שיקום ביתי לאחר ניתוח בריאטרי

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אנחנו חיים בתקופה בה המשקל העודף הפך למנת חלקם של רבים, יש שיגידו אף מגפה לכל דבר ועניין. במצב האופטימלי, ניתן היהשיקום ביתי לאחר ניתוח בריאטרי לשאוף להגיע למשקל גוף תקין באמצעות השילוב המתבקש בין תזונה מאוזנת לפעילות גופנית. בפועל, רבים מבינים שהאפשרות היחידה עבורם להגיע למשקל ולמראה המבוקשים היא באמצעות ניתוח בריאטרי, לרבות קיצור קיבה, מעקף, שרוול ואחרים.

האתגר הגדול ביותר לאחר ניתוחים בריאטריים הוא לשמור על התוצאות לאורך זמן, תוך הימנעות מסיכונים שבהחלט קיימים. תקופת שיקום נכונה היא המפתח להצלחה, כשניתן בהחלט לשקול לעשות זאת במסגרת של שיקום בבית.

כיצד נערך השיקום לאחר ניתוחים בריאטריים?

עיקר הדגש בחודשים שלאחר ניתוח בריאטרי הוא על התזונה, עם הנחה ברורה: רק תפריט תזונתי מותאם אישית למצב ה"חדש" יאפשר לשמר על התוצאות ועל הבריאות, תוך הימנעות מתופעות לוואי ומסיכונים בריאותיים חשובים. השיקום בהחלט יכול לכלול בתוכו מתן דגשים תזונתיים ובנייה תפריט, בו יכולים לקבל חשיבות פירות וירקות למשל. מנגד, חשוב להימנע ממאכלים שבמצבים מסוימים עלולים ליצור חסימת מעיים (אפרסמון למשל), מאלכוהול וכדומה. התפריט מבוסס לרוב על הדרגתיות, כאשר מתחילים בנוזלים ועוברים לאט לאט – עם התקדמות הטיפול – למזונות חדשים ולמוצקים.

שיקום בבית לאחר ניתוח בריאטרי יכול לכלול לכן את הסיוע הצמוד של דיאטנית מוסמכת, המגיעה עד לביתו של האדם המטופל, מרכיבה עבורו תוכנית ועוקבת אחר קצב ההתקדמות (גמישות היא אחת ממילות המפתח). עם זאת, תמונת השיקום ממש לא מסתכמת בתמונה. יש צורך לקבל לעיתים טיפולים בכאבים ובתופעות אחרות שעשויות לצוץ לאחר ניתוח בריאטרי, עד לרמה של ליווי של צוות אחיות או לטיפולים רפואיים. גם שירותים מהסוג הזה, ניחשתם אותם נכון, עשויים להיות חלק מהתוכנית הנבנית של שיקום בבית לאחר ניתוח בריאטרי.

הפעילות הגופנית חשובה לכל אדם, ועל אחת כמה וכמה לאדם שעבר ניתוח בריאטרי. באמצעות פיזיותרפיסטים ובעלי מקצוע אחרים המשתלבים בתמונת השיקום הביתי ניתן לבנות תוכנית תרגילים מותאמת אישית, במטרה להקל על המצב הפיזי ולשפר את יכולת התפקוד של האדם.

מהם היתרונות הטמונים בשיקום בבית לאחר ניתוח בריאטרי?

הטיפולים שהוזכרו כאן יכולים לאפיין כל תוכנית שיקום בריאטרי באשר היא. ההבדל העיקרי הוא שאת כל הטיפולים (וגם אחרים שעשויים להיות רלוונטיים) ניתן לקבל במסגרת הביתית, כאשר המטפלים והמומחים השונים מגיעים עד פתח הבית בהתאם לתוכנית הטיפולים שנבנית. בדרך זו שילוב תוכנית הטיפולים בשגרת החיים נעשה פשוט הרבה יותר. היא יכולה בחלק מהמקרים להמשיך ולנהל באופן כמעט מלא את שגרת החיים, המשפחה, העבודה וכן הלאה. ניתן בהמשך לכך לתרגל תרגילים שונים בסביבת החיים האמיתית ואף להתאים אותה לרצונות ולאתגרים המאפיינים את האדם בנקודת הזמן הנוכחית.

התקופה שלאחר ניתוח בריאטרי צפויה להיות עמוסה ברגשות מעורבים, החל מתקווה שהמראה החיצוני יישמר ועד לחששות מנזקים בריאותיים לטווח הקצר או הארוך. העובדה ששיקום בבית נעשה בסביבה שהאדם שעובר את השיקום מכיר בצורה הטובה ביותר, ומרגיש נוחות מקסימלית, עשויה לשפר את אחוזי ההצלחה של השיקום ולהפוך אותו לנעים יותר. היא גם מונעת את הצורך בשלב הסתגלות נוסף לאחר החזרה הביתה, מה שמקצר משמעותית את הדרך עד לנחלה.

מקורות ולקריאה נוספת:
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation
Rehabilitation needs after bariatric surgery – Pub Med
Advantages and Disadvantages of the Home Setting for Therapy: Views of Patients and Therapists

דילוג לתוכן