עצירות פתאומית

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

עצירות פתאומיתבהרבה מאד מקרים עצירות מתפתחת בגוף במשך פרק זמן ארוך יחסית, עד למצב של אנשים הסובלים מבעיה כרונית. המאמר הנוכחי מתייחס לקבוצה אחרת של אנשים, אשר במקרה שלהם העצירות מופיעה "יש מאין". אותם אנשים יסבלו מהעצירות בפרק זמן ספציפי, ללא הכנה מוקדמת, מה שמותיר אותם אובדי עצות.

עצירות מהסוג הזה מכונה "עצירות פתאומית". המאמר הנוכחי יעסוק בה, ברמת המורכבות שלה ובטיפולים שאפשר לעשות על מנת לשפר את המצב.

מה מביא לעצירות פתאומית?

עצירות פתאומית ברמת ההגדרה היא מצב בו שינוי משמעותי ומהיר יחסית בפעילות המעיים ומערכת העיכול מביא לעצירות. במקרים אלה אנשים שלא סבלו מהבעיה קודם לכן יתחילו לחוש את תסמיני העצירות, ברמת מורכבות גבוהה יחסית: כך למשל הלחצים שהם מפעילים במהלך נתינת הצואה יהיו מאסיביים, תוך כדי שכאבים עזים מקשים על המצב עוד יותר.

עצירות פתאומית עשויה להיגרם עקב מספר סיבות עיקריות. הראשונה שבהן היא שינוי משמעותי בהרגלי התזונה של האדם: אם הוא במשך פרק זמן מסוים (לרוב קצר) משנה באופן מלא את תפריט התזונה שלו, כך שיצרוך מזונות שלא מומלצים לסובלים מעצירות ויקטין את צריכתם של המזונות המתאימים להם, עלולה להיווצר אצלו עצירות פתאומי.

כך גם במקרה בו מפחיתים בצורה דרסטית את המזון שאנחנו מכניסים לגוף שלנו, כמו במקרה של דיאטות הרזון הקיצוניות ("דיאטות הכאסח"). הן אינן מומלצות עקב גורמים רבים, אחד מהם הוא הגדלת הסיכוי שנסבול מעצירות. יש אנשים שסובלים בהמשך לכך מעצירות לאחר צום שהגוף שלהם עובר, בין אם מטעמי דיאטה (לא מומלץ) ובין אם אחרי יום הכיפורים לדוגמא.

עצירות פתאומית עלולה להיות מושפעת מאופן החיים שלנו, כך שמי שהחיים שלו עמוסים בלחצים ובמתחים מגדיל את הסיכוי שיסבול מעצירות. זה לא מקרי שאצל אנשים רבים אחת התסמינים של תקופה עמוסה בלחצים הוא עצירות, שתהיה נקודתית ולכן גם פתאומית. לא חסרות סיבות שיכולות להביא לכך שנהיה לחוצים בעת הנוכחית, אבל ההמלצה המועילה היא לנסות להימנע מכך כמה שאפשר.

דבר ידוע הוא שעצירות נפוצה יותר אצל נשים ביחס לגברים, בין היתר בגלל הסבירות הגבוהה שהאישה תסבול מכך במהלך תקופת ההריון או לאחר הלידה. עצירות לאחר הלידה מוגדרת לרוב כפתאומית, והיא נובעת במקרה הזה מהשינויים הדרסטיים באורח החיים, בתזונה (אחרי ההריון נשים רבות חוזרות לאכול את מה שנמנעו ממנו כל התקופה) וגם במשקל הגוף. חוסר האיזון המאפיין את התקופה הזו עלול להביא בין היתר לשיבוש פעילות המעיים ולהגדלת הסבירות לעצירות.

יש מה לעשות

חלק מהאנשים סבורים שעצירות פתאומית, מעצם ההגדרה שלה כפתאומית, פשוט תחלוף מעצמה תוך פרק זמן קצר. התפיסה הזו לא תמיד מדויקת. אמנם יש מצבים בהם העצירות "תסתדר מעצמה", אבל לא בכולם. זה מומלץ בכל מקרה בו חושדים שסובלים מעצירות לגשת לרופא מומחה, הבקיא בתחום, לאבחון הבעיה. הרופא יבצע בדיקות שונות שינסו להכריע אם יש כאן עצירות, כמו גם לקבוע את דרגת החומרה שלה או אפילו הגורמים לה.

גם אם העצירות יכולה לחלוף תוך פרק זמן קצר יחסית – וכאמור זה לא קורה תמיד – כן חשוב לפעול על מנת לפתור אותה. השינוי הראשון שיוצע יהיה התנהגותי, כלומר, שינוי באורח החיים של האדם הסובל מהעצירות. הגדלת צריכת המים והמזונות העשירים בסיבים תזונתיים עשויה לאפשר זאת, לצד הקפדה על פעילות גופנית בתדירות ובעצימות ראויה. לצד זה יש טיפולים תרופתיים שצריכים להתאים לאדם המקבל אותם ולחומרת הבעיה, טיפולים מקשת הרפואה המשלימה וגם טיפולים כירורגיים השמורים למצבים המורכבים יותר של עצירות.
URL=/">

דילוג לתוכן