מורסה- מהי ומה גורם לה

מורסה אצל חולי קרוהןמורסה (Abscess אבצס בלעז) היא הצטברות של נוזל הנקרא מוגלה. חולי קרוהן סובלים מדלקת כרונית בפוגעת בדופן המעי. מורסה מתרחשת כשהדלקת מתרחבת אל תוך עומק דופן המעי עד ששלמות הדופן נפגעת. נוצר פתח קטן במעי וישנה דליפה של חיידקים שנמצאים בצורה טבעית בתוך המעי אל מחוצה לו.

דליפת החיידקים מזהמת איזורים שאמורים להיות סטרילים (נקיים מחיידקים). סביב החיידקים שיצאו מהמעי מצטבר נוזל שמכיל תאי מערכת החיסון, רקמה שנפגעה וחיידקים ושאריות שלהם. הנוזל הזה הוא בעצם המוגלה שיוצרת את המורסה. חיידקים יכולים להמשיך להתרבות באיזור המורסה. מוערך שבין 10-30% מחולי הקרוהן יסבלו ממורסה במהלך חייהם.

היכן מופיעה בגוף?

מורסות מופיעות בדרך כלל לקראת חלקו הסופי של המעי הדק (איליאום) היכן שהוא מתחבר למעי הגס. מקום נוסף בו מופיעות מורסות הוא באתרי חיבור והשקה של מעי אחרי ניתוחים (אנסטמוזות). מורסות יכולות להתפתח סביב אזורים בהם המעי מוצר או חסום או באזורי פיסטולות. אצל חלק מהחולים מורסות יכולות להתפתח סביב אזור פי הטבעת.

תסמינים

עיקר התסמינים מתבטאים בכאבי בטן או בכאבים כתלות במיקום המורסה ובחום שכן מדובר על תהליך זיהומי עם חיידקים. לעיתים המטופל או הרופא יצליחו למשש מסה קטנה.

אבחון

אם יש חשד למורסה המטפל הרבה פעמים יפנה את החולה לבדיקות הדמיה לאישור קיומה ולמציאת המיקום שלה. בדרך כלל יעשה שימוש במכשיר סי טי. מכשיר סי טי משתמש בקרינת רנטגן על מנת לסרוק את פנים הגוף. סביר שהמטופל יצטרך לבלוע חומר ניגוד נוזלי לפני כן.

חומר הניגוד עוזר לרופא לראות טוב יותר את המעי הדק, לפענח את תמונת הסי טי ולמצוא את האבצס. חלק ממידת החומרה של האבצס נקבע על פי הקוטר שלו. לעיתים הרופא ינסה למצוא אותו בעזרת על קול (אולטרסאונד) במיוחד כשהוא חושד שהמורסה קרובה לעור.

התמודדות וטיפול

את רוב המורסות יש לנקז. ישנן 2 שיטות לניקוז מורסות:

  1. שיטה זעירה פולשנית
  2. ניתוח פתוח

שיטת הבחירה בה מעדיפים להשתמש כשניתן היא השיטה הזעירה פולשנית. היא מבוצעת בבתי חולים. תחילה מרדימים את האזור דרכו המנתח יחדיר את הגלים. בעזרת בדיקת הדמיה כגון CT או על קול הרופא יאתר את המורסה. בהמשך הרופא יבצע חתך קטן סמוך יחסית למיקום המורסה ודרכו יחדיר צינורית דקה אל תוך המורסה.

הרופא מבצע תפר על מנת שהצינורית תישאר במקום וחובש סביבה. המוגלה שיש בתוך המורסה תתנקז דרך הצינורית. זה יכול לקחת מספר ימים. רוב האנשים ירגישו הקלה בתסמינים כבר לאחר יומיים מהכנסת הצינורית. בנוסף נהוג לתת אנטיביוטיקה על מנת להילחם בזיהום. אחרי ניקוז המורסה, חלק מהחולים יזדקקו לניתוח המשך על מנת לתקן נזקים שנגרמו על ידי הזיהום.

סיבוכים

מורסות יכולות לחזור אחר שנוקזו מה שעלול לגרור צורך בפרוצדורות נוספות או חוזרות.  מורסות גם יכולות לגרום לקישור לא תקין בין המעי לאזורים אחרים. הדלקת הקבועה סביב האבצס פוגעת במבנים ליד ונוצרת מעין תעלה שדרכה מופרשים תוכן ונוזלים מהמעי אל החלל אליו התעלה הגיעה. התעלה שנוצרת נקראת פיסטולה. מטופלים עם פיסטולה פעמים רבות צריכים ניתוח על מנת להחלים.

מורסה קיימת יכולה גם להשפיע על המהלך של ניתוחים מתוכננים. פעמים רבות המנתח יחליט לדחות את הניתוח עד שהזיהום חלף.

דילוג לתוכן