עצירות בקשישים

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

עצירות בקשישיםעצירות היא בעיה רפואית נפוצה מאד, שתתקוף רבים מאיתנו בשלב מסוים בחיים. הבעיה היא שיש אוכלוסיות שנמצאות בקבוצת סיכון מוגברת לבעיה – אוכלוסיית הקשישים לדוגמא.

הנתונים הלא ממש מעודדים מראים ש-כ-60% מבין האנשים שגילם מעל לשישים סובלים מעצירות, כאשר אצל נשים (שבאופן כללי הבעיה שכיחה אצלן יותר) העצירות עלולה להופיע בגילאים מוקדמים יותר.

למרות שיש שרואים את העצירות בגילאים מבוגרים כ"גזירת גורל", או כחלק מהתהליכים ה"טבעיים" שעובר הגוף, בפועל יש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי לצמצם את מימדי הבעיה ותסמיניה. הנה כל מה שחשוב שתדעו על עצירות בקשישים וההתמודדות עימה.

מהם הגורמים לעצירות בקרב קשישים?

קצרה היריעה מלפרט כאן באריכות על נקודות ההשקה הרבות שלמרבה הצער קיימות בין עצירות לבין הגיל. ברמה הכללית אפשר לטעון שגוף האדם עובר שינויים רבים כשהוא מתבגר ומזדקן. התפקוד של פי הטבעת והרקטום נפגע, טונוס הסוגר הפנימי נוטה לרדת וכך גם סוגר פי הטבעת. לכך יש להוסיף היחלשות של מערכות הגוף השונות, למשל שרירי האגן שמקבלים תפקיד מרכזי בהוצאת הצואה מהגוף. גורם סיכון אחר של עצירות בקשישים – שמאפיין בעיקר נשים – הוא היחלשות רצפת האגן.

בהרבה מקרים עצירות נגרמת כתוצאה ממחלות אחרות שמופיעות במידה רבה אצל קשישים. כך למשל מחלות במעי הגס וברקטום, לרבות גידולים או איסכמיה, וכן מחלות הקשורות למערכת העצבים: אירועים מוחיים, פרקינסון, דמנציה ועוד. קשישים רבים סובלים מבעיות אנדוקריניו, דוגמת סוכרת, תת פעילות או פעילות יתר של בלוטת התריס. לפעמים הגורם לעצירות קשור לתרופות שמקבלים הקשישים לטפל בבעיות שונות, למשל חוסמי תעלות הסידן או תוספי ברזל.

לכך יש להוסיף אלמנטים הקשורים לאורח החיים של הקשישים, שיהיה בדרך כלל פאסיבי יותר. קשישים רבים סובלים מבעיות פיזיות ומקשיי התניידות, שמביאים לכך שהם כמעט ולא פעילים. מכיוון שפעילות גופנית עשויה להשפיע לטובה על מערכות הגוף, כולל מערכת העיכול, ברור מדוע הפאסיביות עלולה להגדיל את הסבירות לעצירות.

לצד זה תזונתם של קשישים רבים לוקה בחסר: הם צורכים פחות קלוריות ממה שדרוש להם, שותים פחות, מתקשים בבליעה או סובלים מבעיות שיניים שמקשות על האכילה. גם לתזונה הלקויה יש השפעה שלילית על ערכת העיכול.

יש מה לעשות

למרות רשימת הגורמים האפשרית הדי ארוכה לעצירות בקשישים, צריך לזכור שהרפואה המודרנית מצאה לא מעט טיפולים אפשריים לבעיה – הן טיפולים קונבציונליים והן טיפולים בלתי קונבנציונליים. השלב הראשון הוא אבחון מדויק של הבעיה, שנעשה באמצעות בחינת התסמינים של הקשיש, תשאול שלו (אנמנזה) ובדיקה גופנית.

כך למשל יברר הרופא כמה זמן מופיעים התסמינים, האם הם מביאים לשינוי לרעה בהרגלי החיים, מהו אורח החיים של האדם המבוגר, מהי רמת התפקוד שלו וכן הלאה. הבדיקה הגופנית תהיה רקטלית במהותה ותכלול מישוש הצואה של הקשיש, איתור גושים, חיפוש בעיות מבניות הקשורות למערכת העיכול ועוד.

אפשרויות הטיפול בקשישים מצומצות ביחס לאוכלוסיות אחרות, מכיוון שרבים הם לא יכולים לקחת תרופות מסוימות עקב התסמינים שעלולים להיות קיצוניים עבורם. הטיפול הראשוני יהיה יצירת שינוי משמעותי באורח החיים של הקשיש, בעיקר בכל הנוגע להרגלי האכילה והשתייה, הפעילות הגופנית וכן הלאה.

בבעיות מורכבות יותר, וכאשר השינוי ההתנהגותי לא מביא לתוצאות הרצויות, עשוי להישקל שימוש בתכשירים משלשלים או בתרופות אחרות הפועלות באופנים שונים על המעיים. יש כאן פוטנציאל סיכון רחב, למשל עקב תגובות בין תרופתיות או תופעות הלוואי, ולכן רופא מקצועי חייב לחלוש על התהליך.

במקרים קיצוניים ייעשה שימוש בחוכנים, אשר צריכים להיות מותאמים למימדי הבעיה וגם למאפייני האדם המבוגר. כך לדוגמא יש סוגים שונים של חוקנים שיכולים להיות מתאימים בגילאים מוקדמים יחסית אך לא בקרב קשישים.
URL=/">

דילוג לתוכן