עצירות תפקודית

עצירות תפקודיתעצירות היא מצב בו יש בעיה ביציאות של האדם, כאשר ההגדרה משתנה בהתאם לגילו ולמאפיינים אחרים שלו. בנוסף לכך נהוג ליצור אבחנה כיום בהתאם לגורמים האופציונליים המביאים לאותה עצירות. ההנחה היא שהכרת הגורמים האלה תקל על האבחון של הבעיה וגם על מציאת פתרונות וטיפולים עבורה.

במאמר הנוכחי נתייחס לתרחישים המאד נפוצים בהם המקור לעצירות הוא בעיות הקשורות למעי הגס באופן ישיר, ולא בעיות במערכות אחרות של הגוף. ההגדרה של עצירות מהסוג הזה היא עצירות תפקודית, או עצירות פונקציונלית, והיא ממש לא פשוטה להתמודדות.

הגורמים המביאים לעצירות תפקודית

עצירות תפקודית כאמור היא עצירות שנגרמת מקשיים ומבעיות בתפקוד של המעי הגס. יש מספר מקרים עיקריים שעשויים להביא לעצירות מהסוג הזה. לעיתים הסיבה לבעיה היא פיזיולוגית, וקשורה לבעיות בתפקוד המערכות הקשורות למעי הגס.

כך לדוגמא העצירות עלולה להיגרם עקב היחלשות של שרירי האגן, אשר כשלעצמה נגרמת פעמים רבות אצל נשים בהריון, אנשים מבוגרים ואוכלוסיות רגישות אחרות. העצירות עלולה להיגרם עקב סדרקים בפי הטבעת, צניחה של הטחורים או גוש צואתי החוסם את המערכת, תהיה הסיבה לו אשר תהיה. במקרים אחרים מקור הבעיה הוא בעיות במערכת השרירים של הגוף, ובעיקר השרירים הנמצאים באזורי המעי הגס או פי הטבעת. הפעילות הלא מספקת של השרירים מביאים לכך שתנועת הצואה תתעכב ולעיתים תיפסק לפרק זמן ארוך, מה שכמובן ייחשב כעצירות.

אם סיבה כלשהי – שלא חייבת להיות ידועה – מביאה לכך שהמעי הגס מאט את פעילותו, נכנה זאת עצירות תפקודית גם כן. גורם סיכון אחר הוא היצרות של המעי הגס, שמסבירה אף היא מדוע הבעיה נפוצה למשל בקרב נשים בהריון (עקב התרחבות הרחם במקרה שלהן). בעיות באספקת הדם של הגוף, ובעיקר אל המעיים, מביאות אף הן לעצירות המוגדרת כתפקודית.

למחלות ולמצבים הרפואיים המורכבים יש הרבה מאד תופעות לוואי, אשר עצירות בהחלט יכולה להיות אחת מהן. כך למשל אצל מי שסובל ממחלות כרוניות דוגמת סרטן במעי הגס, חס וחלילה, הגידול מביא להיצרות של המעי הגס. בעקבות ההיצרות הזה קשה לצואה לעבור, היא נשארת בתוך הגוף ומביאה לעצירות. דוגמא נוספת היא תסמונת המעי הרגיז, שכוללת לא מעט סימפטומים לא נעימים עבור הגוף: כאבים ואי נעימות בבטן, שלשולים וגם עצירות.

ומה אם לא מוצאים מה הבעיה?

למרות שיש הרבה מאד גורמים אפשריים לעצירות, לא תמיד יודעים בדיוק מה מביא לעצירות אצל אדם ספציפי. במצבים אחרים ההערכה היא שמדובר בשילוב בין מספר גורמים. כאשר לא יודעים מה הסיבה הרי שהטיפול מתבסס בחלקו הגדול על העלמת התסמינים הכלליים של הבעיה, לצד פתרונות שמאפשרים לפתור כל עצירות באשר היא. ברמת ההגדרה עצירות שהסיבה לא אינה ידועה תוגדר כתפקודית, מה שיביא באופן כמעט אוטומטי לאותם טיפולים כלליים בבעיה.

נקודה חשובה נוספת היא שברוב המקרים הטיפול ניתן במספר חזיתות, במטרה לספק מענה מקיף באמת לבעיה. ההמלצה הראשונה של הגורמים הרפואיים תהיה לשנות את כל מה שדורש שינוי באורך החיים של האדם, ובעיקר תזונה ופעילות גופנית: על האדם לצרוך מאכלים שעשירים בסיבים תזונתיים, להרבות בשתיית מים וגם להקפיד על פעילות גופנית בתדירות ראויה.

את התמונה משלימים טיפולים שונים לרבות תרופות המבצעות דברים שונים (לדוגמא הרחבת נפח הצואה, ריכוך הצואה, ספיחת נוזלים לחלל המעי, הגדלת התנועתיות של המעיים ועוד), טיפול באמצעות חוקן ועוד. כלל האצבע כאן שנכון במרבית התחומים הרפואיים הוא שאבחון מוקדם של הבעיה מגדיל את הסיכויים להתמודדות פשוטה איתה בצורה משמעותית.
URL=/">

דילוג לתוכן