ניתוח שרוול קיבה

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

ניתוח שרוול קיבה שנקרא לעתים גם בפשטות ניתוח שרוול הוא ניתוח שמיועד להביא לירידה במשקל. במהלך הניתוח מבוצעת כריתה של תשעים אחוז מהקיבה ומהחלק הנותר מייצרים מעין שרוול מוארך בנפח ממוצע של מאה סמ"ק בלבד.

רק על מנת לסבר את האוזן נציין כי באדם בוגר נפח הקיבה הוא 1000 סמ"ק בממוצע כשישנם אנשים שנפח הקיבה שלהם יכול להגיע לליטר וחצי. בניגוד למה שרבים בקרב הציבור ברחב נוהגים לחשוב, ניתוח שרוול קיבה הוא לא ניתוח שמפחית את יכולת הספיגה של הגוף אלא ניתוח רסטרקטיבי, כלומר ניתוח שמוביל לצריכה פחותה של מזון על ידי הגבלת הנפח של הקיבה. עם זאת, מאחר ובעקבות הסרת חלק נכבד מהקיבה מתקיימת הפחתה בכמות הורמון הגרלין שמופרש באופן טבעי מכיפת הקיבה, הרי שהמנותחים לרוב חווים הפחתה משמעותית במידת התיאבון שלהם.

באופן ממוצע המנותחים מצליחים להפחית לאחר הניתוח כשבעים וחמישה אחוז מסך כל המשקל העודף וכיום הניתוח מתבצע לרוב בגישה לפרוסקופית ולא בגישה פתוחה כפי שהיה נהוג בעבר.

התהליך הניתוחי

בתחילת הניתוח המנותח מורדם בהרדמה כללית ולאחר מכן מבוצעים ארבעה עד שבעה חתכים בעור הבטן שלו דרכם מכניסים את הציוד שמשמש לביצוע הניתוח. מלבד כלי הניתוח עצמם מוחדרת דרך אחד החתכים מצלמת וידאו זעירה שמאפשרת למנתחים לראות את פנים הבטן של המנותח.

הניתוח כולל הפרדה של רקמות השומן שצמודות לקיבה על ידי חיתוך שאחריו מבוצעת הלחמה של כלי הדם למניעת דימום. לאחר מכן מבוצעת הכריתה האורכית שכוללת את כל כיפת הקיבה (הפונדוס). לאחר הכריתה מתבצעת אטימה של החלק שנותר שמיד אחריה מבוצעת בדיקה שבה ממלאים את הקיבה בנוזל מיוחד כדי לוודא שאין דליפות. במידה והכל התנהל כשורה מוציאים המנתחים את החלק שהוסר מהקיבה דרך אחד החתכים ומשאירים נקז שיישאר במקומו עד לשחרור המטופל לביתו. תפקידו של הנקז הוא למנוע הצטברות של הפרשות באזור החתך.

למי מיועד הניתוח?

הניתוח מיועד עבור אנשים שסובלים מהשמנת יתר ומתחלואות הנלוות להשמנה, לאנשים שסובלים מהשמנת יתר משמעותית שאין להם מחלות נלוות ולאנשים שלא הצליחו לרדת במשקל במידה מספקת לאחר ניתוח טבעת. הניתוח לא מיועד עבור אנשים שסובלים מריפלוקס (מעבר תוכן קיבתי לוושט) כיוון שהניתוח עלול להחמיר את התופעה.

כמו כן, יש להבין כי אין די בניתוח על מנת להביא לתוצאות משביעות רצון לאורך זמן, ולכן ההמלצה היא לגשת לניתוח רק במידה וקיימת מחויבות לשנות את הרגלי האכילה והתזונה. במידה והגורם להשמנה אינו צריכה מוגזמת של מזון אלא בעיה הורמונאלית למשל, אין טעם לעבור את הניתוח ואכן הבדיקה ההורמונאלית היא אחת הבדיקות שנהוג לבצע לפני כל ניתוח שרוול קיבה.

יתרונות הניתוח

היתרון המרכזי של ניתוח שרוול קיבה הוא הירידה המשמעותית במשקל. לרוב בשנה הראשונה לאחר הניתוח מאבדים המנותחים כמחצית מהמשקל העודף וירידה נוספת של חמישה עשר עד שלושים אחוזים מתרחשת בשנה השנייה לאחר הניתוח.

השינוי ההורמונאלי שחווים המנותחים וההגבלה בנפחי הארוחות מביאים לשיפור בהרגלי האכילה בקרב חלק מהחולים ולכן לעתים הניתוח נקרא גם "ניתוח מחנך". כמו כן לרוב הניתוח עובר בצורה חלקה וללא כל סיבוכים.

חסרונות הניתוח

החיסרון המרכזי של הניתוח הוא שמדובר בהליך כירורגי בלתי הפיך. בנוסף לכך, בקרב חולים רבים מופיעים חסרים תזונתיים שונים לאחר הניתוח שפעמים רבות אינם מאובחנים בזמן. מעבר לכל זה מנותחים רבים מגיעים לניתוח כשאינם מבינים עד תום את המחויבות הנדרשת מצדם שבלעדיה תוך זמן מסוים המשקל העודף יחזור ולעתים אף ביתר שאת. בניגוד למה שרבים מאמינים, לא מדובר בניתוח קסם כי אם בניתוח שללא שיתוף פעולה מלא מצד המנותח פשוט לא יביא לתוצאות הרצויות.

דילוג לתוכן