצמם. לגוף לוקח זמן לחזור לעצמו, אל תקשו עליו בהתאוששותו. אכלו מאכלים הנחשבים עדיין טובים ומרגיעים למערכת העיכול כמו עוף, ביצים, לחם או פירה.

עישון

עישון אינו מומלץ כלל עבור כל אחד, אך עישון במחלת קרוהן נחשב לבעייתי הרבה יותר. מעשנים סובלים מהתפרצויות רבות יותר של המחלה ובעקבות כך נוטלים יותר תרופות המדכאות את המערכת החיסונית ומחלישות את הגוף.

הגברת הסיכון לצורך בניתוח בעקבות המחלה בקרב מעשנים גבוה יותר. רצוי מאוד להתחיל תהליך גמילה בדרך המדברת אליכם ביותר.

שתיית אלכוהול – הוא מגרה היווצרות דלקת במערכת העיכול והתפרצות המחלה. שותי אלכוהול רבים החולים במחלה העידו כי התענוג הרגעי שבשתיית האלכוהול אינו שווה את התוצאות ואת הסבל שיבוא בעקבותיו. בנוסף, אלכוהול עלול לסתור את התרופות נגד המחלה כך שהנזק יורגש עוד יותר.

תדירות החלפת תרופות – גם אם התרופה אינה עובדת היטב, אין להחליפה באופן שרירותי, ויש יש לזכור שגם תרופות הנחשבות יעילות, אינן מונעות התקפים באופן חד משמעי.

דילוג לתוכן