תרופות מרככות צואה

תרופות מרככות צואהיש כיום תרופות רבות שמיועדות להתמודד עם בעיית העצירות, להקטין את התסמינים שלה ולהחזיר את תפקוד מערכת העיכול והמעי להיות תקין. כל אחת מהתרופות האלה פועלות באופן שונה על הגוף, או אפילו מיועדות מראש לבצע דבר מה ספציפי שאמור לפתור את העצירות.

במאמר הנוכחי נסקור עבורכם את התרופות מרככות הצואה – הנפוצות מאד בטיפולים כיום – וגם נראה לכם כיצד ניתן להביא לריכוך המיוחל של הצואה בדרכים טבעיות.

הכירו: התרופות מרככות הצואה

על מטרת העל של תרופות מרככבות צואה אפשר ללמוד מהשם שלהן. נקודת המוצא היא שריכוך הצואה תהפוך אותה למוצקה הרבה יותר, מה שיקל על התנועתיות שלה ועל ההוצאה שלה מן הגוף. תרופות אלה יאפשרו חלחול של המים לתוך הצואה, יגדילו תוך כדי את הנפח שלה ויגבירו את התכווצויות המעי הגס. כל אלה יסייעו בסילוק הפסולת המיותרת מן הגוף.

בין התרופות הנפוצות לריכוך צואה ניתן למנות רבות המבוססות על שמן פארפין (לא כולם מתרגלים אליו) או לחלופין דוקוסט. לא רק תרופות אמורות להביא לאותו ריכוך רצוי של הצואה. כיום נעשה שימוש מאסיבי בנרות גליצרין, אשר מחדירים לגוף דרך פי הטבעת. נרות אלה מביאים לריכוכה של הצואה וגם לגירוי של המעי לפעול על מנת לפלוט אותה מן הגוף. ברור שלרוב האנשים זה יהיה לא נעים או אפילו מביך, אבל מדובר בטיפול שדרגת היעילות שלו יכולה להיות גבוהה יחסית.

יש גם סיכונים

לתרופות מרככבות צואה יכולה להיות השפעה חיובית על העצירות, אבל מנגד הרבה מאד סיבוכים שהן יגרמו להם בגוף – זו אחת הסיבות שהשימוש בתרופות אלה (בדומה לתרופות רבות אחרות לעצירות) נעשה כמעט תמיד לפרקי זמן קצרים ונקודתיים. כך למשל אחת הסכנות העיקריות היא שתרופות המרככבות תבאנה לפגיעה באופן הספיגה של ויטמינים חיוניים בגוף שהם מסיסי שומן, דוגמת ויטמין A, ויטמין D או ויטמין E. מיותר לציין שמחסור חמור בהם מביא להשלכות גופניות ובריאותיות לא נעימות.

הרופא ימליץ לרוב על נטילת התרופה לפרקי זמן קצרים מאד, כשחייבים כמובן לפעול על פי הוראות השימוש והנטילה שלו. אחרת עלולים לראות איך המצב הגופני רק הפך לחמור יותר, עם או בלי קשר לעצירות.

ואיך אפשר בלי הטיפולים הטבעיים?

בשנים האחרונות עלתה הפופולאריות של טיפולים טבעיים, כמו גם טיפולים מקשת הרפואה המשלימה. למרות שהחלק הארי שלהם אינו מוכח ברמת ההגדרה שלו, הרבה מאד אנשים בכל רחבי העולם יוכלו להישבע שהם פתרו אצלם את בעיית העצירות, ריככו את התסמינים שלה והקלו עליהם בצורה דרסטית. לכן מומלץ לשקול גם אותם במהלך ההתמודדות עם העצירות, אם כי רצוי מאד לעשות את זה תוך יידוע של הגורם הרפואי המוסמך.

יש כיום שורה ארוכה של צמחי מרפא שמביאים ללחלוח ושנחשבים ליעילים בריכוך הצואה היבשה, ולכן גם בהתמודדות עם עצירות. את הצמחים האלה, ביניהם נטופית, רמניה ושוש קרח נקבל בדרך כלל בצורה של תמצית נוזלית, כחלק מרכזי מפורמולה הכוללת גם רכיבים אחרים. לכל אדם נהוג להתאים את הפורמולות המתאימות למאפיינים שלו (גיל, מצב גופני, מצב נפשי) ולדרגת החומרה של הבעיה.

תפריט התזונה של אדם הסובל מעצירות חייב לכלול בתוכו הרבה מאד סיבים תזונתיים, שהמטרה שלהם אינה בהכרח לרכך את הצואה אלא להגדיל את הנפח שלה ולשפר את התנועתיות של המים. אבל, וזה אבל גדול מאד, שינוי התפריט התזונתי הזה חייב להיות משולב עם הגדלה מאסיבית של כמות המים שצורכים. מים יעילים מאד בריכוך הצואה, מבלי קשר לעובדה שחשוב מאד להרבות בשתייתם בכל מקרה.
URL=/">

דילוג לתוכן