עצירות בתינוקות בזמן הגמילה מהחיתולים

עצירות בתינוקות בזמן הגמילה מהחיתוליםמעקב אחר היציאות של התינוקות שלנו, וכמובן שגם החלפת חיתולים מטעמים היגיינים ובריאותיים, הם חלק מהתפקידים המזוהים ביותר עם כל הורה. כאשר אנחנו מגדלים תינוק אנחנו גם מודעים לכך שבאמצעות היציאה אנחנו יכולים ללמוד לא מעט דברים על הבריאות של התינוק.

הצואה משתנה אצל כל תינוק ותלויה גם במזון שהוא אוכל – יניקה משד האם לעומת תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל) – אבל  ברור לנו שהיא צריכה להיות תקינה, הן במאפיינים שלה והן בתדירות שלה.

אבל מהי אותה תדירות? המציאות היא שגם כאן עשויים להיות הבדלים בין התינוקות השונים. יש תינוקות שאצלן יש יציאה לאחר כל ארוחה, ולעומתם תינוקות שעושים זאת בתקופות מסוימות אחת למספר ימים בלבד. כאשר התדירות נמוכה מכך, ייתכן שהתינוק סובל מעצירות: מצב שאמנם נדיר אצל ילדים, אבל קיים בהחלט.

על פי ההגדרה הנוכחית של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, שמלווה רבים מאנשי הרפואה גם בישראל, עצירות היא מצב בו ישנם קשיים או עיכובים במתן הצואה בתקופה של שבועיים ומעלה.

מה עלול לגרום לעצירות אצל תינוקות?

כל הורה מתלבט כיצד להזין את התינוק שלו, כאשר חלב האם נחשב למומלץ עקב הרבה מאד סיבות. גם בהקשר הנוכחי הוא צריך לקבל עדיפות ביחס לתרכובות מזון לתינוקות. חלב האם נספג לרוב בצורה אופטימלית בגוף התינוק, מעוכל על ידי בפשטות יחסית וגם מספק למעיים של התינוק הגנה. לעומת זאת, התמ"ל מותאם הרבה פחות למערכת העיכול של תינוקות, כולל רכיבים קשים לעיכול (למשל חלבון שבחלב פרה) ועלול להגדיל את הסבירות לעצירות.

לכן ההמלצה היא לנסות קודם כל להזין את הילד באמצעות חלב אמו. גם כאשר הדבר לא אפשרי, מסיבות שונות, מומלץ לרכוש תמ"לים ייעודיים לקשיים במערכת העיכול ולעצירות. כמו כן במקרה של תחליפי המזון, חשוב במיוחד לפעול על פי הוראות היצרן ביחס להכנה שלהם ולהאכלה באמצעותם.

עצירות כתוצאה מתזונה – והפתרון לה

אצל חלק מהתינוקות העצירות תתחיל ברגע שבו הם עוברים למזון מוצק וטחון, מה שמכונה "טעימות מזון". השינוי הדרסטי הזה בהרגלי התזונה מגדיל את הסיכויים לשינויים שאינם חיוביים במערכת העיכול, כולל עצירות, למשל עקב חוסר בשלות של המערכת. בהקשר הזה מומלץ לעבור למזון המוצק בהדרגה, מה שיעניק למערכת העיכול את פרק הזמן הדרוש לה כדי להתרגל אליו.

גורם סיכון נוסף הנוגע לתזונה הוא תזונה שהיא דלה הן בסיבים תזונתיים והן בנוזלים, תזונה שחייבת לקבל את המקום המרכזי ביותר בהאכלת התינוק. חשוב להקפיד שהתינוקות ישתו לאחר האוכל, ושיצרכו מזון העשיר בסיבים: פירות, ירקות, דגנים מלאים ועוד. אם חוששים שהסיבה לעצירות קשורה לתוספי ברזל שהתינוק מקבל, חשוב להקפיד לתת אותה בהדרגה (מה שנהוג לעשות בכל מקרה).

ואיך אפשר בלי גמילה מחיתולים?

סיבה מרכזית אחרת לעצירות אצל תינוקות קשורה לשלב בחייהם שההורים שמחים לרוב שהוא מתבצע: הגמילה מהחיתולים. עם כל היתרונות שלה יש לה מספר סיכונים, בראשם הגדלת הסיכוי לעצירות – שבמקרה הזה תהיה עצירות על רקע התנהגותי.

העיקרון כאן פשוט, כאשר העצירות נגרמת על ידי התאפקות מכוונות של הפעוט, שמתקשה להתרגל למצב החדש. כתוצאה מכך המזון עלול להישאר במעיים פרק זמן גדול, להתקשות ולהביא לחוסר נעימות ולכאבים עזים עבור הילד. החשש הזה מהכאב מביא לכך שהפעוט ימשיך להתאפק, מה שרק יחמיר את הבעיה. במצבים קיצוניים עלולים להיווצר סדקים בפי הטבעת.

אם חוששים שזהו המצב, אין למעשה אפשרות אחרת אלא לפנות לגורם רפואי מוסמך בהקדם האפשרי. בכל אחד מהמקרים יש מספר פתרונות שיכולים להיות יעילים לבעיה, כולל שינוי הרגלי התזונה, התעמלות עדינה, עיסוי תינוקות, תכשירים רפואיים, פתרונות מקשת הרפואה המשלימה ועוד.
URL=/">

דילוג לתוכן