תזונה מומלצת לחולי אולקוס

אולקוס, כיב פפטי או כיב עיכול הוא פצע שנוצר בקיבה או בתריסריון כתוצאה מהפעילות העיכולית של חלבון בשם פפסין שמטרתו לפרק חלבונים ושל נוזלים חומציים המופרשים בקיבה. הכיב בא לידי ביטוי בהרס ממוקד של שכבת הרירית, המצליח לחדור גם את הרירית השרירית של הדופן וזאת בניגוד לארוזיה שבה הפצע לא עובר את הרירית השרירית.

הפצע נוצר במצבים שבהם קיימת הפרעה בשיווי המשקל העדין בין המנגנונים שיכולים לגרום לנזק לדופן מערכת העיכול (הפרשת הפפסין והחומציות) לבין המנגנונים המגנים על הרירית. ההפרעה בשיווי המשקל נגרמת בדרך כלל כתוצאה מהידבקות בחיידק הנקרא הליקובקטר פילורי או כתוצאה משימוש בתרופות ממשפחת ה- NSAIDS אך במקרים מסוימים ההפרעה נגרמת בעקבות טיפולי קרינה, מחלת קרוהן, עישון ועוד.

האם ניתן להחלים מאולקוס באמצעות תזונה מתאימה?

חשוב מאוד להבין כי לא ניתן להחלים מאולקוס באמצעות שינוי תזונתי בלבד. הטיפול התזונתי מיועד להפחית את הכאבים ולמנוע את הידרדרות הכיב, אך על מנת לטפל בבעיה יש להתחקות אחר הגורם שהוביל להתפתחות האולקוס ולטפל בו באופן ממוקד.

כך למשל במידה ומדובר על אולקוס שהתפתח כתוצאה משגשוג של חיידקי הליקובקטר פילורי, יהיה צורך לעשות שימוש באנטיביוטיקה, ברוב המקרים ייעשה שימוש בנוגדי חומצה או בחוסמי H2 כדי להוריד את רמת החומציות של הקיבה ועוד.

המיתוס בנוגע לחלב ואולקוס

ישנם רבים המאמינים שצריכה של חלב יכולה להביא להפחתת החומרה של הכאבים וזאת משום שהחלב הוא משקה בסיסי מאוד שבכוחו לנטרל את החומציות של הקיבה. לרוע המזל, ברוב המקרים שתייה של חלב רק גורמת להחמרה של הכאבים.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהחלב מכיל סידן המגרה את הקיבה להפרשה של גסטרין. הגסטרין הוא הורמון המופרש מתאים בקיבה ובתריסריון הנקראים תאי G ותפקידו לעודד את התאים הממוקמים בדופן הקיבה להפריש חומצה גסטרית. בסופו של דבר מושגת התוצאה ההפוכה – הפרשת החומצה מוגברת והפצע מגורה ביתר.

מצבים בהם לא ניתן לאכול כלל

באופן עקרוני, הכיב לא אמור למנוע מהחולה לאכול, אך ישנם מצבים חמורים במיוחד שבהם לא ניתן לצרוך מזון באופן טבעי דרך הפה. כך לדוגמה ישנו סיבוך נדיר של כיב תריסריון שבא לידי ביטוי בחסימה של מוצא הקיבה.

במקרים מסוימים אחרי שהכיב נרפא החסימה נעלמת, אך במקרים מסוימים נוצרת צלקת באזור שוער הקיבה שגורמת לחסימה. במקרים האלו יש להימנע מאכילה פומית ולעבור להזנה בזונדה או להזנה ורידית עד לשחרור החסימה.

הקשבה מרבית לגוף

הדבר החשוב ביותר הקשור לתזונה המתאימה לחולי אולקוס שיש להבין זה שתזונה צריכה להתאים לכול מטופל באופן אישי. ישנם חולים שרגישים למזונות מסוימים, שחולים אחרים יכולים לאכול ללא שום קושי. לאור זאת, חשוב מאוד לאכול בזהירות ובאיטיות מזונות שונים ולשים לב לתגובה של הגוף. באופן כזה ניתן ללמוד מאילו מזונות מומלץ להימנע.

דגשים כללים

  • מומלץ מאוד להימנע מאכילה של מזונות חריפים שיכולים לגרום לגירוי של הפצע ולכאבים חמורים מאוד.
  • מומלץ להימנע ממזונות חומציים מאוד כמו למשל פירות הדר.
  • עדיף להימנע מצריכה של מזונות קשים לעיכול או מזונות שצריכים להישאר בקיבה זמן רב כמו למשל מוצרי בשר, מזונות שומנים ועוד.
  • מומלץ גם כן להימנע מעישון.
  • מומלץ להימנע מצריכה של מזונות מטוגנים או מלוחים.
  • באופן כללי, מומלץ לצרוך ארוחות קטנות מאוד על מנת למנוע הפרשה משמעותית של חומצה. חשוב שלא להפחית את הצריכה הקלורית, אלא פשוט לחלק את הקלוריות באופן שונה על פני היום.
דילוג לתוכן