תולעים במעיים

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

תולעי מעיים הינם טפילים, אשר שכיחים ביותר אצל ילדים ואנשים בעלי מערכת חיסונית ירודה, לרוב עקב תנאי היגיינה לקויים. תולעי המעיים גורמים לנזק ישיר במערכת העיכול, זיהומים, תת תזונה ומסבים סבל רב. טפילים אלו, תלויים במערכת הגוף כולה וניזונים ממנה.

הם עלולים לחדור למערכת העיכול על ידי עקיצות חרקים שונות, מגע עם בעלי חיים או צואת אדם ומגע ישיר עם לכלוך. הם נכנסים תחילה מאכילה לא מודעת שלהם, הכנסתם אל הפה ואל מערכת העיכול.

התולעים, אשר ניזונים מהמזון הקיים בקיבה, מצליחים להתחיל מחזור חיים חדש ופורה. צורות ההדבקה הנפוצות ביותר הינם ארגז החול בגן הילדים, שחייה בבריכות או מקורות מים מזוהמים, חוסר הקפדה על שטיפת ידיים, אכילת בשר לא מבושל או מקולקל, פירות וירקות מרוססים ולא שטופים.

סוגי התולעים השונות יכול לחיות מחוץ לגוף, עד לפרק זמן של שבועיים, כך שהדבקה ממזרונים, סדינים או שטיחים הינה אפשרית, כמו גם הדבקה חוזרת מילדים או אנשים אשר נושאים עדיין את אותן תולעים.

תסמיני התופעה

בדרך כלל תולעי המעי יגרמו לאובדן תיאבון ומשקל, עייפות, גירודים מציקים במיוחד בלילה (כאשר הנקבות מטילות את ביציהן), שלשולים, אנמיה, הקאות, עצבנות וכאבי בטן.

האבחון נעשה על פי רוב על ידי בדיקה פיסיקלית. התולעים נוטות לצאת מפי הטבעת או בצואה, במיוחד בתנאי חום כך שאפשר לראותן. במקרה ויש צורך בבדיקות נוספות, נהוג לעשות בדיקת צואה לגילוי פרזיטים (Stool O&P test).

בדיקה זו יכולה להיות יעילה בסוג של טפילים אשר אין אפשרות לראות אותם בעין בלתי מזוינת. עם זאת, חשוב לדעת כי לפעמים התולעים הנמצאות במעיים אינן גורמות לתסמינים השונים, ואינן מתגלות בבדיקות הצואה, במיוחד כאשר מספרן מועט. ככל שעולה מספרן ומשך המחלה, כך הסיכונים והתסמינים יהיו קיצוניים יותר.

ישנם סוגים שונים של תולעים, אשר מסווגים על פי הראה המאפיין: תולעת עגולה ((roundworm, תולעי שוט (whipworm), תולעי קרס (hookworm), ותולעי מחט (oxyuria). לכל אחד מתולעים אלה סימפטומים וסיכונים קצת שונים.

תולעים עגולות עלולות לגרום לתסמינים חמורים כמו חסימת מעיים, אשר עלולה אף להיות מסוכנת, ואילו תולעי קרס עלולים לגרום לדימום במערכת העיכול.

הטיפול בתולעי המעיים

ניסיונות רבים נעשים על מנת לפתור בעיה מטרידה זו, מחשש לסיבוכים פיזיים ומנטליים ארוכי טווח. בדרך כלל הטיפול מתבצע על ידי מתן כדורי  Albendazoleאשר יעילה בהריגת התולעים הבוגרות. חשוב להתמיד בטיפול למשך 10 ימים, גם לאחר הטבה בתסמינים הנצפים.

על טיפול זה יש לחזור לאחר כשבועיים על מנת לוודא את יעילותו. לפעמים סובלים ילדי אלה מגלים חוזרים ונשנים של הופעת התולעים ולכן ישנם אנשים רבים הפונים לרפואה המשלימה אשר מציעה וויטמינים, תכשירים טבעיים והמלצות תזונתיות אחרות, כמו למשל אכילת מלח או מיץ לימונים.

עם זאת, למניעה יש תפקיד מכריע בהקלה על ילדים או מבוגרים אשר נמצאים בקבוצות הסיכון. הרגלי חיים אשר ינסו למנוע מצבים אלה כוללים שטיפה של פירות וירקות לפני אכילתם, הימנעות מהליכה ברגלים יחפות וחשופות על כל המשטחים, ובפרט בבריכות ציבוריות, עשיית הצרכים בשירותים וניקיון הידיים לאחר מכן ועוד.

יש צורך בטיפול קבוצתי, במוסד המאגד ילדים רבים, וזאת עקב הנטייה להדבקה חוזרת. יש לזכור, כי ככל שהגן עמוס וגדוש ביותר ילדים, כך הסיכון להתפתחות והידבקות בפרזיטים שונה הולך ועולה, גם לבני המשפחה האחרים. הצוות והמבוגרים אשר באים במגע עם החולים עצמם, עלולים להידבק אף הם, ולכן ישנה חשיבות קריטית לעצם הטיפול כולו.

דילוג לתוכן