קוליטיס בצד שמאל

קוליטיס שמאליתקוליטיס כיבית היא מצב שגורם למעי הגס או חלקים ממנו להיות מודלקים. בדלקת המעי הגס בצד שמאל, הדלקת מתרחשת בצד השמאלי בלבד של המעי הגס.

מצב זה ידוע אף בשם קוליטיס כיבית דיסטלית. בצורה זו של קוליטיס כיבית, הדלקת משתרעת מפי הטבעת עד הטחול, ומכופפת אותו. מצב זה גורם לעיקול במעי הגס, ליד הטחול, בצד שמאל של הבטן.

מהם תסמיני קוליטיס שמאלית?

תסמינים אופייניים כוללים:

  • אובדן תיאבון.
  • ירידה במשקל.
  • שלשולים עם דם וריר.
  • דחיפות לריקון מעיים.
  • טנסמוס – תחושת צורך להעברת צואה למרות שהמעיים ריקים.
  • כאב חמור בצד השמאלי של הבטן.

אבחון – הרופא עשוי לזהות קוליטיס מסוג זה עם הליך הנקרא אנדוסקופיה. בהליך זה, הרופא משתמש במצלמה מוארת על מנת להציג את הציפוי הפנימי של המעי הגס. הוא יכול לזהות את מידת הדלקת באמצעות איתור אדמומית; בצקת; או אי סדרים אחרים בדופן המעי הגס.

טיפול בקוליטיס שמאלית

הטיפולים כוללים כיום תרופות וניתוח. חלק מהחולים סובלים מדלקת קשה או פגיעה בחלקי המעי הגס, אותם יש להסיר בניתוח. הליך זה עשוי להפחית או לבטל תסמיני קוליטיס שמאלית, אך אינו מרפא את המחלה וקיים סיכון שההתקפים ישובו בעתיד באזור אחר של המעי הגס. המלצות הטיפול עשויות להשתנות בהתאם להשפעה על המעי הגס. אך הרופא עשוי לרשום את הטיפולים הבאים:

תרופת ASA-5תרופה הנקראת חומצה aminosalicylic-5 נחשבת כטיפול נפוץ לקוליטיס כיבית. ניתן לקחת אותה בבליעה, והיא עשויה להפחית את שכיחות הדלקת במעיים. התרופה מובילה להפוגה בקרב כ-72% מחולי קוליטיס שמאלית, בתוך חודש. תרופה זו זמינה אף כנרות או חוקן.

קורטיקוסטרואידים – אם התסמינים אינם מגיבים לתרופת ASA-5, הרופא עשוי לרשום קורטיקוסטרואידים אוראליים להפחתת הדלקת. הם מוצלחים ביותר כאשר לוקחים אותם בשילוב עם תרופת ASA-5.

אשפוז בקוליטיס שמאלית

במקרים חמורים ונדירים, יתכן שיהיה צורך באשפוז לטיפול בתסמינים. במהלך האשפוז, המטופל מקבל סטרואידים בעירוי, או תרופות עירוי אחרות המסייעות לייצוב המחלה.

לעיתים הרופא עשוי להמליץ על הסרת החלק המושפע של המעי הגס. הליך זה מומלץ רק אם מתרחש דימום חמור או שהדלקת גורמת לחור קטן במעי הגס.

סיבוכי קוליטיס שמאלית

הסיבוכים מתרחשים אם התסמינים חמורים ומשפיעים על חלקים גדולים של המעי הגס. הם עשויים לכלול:

מגאקולון רעיל – במצב זה, המעי הגס עשוי להתרחב באופן חמור כשהדלקת חמורה ביותר. התסמינים כוללים חום, כאבי בטן, התייבשות ותת תזונה, וקיים אף סיכון לקרע במעי הגס.

אנמיהאיבוד דם מהמעיים כתוצאה מהדלקת עלול להוביל לאנמיה, בה ניתן לטפל עם תוספי ברזל או עירויי דם.

סרטן – הסיכון לסרטן המעי הגס רווח גם בקרב האוכלוסייה הכללית, אך אינו גבוה כמו בקרב חולי קוליטיס כיבית.

דילוג לתוכן