תוספי תזונה

תוספי תזונהעצירות היא בעיה מתסכלת שבמקרים רבים נוטים שלא להתייחס אליה כאל מצב רפואי רציני, אך היא עלולה לגרום לבעיות אם לא מטפלים בה. בעוד שגורמים רבים תורמים לעצירות, רבים מהם ניתנים לשליטה.

זוהי אינה מחלה בפני עצמה, אלא תסמין לבעיה אחרת. היא מוגדרת כקושי בהעברת צואה או ביצוע פעולת מעיים לעיתים רחוקות. כתוצאה מכך עלולים להתרחש כאבים ודימום בהעברת צואה. עצירות מזיקה לבריאות היות והיא מעכבת את יכולת הגוף לשחרר רעלים. רוב מקרי העצירות ניתנים לשיפור עם תזונה, תוספי תזונה ושינויים באורח החיים.

חשיבות תוספי תזונה להקלת עצירות

הם מגבירים את כמות המים בתפזורת הצואה, ומתפקדים כמשלשלים בטוחים לשימוש מדי יום. התוספים המומלצים כוללים סובין, זרעי פשתן, פקטין תפוח, ושורש עולש,

מרככי צואה מרככים את חומר הצואה כך שהיא עוברת בקלות רבה יותר. תוספים כגון שמן מינרלי ונתרן אינן מומלצים לשימוש יומי, היות והם עשויים להפחית את ספיגת הוויטמינים ולגרום נזק לכבד, אך הם מספקים חומצות שומן חיוניות לבריאות תאי המעיים.

ויטמינים לטיפול בעצירות

נטילת ויטמינים אלו מסייעת להקלת עצירות:

ויטמין C

ויטמין מסיס במים, המושך מים לתוך המעיים ומסייע בריכוך צואה. המינון המומלץ של ויטמין C למבוגרים הוא 2,000 מיליגרם.

המינון המומלץ לילדים מתחת לגיל 18 הוא 400 עד 1,800 מיליגרם, בהתאם לגיל. מינונים מוגזמים עלולים להזיק לבריאות, לגרום לשלשולים או להחמיר עצירות.

ויטמין B5

מחקר מצא שנגזרת של ויטמין זה, שנקראת דקספאנטנול, מקלה על עצירות. תוסף זה מגרה התכווצות שרירים במערכת העיכול, ומסייע להעברת צואה דרך המעיים.

צריכה יומית מומלצת למבוגרים היא חמישה מיליגרם ויטמין B5 ליום. נשים מיניקות צריכות לקבל 7 מיליגרם ביום. ילדים מתחת לגיל 18 צריכים לקחת מינון הנע בין 1.7 ל-5 מיליגרם ביום, בהתאם לגיל.

חומצה פולית

ידועה אף כוויטמין B9. היא מסייעת בהקלת עצירות באמצעות איזון חומצות העיכול. אם רמות חומצות העיכול נמוכות, הגדלתן עשויה לסייע בהאצת העיכול והנעת הצואה דרך המעי הגס.

רוב האנשים מקבלים שפע חומצה פולית מהתזונה היומית, אך לטיפול בעצירות מומלץ לקחת אותה גם בצורת תוסף. המינון המומלץ למבוגרים הוא 1,000 מיקרוגרם חומצה פולית ליום. לילדים בין גילאי שנה ל-18 מומלץ לקחת בין 300-800 מיקרוגרם מדי יום, בהתאם לגיל.

ויטמין B12

מחסור בוויטמין זה עשוי לגרום לעצירות, ובמקרים אלו נדרשת הגדלת הצריכה היומית של חומר מזין זה, להקלת התסמינים.

המינון המומלץ למבוגרים הוא 2.4 מיקרוגרם ויטמין B12 ליום. ילדים מתחת לגיל 18 יכולים לקחת בין 0.4 ל-1.8 מיקרוגרם, בהתאם לגיל.

ויטמין B1

 הנקרא גם תיאמין, מסייע בעיכול. כשרמות התיאמין נמוכות, קצב העיכול מואט, מה שעלול להוביל לעצירות.

המינון המומלץ לנשים הוא 1.1 מיליגרם תיאמין מדי יום. לגברים מומלץ לצרוך 1.2 מיליגרם ליום, וילדים בגילאי שנה עד 18 צריכים לקבל בין 0.5 למיליגרם ביום, בהתאם לגיל.
URL=/">

דילוג לתוכן