תסמונת הפרוקטלגיה פוגקס

פרוקטלגיה פוגקס היא תסמונת שבאה לידי ביטוי בהתכווצויות חזקות ביותר של פי הטבעת. ההתכווצויות מתרחשות לרוב במהלך שעות הלילה ועלולות להעיר את החולה משנתו. בדרך כלל הן נמשכות בין מספר שניות למספר דקות ולמרות שהתופעה יכולה להופיע גם בתקופת הילדות, הרי שלפי רוב המחקרים האפידמיולוגיים שנערכו בתחום נראה כי הגיל הממוצע שבו היא מופיעה לראשונה הוא ארבעים וחמש שנה.

למרות שלפי ההערכות המחקריות התופעה נפוצה יותר בקרב נשים, ייתכן כי מקור ההבדלים בשכיחות בין המינים הוא שגברים נוטים לפנות פחות לאבחון רפואי בשל תופעה זו.

מהם הגורמים לפרוקטלגיה פוגקס?

הגורמים לתופעה לא ברורים אך ידוע כי בעקבות מצבים נפשיים מסוימים כמו למשל התרגשות גדולה או בעקבות שינויים במזג האוויר למזג אוויר קר יותר, התדירות של ההתקפים עלולה להיות גבוהה יותר. ככל הנראה מדובר על תופעה שנגרמת בשל ליקוי מסוים בסיבי העצב או בתאי השריר באזור רצפת האגן ופי הטבעת אך כפי שציינו, הגורם המדויק עדיין לא ברור עד תום.

מהם התסמינים של פרוקטלגיה פוגקס?

במהלך ההתקף של פרוקטלגיה פוגקס החולים סובלים מכאב עז בפי הטבעת ומהתכווצות חזקה של השרירים באזור. ההתכווצות והתחושה הכללית באזור מזכירה מאוד את התחושה שמתעוררת באזור כאשר מתעורר הצורך להטיל צואה אך ההתכווצויות מופיעות ללא קשר לצורך זה ובמידה והחולים הולכים לשירותים, הם לא יחוו התרוקנות. בקרב גברים שחווים את התופעה תיתכן הופעת זקפה בסמוך להתכווצויות של פי הטבעת. לרוב הכאב לא נמשך יותר מעשרים דקות לכל היותר.

ישנם חולים שמתארים את הכאב ככאב שנוצר משימוש במלחציים באזור פי הטבעת ורצפת האגן ובדרך כלל הוא ילווה בצמרמורות.

כיצד מאבחנים פרוקטלגיה פוגקס?

ישנה חשיבות עליונה לאבחן את התופעה בשלב כמה שיותר מוקדם כיוון שהתסמין יכול להוות עדות לקיום של מחלות אחרות שעלולות להיות קטלניות בהיעדר טיפול. האבחון מתבצע על ידי בחינה של התסמינים עליהם מדווח המטופל ועל ידי שלילה של גורמים אחרים שהיו יכולים לבוא לידי ביטוי באותם התסמינים כמו למשל פיסורה, פגיעה עצבית בעקבות טראומה או ניתוח ועוד.

כיצד מטפלים בפרוקטלגיה פוגקס?

הטיפול השמרני ביותר בתופעה מתבסס על טבילה במים חמימים, הצמדה של בקבוק חם לאזור המכווץ או שימוש בחוקן של נוזלים חמימים. בנוסף מציעים לחולים לתרגל טכניקות להרפיה כמו למשל מדיטציה או יוגה וטאי צ'י. במידה והבעיה מסבה פגיעה משמעותית לאיכות החיים של החולים וההתכווצויות מופיעות באופן תדיר, ניתן לעשות שימוש בבוטולינום טוקסין, אותו חומר שמשמש לטיפולים קוסמטיים להעלמת קמטים. השימוש בבוטולינום טוקסין מביא להרפיה של השריר המכווץ אם כי לשיטת טיפול זו עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות.

טיפול נוסף שמיועד לסובלים מהתופעה הוא שאיפה של סאלבוטמול, תרופה שמביאה להרפיה של שרירים חלקים שמשמשת גם עבור הרפיה של שרירי הנשימה בחולי אסטמה במהלך התקף. במחקרים מסוימים נמצא שנטילה של דיאזפם, תרופת להרפיית שרירים ולטיפול בחרדה במינון נמוך לפני השינה עשויה לשמש כטיפול מונע להתכווצויות האופייניות.

תרופות נוספות שעשויות להקל על חיי החולים הן היוסציאמין שמביאה לרוב להקלה תוך דקות ספורות או דרוטברין שגם כן מביאה להקלה מהירה מאוד בתסמינים האופייניים.

דילוג לתוכן