עישון והקשר לקרוהן וקוליטיס

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

שן הטבק מכיל אלפי כימיקלים, כולל ניקוטין, שהוא חומר ממכר, ורעלים כגון חד תחמוצת הפחמן וציאניד.

באופן שאינו מפתיע, עישון ידוע בהגברת הסיכון למספר מחלות מורכבות, כולל מחלת לב וכי דם, מחלות בדרכי הנשימה, וסוגי סרטן מסוימים. הוא קשור אף לתוצאות חמורות משמעותיות יותר בקרב חולי מחלות קרוהן וקוליטיס.

עישון מזיק לבריאות, ומזיק בבירור בהקשר מחלות אלו. עשן הסיגריות גורם למוות תאים ברירית, המרפדים את מערכת העיכול. הוא בול אף התחדשות תאים ברירית, מפחית את זרימת הדם ברירית מערכת העיכול, ופוגע ברירית מערכת החיסון.

חומרת תסמינים בקרב מעשנים

מחלות קרוהן וקוליטיס מחמירות בבירור כתוצאה מעישון. אלו הן מחלות אוטואימוניות, המתרחשות כשמערכת החיסון מתחילה לתקוף את עצמה. אם אדם סובל מנטייה למחלות אלו, והורס את הרירית באמצעות עישון, הוא מגביר את הסיכון לדלקת. מחקרים חדשים מראים שעישון עלול להחמיר מחלות מעי דלקתיות באמצעות הגבלת זרימת דם, אשר חוסמת את פעולת החומרים המפחיתים דלקת.

למעשה, העישון נחשב כגורם סיכון עיקרי למחלות אלו, כולל הישנויות תכופות יותר ותוצאות לקויות לאחר הליכי טיפולים כירורגיים. בנוסף, אנשים מעשנים נוטים יותר לפתח מלכתחילה את המחלות התגובה לתרופות מרשם לטיפול במחלה ירודה בקרב מעשנים, הנוטים לחוות התלקחויות תסמינים תכופים יותר, כגון כאבי בטן ושלשולים. הם צורכים מינוני תרופות גבוהים יותר לפרקי זמן ארוכים יותר על מנת להשיג הפוגה במחלות, בהשוואה ללא מעשנים.

מטרת הטיפול היא לגרום לריפוי רירית המעיים. אך מחקר חדש שנערך בקרב למעלה משלושת אלפים חולי קרוהן וקוליטיס הגיע למסקנה לפיה מעשנים חווים מצבי עיכול חמורים יותר, כולל היצרות מערכת העיכול, במצב המגביר את הסיכון לדלקת, וזקוקים ליותר תרופות.

חומרות המחלה משויכות לצורך מוגבר לניתוח לטיפול במחלות. חולי קרוהן וקוליטיס שעישנו זקוקים יותר גם לתרופות אנזים וחווים סיבוכי כיבים.

למרות שלא ברור כיצד בדיוק עישון מחמיר את המחלות, מומחים מציינים מספר אפשרויות. לדברי חוקרים מהרווארד, עישון משפיע על שכבת הריר הגסה, משנה ייצור ציטוקינים, מווסת חסינויות תאים, מפחית תפקוד שרירים, חודר למעי וגורם לשינויים בו ומשפיע על נימי הדם הזעירים.

בנוסף, פגיעה זו ניתנת לביצוע על ידי מולקולות הנקראות רדיקלים חופשיים, אשר נמצאות בעשן סיגריות ופחמן חד חמצני, שהוא גז רעיל ביותר.

להפסיק לעשן ולהציל את הבריאות

חולי קרוהן וקוליטיס מעשנים צריכים להפסיק לעשן כדי להפחית את חומרת התסמינים ולמנוע בעיות בריאותיות אחרות. ההשפעות הבריאותיות השליליות של עישון כוללות סיכון מוגבר לסרטן ריאות וסוגי סרטן אחרים, מחלות לב וכיבים, כמו גם שורת מצבים רבים אחרים, ותוחלת חיי המעשנים קצרה יותר בהשוואה לתחולת חיי הלא מעשנים.

מקורות רבים זמינים על מנת לסייע בהפסקת עישון, לרבות ייעוץ, קבוצות תמיכה, תוכניות מיוחדות ותרופות. מעשנים בכלל, וחולי קרוהן וקוליטיס מעשנים בפרט, המעוניינים להיגמל, יכולים להתייעץ עם הרופא על מנת ליצור תכניות פעולה להפסקת עישון.

אולי יעניין אותך גם:

הריון עם קרוהן וקוליטיס – מה הם הסיכונים השונים?

דילוג לתוכן