הגורמים למחלת קרוהן

הגורמים למחלת קרוהןלמרות שקיימות תיאוריות רבות לגבי הגורמים למחלת קרוהן, אף אחת מהן לא הוכחה באופן מדעי. אך יש להבין את הגורמים האפשריים ואופן פעולתם, כך שניתן להבין טוב יותר את התסמינים, תהליך האבחון ואפשרויות הטיפול.

מדענים מאמינים שמחלת קרוהן נגרמת כתוצאה משילוב גורמים כגון בעיות במערכת החיסונית; גנטיקה; וגורמים סביבתיים. כיצד תורם כל אחד מגורמים אלו למחלה? מאמר זה מלמד על הגורמים האפשריים.

כיצד קשורות בעיות מערכת החיסון למחלת קרוהן?

מדענים קשרו בעיות במערכת החיסון למחלת מעי דלקתית (IBD), כולל קרוהן. למערכת העיכול יש תאים שתפקידם להגן על הגוף מפני חיידקים מזיקים, וירוסים, פטריות וחומרים זרים אחרים שחודרים אליו.

אם קיים פולש אותו יש לסלק, מתחילה תגובת ההגנה של הגוף, וכך מתרחשת דלקת. תאי מערכת החיסון, כימיקלים ונוזלים, מציפים את מערכת העיכול על מנת להתגבר על החומר הפוגע. לאחר שחומר זה הושבת או הוסר, התגובה החיסונית מסתיימת, והדלקת שוככת.

במחלת קרוהן, מערכת החיסון מגיבה באופן בלתי הולם – היא עשויה לתקוף בטעות חיידקים מועילים, או שמסיבה אחרת, התגובה הדלקתית פשוט אינה נפסקת. בטווח הארוך, דלקת כרונית במערכת העיכול עלולה לגרום לכיבים ופציעות מעיים אחרות.

האם גנטיקה קשורה למחלת קרוהן?

אחים, אחיות, ילדים והורים לאנשים עם מחלות מעי דלקתיות, כולל קרוהן, נמצאים בסיכוי גבוה יותר לפתח את המחלה בעצמם. לעשרה עד עשרים אחוזים מחולי קרוהן יש לפחות בן משפחה אחד הסובל מהמחלה. מצב זה נפוץ יותר בקרב קבוצות אתניות מסוימות, כגון אשכנזים, ונפוץ יותר בקרב קווקזים.

מדענים זיהו גן הקשור למחלת קרוהן, המסייע לגוף להחליט כיצד להגיב על חיידקים מסוימים. אם הגן השתנה או עבר מוטציה באופן כלשהו, התגובה של הגוף לחיידקים עשויה להיות שונה מהתגובה הרגילה, ועם הזמן, עשויה להתפתח מחלת קרוהן. לחולים יש גן מוטציה זו פי שניים מאשר אנשים ללא המחלה.

השפעת גורמים סביבתיים על מחלת קרוהן

גורמים סביבתיים עשויים לתרום להפעלת המחלה, אך יש להבין שגם אם קיים גורם אפשרי קשור למצב, אין פירוש הדבר שהוא אחראי להתפתחות המחלה. גורמים סביבתיים קשורים עשויים לכלול חומרים מסוימים במזון; חיידקים או וירוסים; עשן סיגריות; וחומרים אחרים שעדיין אינם ידועים.

גורמים סביבתיים עשויים לתרום למחלת קרוהן באחד משני האופנים הבאים: הם עלולים להפעיל תגובה במערכת החיסונית, ולאחר שהתגובה התחילה, לא ניתן להפסיקה; או שהם עלולים לפגוע ישירות במעיים, במצב שעלול לגרום לתחילת המחלה או להאיץ את התפתחותה.

שליטה במחלת קרוהן

הגורמים המעורבים בגרימת המחלה הם מורכבים. מדענים ממשיכים לחפש מידע נוסף על הגורמים, בתקווה למצוא שיטות טובות יותר לאבחון, טיפול ואולי אפילו ריפוי המחלה המתסכלת והכואבת.

בינתיים, הבנת התיאוריות המדעיות הנוכחיות לגבי הגורמים האפשריים למחלה מסייעים לעבוד עם הרופא על מנת לחקור כיצד טיפולים שונים עשויים לסייע בשליטה על התסמינים.

דילוג לתוכן