תרופה חדשה לטיפול בעצירות – רזוולור

רזוולור - תרופה חדשה המטפלת בעצירותיש כיום שורה ארוכה של תרופות שנועדו להתמודד עם בעיית העצירות, שהיא אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות כיום בעולם. לכל תרופה עשויה להיות תפקיד אחר, כאשר יש תרופות המביאות לריכוך הצואה, תרופות להגדלת התנועתיות במעיים, תרופות לסיפוח נוזלים לחלל המעי ועוד.

מה שחשוב לא פחות להדגיש הוא שמדובר בתחום דינמי, בו אחת למספר שנים אנחנו שומעים על תרופה חדשה שמנסה לשנות את חוקי המשחק.

אחד הפיתוחים המשמעותיים של השנים האחרונות הוא תרופה בשם רזוולור, שמשתייכת בעיקרה לקטגוריות התרופות שמטרתן היא להגדיל את התנועתיות של המעיים. אז האם הבשורה הגדולה עבור הסובלים מעצירות נמצאת כאן? אתם מוזמנים לקרוא ולהחליט בעצמכם.

קווים לדמותה של רזוולור

תרופת רזוולור אושרה לשימוש בישראל במהלך שנת 2014, ותפסה מאז מקום של כבוד ברשימת התרופות הייעודיות לבעיית העצירות. הגדלת תנועתיות המעיים שהיא אמורה להביא לה נעשית באמצעות הגדלה של פעילותו של הקולטן להורמון הסרוטונין במעיים.

נעשה חיבור בין התרופה לבין הרצפטורים של המעי הגס, במטרה ליצור במעיים תגובה שמדמה את הפעילות האמיתית שלהם. המעי כתוצאה מהשימוש בתקופה מתכווץ, מה שמקל עליו לסלק את הפסולת ממנו. המטרה המרכזית בתרופה היא למעשה להחזיר את המעיים לתפקוד מהיר ותקין, שאמור להביא לכך שתסמיני העצירות יפחתו ואף ייעלמו לחלוטין.

כמו תרופות אחרות המיועדות להשפיע על פעילות המעיים, גם לרזוולור יש תופעות לוואי. עם זאת תופעות אלה נחשבות למצומצות באופן יחסי על רקע העובדה שהתרופה הזו משפיעה אך ורק על פעילות המעיים. היא לא משלשלת, מה שמוציא מכלל אפשרות את הסיכוי להתייבשות כתוצאה מנטילה שלה.

יש כאן אמנם תופעות לוואי אפשריות, דוגמת כאבי בטן או בחילות, אבל הן אמורות לחלוף תוך פרק זמן קצר יחסית. כמו כן התרופה לא גורמת להתמכרויות אליה, מה שגם כן לא מובן מאליו במקרה של תרופות מהסוג הזה. מן העבר השני של המשוואה צריך להזכיר שהתרופה מסוכנת לשימוש ולכן גם אסורה בקרב אנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות (דוגמת קוליטיס או מחלת קרוהן) וכן חולי דיאליזה.

איך נוטלים את התרופה?

בדומה לרוב התרופות האחרות שנועדו להשפיע על פעילות המעיים, גם במקרה של רזוולור מדובר בתרופה שניתן לקבל אך ורק עם מרשם רופא. התרופה יכולה להתאים הן לגברים והן לנשים, אם כי אוכלוסיית היעד המרכזית היא נשים אצלן הסבירות לסבול מעצירות גדולה יותר (למשל בתקופת ההריון והחודשים שלאחר הלידה). המינון המקובל הוא 1 מיליגרם ליממה עבור נשים שגילן עולה על 65, או מינון כפול עבור נשים בגילאי 18-65. גברים יקבלו את התרופה בעיקר במקרה של עצירות כרונית, במינון גבוה יחסית.

ניתן להשתמש בתרופה גם לפרקי זמן ארוכים ביחס לתרופות אחרות לטיפול בעצירות, אבל עדיין ברור מדוע רבים ממליצים שלא לבנות על כך כפתרון קבע. לא מעט אנשי מקצוע סבורים שהטיפול בבעיות עצירות צריך להיעשות קודם כל תוך שינוי ושיפור הרגלי התזונה: הקפדה על פעילות גופנית תדירה, אכילת מזון הנחשב למאיץ את פעילות המערכת הגופנית (מזון עם סיבים תזונתיים) וכן הלאה. בדרך כלל נהוג לצרוך תרופות לטיפול בבעיה, כולל רזוולור, כקו שני לאחר שהטיפולים המסורתיים יותר לא הוכחו כיעילים.

באשר למחיר, קיימת כיום אופציה לקבל את התרופה דרך הביטוחים המשלימים של קופת החולים בהנחה (המחיר שלה ללא הכיסוי הוא די גבוה). מומלץ לכן לברר כצעד ראשון לפני רכישתה מה הכיסוי עבורה במסגרת הביטוח המשלים שמחזיקים בו, בדיקה שיכולה לחסוך הרבה מאד כסף.
URL=/">

דילוג לתוכן