רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיהעצירות היא נושא שמעטים בלבד נוטים לדבר עליו, ולמרות שאנשים רבים חווים את המצב בשלב כלשהו בחיים, הם מעדיפים לשמור אותו כסוד קטן.

בעוד שחלק מהאנשים סובלים מעצירות כבעיה המתרחשת מדי פעם כתוצאה מאכילת מזונות מסוימים, באחרים היא מתגלה כבעיה בריאותית כרונית המצריכה נטילת תרופות או משלשלים קבועים על מנת לשמור על תנועת מעיים.

למרות שעצירות מוגדרת כתנועת מעיים המתרחשת פחות משלוש פעמים בשבוע, יש לה משמעות שונה לאנשים שונים. בעוד שחלקם מתייחסים אל המצב כאל תנועת מעיים שאינה סדירה, אחרים קושרים אותה עם קושי בהוצאת צואה.

במקרים מסוימים, עצירות עשויה להיות תסמין הקשור לתסמונת המעי הרגיז או לשלשולים. היא עשויה להתרחש בקרב אנשים מכל הגילאים, החל מתינוקות ועד זקנים. מלבד תרופות ומשלשלים, רפלקסולוגיה היא שיטה טבעית יעילה לטיפול בעצירות, המספק הקלה מתמשכת ללא תופעות לוואי.

מחקר בלעדי: רפלקסולוגיה לעצירות

תסמינים פיזיים ורגשיים של עצירות כרונית השתפרו כשקבוצת נשים עם המצב קיבלה טיפול רפלקסולוגיה כחלק ממחקר חדש.

מחקר הפיילוט על יעילות הרפלקסולוגיה בטיפול בעצירות בנשים, הכיל 19 נשים שאובחנו עם עצירות שהשפיעה באופן שלילי על איכות חייהם. גילאי המשתתפות נעו בין 22 ל-75 והן נבחרו מתוך קבוצת נשים שהמתינו ארבעה עד חמישה חודשים לטיפול בעצירות כרונית עם ביופידבק וטיפול התנהגותי.

כל אישה קיבלה טיפול רפלקסולוגיה אחד שנמשך בין 35-45 דקות, אחת לשבוע, במשך חודש וחצי. הטיפול בוצע על הרגליים היחפות של המשתתפות, והמפגשים החלו עם מספר דקות של עיסוי כף הרגל ברגל ימין, ובהמשך הפעלת לחץ על כל אזור רפלקס ברגל. באמצעות שיטת לחיצות עם האגודל והאצבעות, אותו רצף בוצע שוב ברגל שמאל.

תוצאות המחקר

מדידות תוצאות מחקר זה הוערכו ונרשמו בתחילת המחקר, לפני הטיפול הראשון של רפלקסולוגיה, ושוב בסיום המחקר. אחד מההיבטים שנבדקו היה זמן מעבר במעיים, שהוערך באמצעות שלושה סטים של סמני מעבר במעיים, אותם בלעו המשתתפות בזמנים מסוימים, ואותרו באמצעות צילום רנטגן בבטן.

הערכות אחרות כללו את רמת החרדה והדיכאון בבית החולים, וההשפעות הפסיכולוגיות האפשריות של הטיפול, למדידת השיפור באיכות החיים של המשתתפות.

תוצאות המחקר הראו ש-94% מהמשתתפות במחקר דיווחו על שיפור בעצירות במידה מסוימת, לאחר שישה טיפולי רפלקסולוגיה. עשר נשים חוו שיפור בזמן מעבר הבטן, ושתיים מהן חוו שיפור מלא עם סיום המחקר.

שיפור בתסמינים פסיכולוגיים

עשר משתתפות חוו שיפור ברמת החרדה, ו-11 מהן חוו שיפור בתסמיני הדיכאון. באשר לאיכות החיים, נרשמה עלייה בבריאות הכללית, בבריאות הנפש ובחיוניות, עם שיפור משמעותי בקרב המשתתפות.

המדענים סבורים שמחקר פיילוט זה מצביע על העובדה לפיה רפלקסולוגיה ניתנת להשוואה עם ביופידבק, הטיפול הסטנדרטי לעצירות, והיא מניבה תוצאות זהות. טיפול רפלקסולוגיה הרבה יותר זמין מביופידבק, והיות והוא מניב תוצאות יעילות, מומלץ להשתמש בו.
URL=/">

דילוג לתוכן