תסמינים

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תסמיני קוליטיסמחלת קוליטיס כיבית משפיעה על המעי הגס, המהווה חלק ממערכת העיכול. מצבים בריאותיים רבים עלולים לגרום לבעיות באזור זה, אז איך יודעים או מרגישים שהתסמינים מעידים על קוליטיס? הזיהוי תלוי בחומרת התסמינים והחלק במעי הגס עליהם הם משפיעים.

בנוסף, התסמינים עשויים להופיע ולהיעלם. לעתים מתרחשת הפוגה של מספר שבועות, חודשים או אפילו שנים, ואז הם שבים. הסיכויים עומדים על שיעורי אחוזים של 50-50 להשפעות מתונות. יחד עם זאת, רוב חולי הקוליטיס סובלים ממספר תסמינים נפוצים.

שלשולים

התסמין הנפוץ ביותר הוא שלשולים עם דם או מוגלה. ניתן להבחין בסימנים אלו בשירותים לאחר פעולת מעיים, אך הצואה עשויה להכיל דם אותו לא ניתן לגלות.

אם המחלה חמורה, הדחף לרוקן את המעי הגס עשוי להיות מהיר ותקיף. לעתים ניתן לחזות את ההתרחשות, ולעתים מופיע הצורך להגיע לשירותים זמן קצר לאחר האכילה. סוגי מזונות מסוימים, כגון מנות מתובלות או מזונות המכילים שפע סיבים, עלולים להחמיר תסמינים אלו.

אך במקרים אחרים, הדחף להגיע לשירותים הוא בלתי צפוי, ועשוי להתרחש אפילו במהלך השינה. קשה להחזיק שלשולים ולהגיע בזמן לשירותים, ולעתים התחושה היא שעדיין קיים צורך בפעולת מעיים למרות הישיבה בשירותים, כאילו המעי הגס לא התרוקן לחלוטין.

עייפות

קוליטיס כיבית גורמת למספר בעיות שעלולות לגרום לתחושת עייפות מוגברת:

בחילה ואובדן תיאבוןמונעים אכילה, מה שמותיר את הגוף באנרגיה נמוכה.

שלשולים ונפיחות במעי הגס – מקשים על הגוף לספוג את החומרים המזינים הדרושים לאנרגיה.

דימום במעי הגס – מותיר מעט מדי כדוריות דם אדומות, או מוביל לאנמיה.

העדר שינה מספקת – בשל היקיצות הליליות התכופות לשירותים.

התייבשות – כתוצאה מהשלשולים.

ירידה במשקל – שלשולים, אובדן תיאבון וחוסר יכולת לספוג קלוריות מהתזונה, עלולים לגרום לירידה במשקל.

פצעים – קוליטיס כיבית עלולה לגרום לפצעים בפה ועל העור, ולעיתים גם לפריחות.

דימום רקטלי – כמות קטנה של דם על הצואה.

כאב – כאב בטן מקוליטיס עשוי להרגיש כהתכווצויות ו"מהומה" במעיים. הכאב עשוי להתרחש לפני תנועת המעיים או במהלכה. גם חלקים אחרים של הגוף עלולים מלהיפגע. חלק מהחולים סובלים ממפרקים כואבים, ואחרים חווים כאבי עיניים כשהם מתבוננים על אורות בהירים.

תסמינים נפוצים אחרים

אלו כוללים:

  • כאב רקטלי.
  • דחף לעשיית צרכים.
  • חוסר יכולת לבצע פעולת מעיים למרות תחושת הדחיפות.
  • חום גבוה.
  • בקרב ילדים, בעיות צמיחה.

רוב חולי קוליטיס כיבית סובלים מתסמינים קלים עד בינוניים. מאפייני התסמינים עשויים להשתנות, וחלק מהאנשים חווים תקופות ארוכות של הפוגה.

המחלה מסווגת לפי השפעתה על המעי הגס. התסמינים עשויים להיות קלים ומוגבלים לפי הטבעת, במצב הנקרא פרוקטיס, או שהמחלה עלולה להשפיע על חלקים נוספים של המעי הגס, עם תסמינים חמורים יותר. רוב החולים שמפתחים קוליטיס בגיל צעיר, סובלים מתסמינים חמורים.

אולי יעניין אותך גם:

חוקרים בדקו את יעילות הכורכומין בטיפול בקרוהן וקוליטיס – והממצאים מפתיעים

דילוג לתוכן