עצירות וצרבת

עצירות וצרבתעצירות וצרבת מקבלות קרוב לוודאי מקום של כבוד מפוקפק ברשימת המצבים הבריאותיים הלא נעימים שאנחנו עלולים להיתקל בהם.

מי שסובל מעצירות, רואה תדירות נמוכה עד נמוכה מאד של היציאות – מה שעלול להביא לסיבוכים שונים. צרבת היא תחושה לא נעימה ואף כואבת של צריבה בוושט, וזאת עקב עלייה בחומצות הקיבה הנמצאות בתוך הוושט. שני המצבים האלה עלולים להיות נקודתיים אבל גם כרוניים.

מה שרבים לא יודעים הוא שאפשר בהחלט למצוא קשר בין עצירות לבין צרבת. אז מה עומד בבסיס הקשר הזה? מה קודם למה? ואיך ניתן להתמודד עם הבעיות הנוצרות כתוצאה ממנו?

הקשר המרכזי: עצירות גורמת לצרבת

הקשר שבין עצירות לבין צרבת הוא בדרך כלל קשר של סיבה ותוצאה, כאשר העצירות היא שעלולה לגרום לצרבת ולא להיפך. הסיבה לכך קשורה לשינויים אשר נגרמים בגוף בעקבות אותה צרבת, אחד המרכזיים שבהם הוא שינוי של רמות ה-PH אשר במעיים. שינוי זה עלול לשבש את פעילות המעיים ולהביא לשורה ארוכה של תקלות, כולל כמובן צרבת.

חשוב לשים לב שבמקרים רבים כל אחד מהבעיות האלה, הן העצירות והן הצרבת, מעידות על בעיה במערכת העיכול – בעיקר חוסר איזון. התוצאה היא שהעצירות והצרבת הופכים במצב הדברים הזה להיות תופעת לוואי, או אם תרצו סיבוך, של כלל מערכת העיכול. לכן חשוב להיכנס בעובי הקורה ולראות מה במערכת העיכול לא תקין, בהנחה שפתרון הבעיה במערכת העיכול עשוי להקל על כל מהתופעות השליליות שהזכרנו כאן.

חשיבותו של אבחון נכון

כלל האצבע בבריאות שלנו הוא שאבחון מוקדם ומהיר של בעיות מקל מאד על ההתמודדות איתן. זה נכון במידה לא מבוטלת במקרה של עצירות וצרבת, אם כי האבחון המהיר שלהן אינו דבר פשוט. הסיבה היא שהבעיות האלה נחשבות לנפוצות ולא תמיד מזוהות כבעיות: כי מי מאיתנו מבצע רישום מסודר של היציאות שלנו, אלא אם יש לו סיבה לחשוד שמה משהו אינו תקין בבריאות שלו. גם את הצרבת אנחנו נוטים לייחס ללא מעט דברים ולא בהכרח שמים לב לתסמינים – לפעמים אנחנו "מאשימים" פריט מזון זה או אחר.

מהבחינה הזו הופעה של העצירות לצד הצרבת יכולה להיות סימן מחשיד, שגם עשוי להקל במידה מסוימת על זיהוי הבעיה. מה שבטוח, השילוב הזה צריך להדליק אצלכם לא מעט נורות אזהרה ביחס לתפקוד של המערכת החיסונית שלכם בפרט ושל הגוף בכלל. לאחר שחושדים בתסמינים, וגם אם לא (כי כל אדם צריך לברר מה מצב הגוף שלו מדי פעם), יש לגשת לרופא ולבצע בדיקות בסיסיות לאבחון הבעיות.

מה עם הטיפול?

לאחר שמזהים את הבעיה ניתן לחשוב על פתרונות יעילים כדי להתמודד איתה. בשני המקרים אין פתרונות קסם, כי הן העצירות והן הצרבת לא יכולות להיפתר ברגע אחד.  המפתח להצלחה הוא שינוי משמעותי באורח החיים, שחלק מרכזי ממנו הוא הרגלי התזונה.

יש כיום שורה ארוכה של מאכלים המומלצים כדי להקל על התסמינים של כל אחת מהבעיות האלה, ומנגד מאכלים שנחשבים לצרה צרורה עקב אלף ואחד מובנים.

זה לא מובן מאליו שתהיה הלימה בין ההתאמה של המאכלים – יכול להיות מאכל אחד שיסייע לעצירות אבל יחמיר את הצרבת – אבל ברוב המקרים מדובר במוצרים שנמצאים פחות או יותר באותה קטגוריה. מקרים חמורים יותר יצריכו תרופות או אפילו ניתוחים כירורגיים, כאשר פתרונות מקשת הטיפולים האלטרנטיביים נחשבים לנפוצים בכל קנה מידה.

בדרך לטיפול צריך לשאול האם יודעים מהן הסיבות לכל אחת מהבעיות ולהיערך בהתאם. זו הסיבה שאי אפשר למעשה להפריד את האבחון מן הטיפול.
URL=/">

דילוג לתוכן