תסמיני קרוהן

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תסמיני קרוהןקרוהן היא מחלת מעי דלקתית המוגדרת כ"דלקת כרונית לא זיהומית התוקפת את רירית מערכת העיכול".

המחלה עלולה לפגוע באזורים שונים של מערכת העיכול, ברמות פגיעה שונות, ולגרום לתסמינים רבים, הנובעים בעיקר כתוצאה מהיווצרות אזורי ההיצרות בחלל המעי, או לחלופין כתוצאה מחיבורים שאינם תקינים בין האיברים השונים של הבטן.

הסימפטומים אמנם משתנים בהתאם למקום הפגיעה הספציפי ודרגת החומרה של המחלה, אבל ניתן להצביע על מספר סימפטומים נפוצים. חשוב לזכור קודם כל כי אלה רבים המחלה מאופיינת בהתקפים החוזרים מדי תקופה, ביניהם מערכת העיכול עשויה לתפקד באופן ראוי מבלי שמרגישים בבעיה כלשהי.

תסמיני דלקת במעי הדק

לדלקת זו יש מספר תסמינים מורכבים כגון חום גבוה, כאבים עזים בבטן (בעיקר בבטן הימנית התחתונה) או כאבים במהלך הטלת שתן, שלשולים ופגיעה ביכולת הספיגה של חלק מרכיבי המזון החיוניים לגוף. ייתכן שבעקבות המחלה יווצרו אצל האדם אנמיה או מחסור בסידן.

אם מחברים את כל התסמינים מבינים מדוע המחלה גורמת לירידה במשקל, לעתים ברמה המסכנת את החולה העלול להגיע למצב של תת תזונה, ולכאבים עזים המונעים אכילה תקינה, מה שמוביל להחמרת הבעיה. בנוסף, קיים סיכוי ממשי לסבול מעייפות כרונית.

תסמיני פגיעה בפי הטבעת

אחד מתוך כשלושה חולים בקרוהן סובלים מפגיעה חמורה באזור פי הטבעת, שעלולה לגרום למוגלות באזור, לסדקים כואבים בפי הטבעת (פיסורות) או לתעלות הנוצרות בתוך רקמות הגוף הרכות (פיסטולות).

כל אלה מקשים על האדם לאכול ולעתים גם לעשות את צרכיו, מה שמביא לפגיעה באיכות החיים ולפעמים גם להימנע מהפעולות הבסיסיות האלה.

קרוהן: תסמיני פגיעות שונות

קיימים מספר סיכונים מורכבים שצריך להתייחס אליהם. אחד מבין כעשרה חולים בקרוהן יסבול מפגיעה בחלקה העליון של מערכת העיכול, באיברים דוגמת ושט, תריסריון או קיבה. רשימת התסמינים הפוטנציאליים במקרה הזה כוללת קשיים משמעותיים בבליסה או בלעיסה, הקאות ובחילות, כאבי בטן וירידה במשקל כתוצאה מכל אלה. האדם עלול לסבול מכיבים המופיעים בחלל הפה שלו.

סיכון מוחשי אחר הוא יצירה של אבצסים בחלל הבטן. האבצסים באים לרוב יד ביד עם תסמיים המוגדרים בתור "בטן חריפה", לרבות עלייה משמעותית של חוף הגוף, כאבים עזים בבטן ועוד. במקרים קיצוניים יותר תהיה פגיעה באיברים מרוחקים שאינם קשורים למערכת העיכול, דוגמת העיניים, המפרקים או העור.

אז מה עושים?

כמו הרבה מצבים רפואיים מורכבים אחרים, גם במקרה של מחלת קרוהן אבחון מוקדם הוא מפתח מרכזי בדרך להתמודדות איתה. הבעיה היא שעל פי התסמינים בלבד, כפי שהובאו כאן, יהיה קשה ולעתים בלתי אפשרי לזהות במה מדובר. חלק מהתסמינים שהזכרנו כאן הם כלליים ונפוצים יחסית, כך שבאותה מידה עם עלולים להצביע על שלל בעיות אחרות בגוף.

בכל מקרה, צריך להגביר את המודעות ולדעת שתסמינים מהסוג הזה, בעיקר מספר תסמינים במקביל, מעידים על דבר מה אינו כשורה שמתרחש במערכת העיכול ושמצריך אבחון וטיפול. אבחון קרוהן (ומחלות מעי דלקתיות אחרות) עשוי להתבצע באמצעים שונים לצד בחינת התסמינים, דוגמת קולונסקופיה, ביופסיה, גסטרוסקופיה, בדיקות דם, בדיקות צואה ועוד.

 

אולי יעניין אותך גם:

טיפולי פיזיותרפיה לסובלים מקרוהן וקוליטיס

האם מחלת קרוהן שכיחה יותר באנשים מגזע מסוים? מחקר בדק

דילוג לתוכן