עצירות בהריון

עצירות בהריוןגוף האישה עובר הרבה מאד שינויים במהלך תקופת ההריון, חלקם נעימים יותר וחלקם פחות. המקרה של עצירות בהריון משתייך כמובן לקטגוריה של השינויים שכל אישה הייתה שמחה להימנע מהם, אבל בפועל הם נפוצים מאוד.

המציאות מראה שבתקופת ההריון פעילות מערכת העיכול אצל רבות מהנשים משתבשת והופכת לאיטית יותר, כשאחת ההשלכות של כך היא הגדלת הסיכויים לעצירות.

החדשות המעודדות יותר הן שיש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי להפחית את התסמינים ולהקל על האישה.

הריון, עצירות ומה שביניהם

תקופת ההריון מגדילה את הסיכויים של האישה לסבול מעצירות. במהלך תקופה זו יש כידוע הפרשה משמעותית של הורמונים – בעיקר ההורמון פרוגסטרון – מה שמביא בין היתר להרפייה של המעיים. לצד זה ישנו לחץ גדול מאד על רצפת האגן כתוצאה מגדילת הרחם, לחץ שמגדיל את הסבירות לשינויים לא נעימים שיחולו על אזור האגן התחתון.

גם זה "תורם" להיחלשות המערכת, לשיבוש פעילות האיברים התומכים ולפעמים גם לעצירות. אגב, יש לציין שהאטה הזו בפעילות המעיים נמשכת אצל לא מעט נשים גם בחודשים הראשונים שלאחר הלידה.

גורמי סיכון נוספים קשורים לפעילות הגופנית של האישה, שקטנה בדרך כלל בתקופת ההריון פשוט מכיוון שזה מורכב יותר עבורה להתנייד ולהיות פעילה. גורמי סיכון אחרים הם ספיגה וגברת של מים ומלחים במעי הגס, שימוש בתוספי ברזל והיסטוריה של בעיות קודמות במערכת העיכול.

אז מה עושים? (או: חשיבות אורח החיים הבריא)

נשים בהריון צריכות לשמור על הגוף שלהן ועל הבריאות שלהן גם כך, כאשר אורח חיים תקין במהלך ההריון ולאחריו יכולים להקטין בצורה משמעותית את מימדי העצירות. חשוב שהאישה כן תבצע פעילות גופנית בעצימות נמוכה, למשל הליכה (החשיבות של כך גדולה אף יותר אצל נשים שהקפידו על פעילות גופנית מאומצת ותדירה לפני ההריון). שתייה מאסיבית של נוזלים, ובעיקר מים, חשובה עקב אלף ואחת סיבות – כולל הקטנת הסבירות לעצירות. לכן חשוב להקפיד על לפחות שני ליטר מים ביום.

התזונה שהאישה צורכת במהלך ההריון משפיעה בצורה דרסטית על תפקוד מערכת העיכול שלה. ההמלצה הברורה היא לצרוך מהבחינה הזו ירקות, למשל עגבניות. חשוב לצרוך זון העשיר בסיבים תזונתיים, למשל דגנים מלאים או לחם מלא.

סיבים ממשפחת הצלולוז, למשל כאלה הנמצאין בתירס או בחיטה, יכולים לסייע אף הם. ככל שצורכים יותר סיבים תזונתיים כך חשוב להקפיד על שתייה נאותה, כי אחרת היתרונות שלהם עלולים להתבטל. רבים ימליצו לצרוך כפית שמן זין ומיץ לימון, מעורבבים בתוך כוס מים, מדי בוקר. בגזרת "תרופות הסבתא" ניתן למנות גם כפית של שמן פשתן, אכילה של שזיפים במים רותחים ועוד.

באשר ליציאות, ההמלצה כיום היא להרגיל את הגוף בכך, ומכאן שכל ארוחה יכולה להסתיים בביקור בחדר השירותים.

הטיפול התרופתי בעצירות

אם האישה משנה את אורח החיים שלה על פי דגשים אלה ואחרים, אבל עדיין המצב לא משתפר – ימליץ לרוב הגורם המטפל לעבור לקו השני של הטיפולים. יש כיום תרופות שיכולות לסייע בעצירות ושמתאימות גם לנשים בהריון.

על אותו עיקרון ישנם משלשלים אוסמוטיים, שיכולים להפוך את הצואה לרכה יותר ולהקל על הפתרון. עם זאת ברור שמדובר בפתרון נקודתי לטווח זמן קצר בלבד, ובוודאי שלא לכל תקופת ההריון. מה גם שהמשלשלים כשלעצמם כוללים תופעות לוואי לא נעימות, לרבות כאבי בטן, נפיחויות, בחילות וכמובן שגם שלשולים.

את הנטילה של התרופות חשוב לקחת רק לאחר ייעוץ רפואי, ותוך בקרה של גורם רפואי מוסמך. כך גם לגבי תוספי תזונה או חליטות שעלולים להביא להגדלת היציאות ולסכנת התייבשות מוחשית.
URL=/">

דילוג לתוכן