תרופות חדשות לחולים במחלות במערכת העיכול

לאורך השנים התווספו טיפולים שונים לצורך התמודדות עם מחלות במערכת העיכול, שכן מדובר לרוב במחלות כרוניות בעלות מנגנון דלקתי המתבטאות בתסמינים שונים, וביניהם- כאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים, כאשר לעתים סימפטומים אלה עלולים להחמיר עד לכדי מצב בו נדרשת התערבות כירורגית.

במשך הזמן בוצעו מחקרים שונים הבודקים אפשרויות טיפול חדשניות במחלות אילו, זאת לאור התפתחות משמעותית בחקר המנגנון הקליני המיוחס להן, כאשר המטרה העיקרית היא למגר ככל הניתן את התסמינים הנלווים למחלות אילו בין אם מדובר בקרוהן, קוליטיס או תסמונת המעי הקצר, ולהפחית באופן ניכר את הסיכון להתפחות זיהומים ותופעות לוואי העלולים להיגרם לעתים כתוצאה מטיפול תרופתי זה או אחר.

בינואר השנה השנה הכריזה ועדת סל הבריאות על 106 תרופות וטיפולים חדשים אשר יינתנו במסגרת סל הבריאות 2017, כאשר בין טיפולים אלה ניתן למנות שלוש תרופות חדשות המיועדות לצורך טיפול בחולים הלוקים במחלות במערכת העיכול.

גטקס לטיפול בחולים הלוקים בתסמונת המעי הקצר

אחת התרופות אשר אושרו לשימוש במסגרת סל הבריאות 2017 תחת הקטגוריה גסטרואנטרולוגיה היא- גטקס, תרופה המיועדת לצורך טיפול מתמשך בחולים הלוקים בתסמונת המעי הקצר.

תסמונת זו מתבטאת במעי קצר מהרגיל הלוקה בספיגה מצומצמת, זאת לאחר שחלקים ממנו נכרתו עקב זיהום חריף המתפתח לעתים בקרב חולי מחלות מעיים דלקתיות. מאחר ומדובר במעי מקוצר, הרי שאין ביכולתו לספוג חומרים חיוניים רבים הזורמים לגוף, מצב אשר מצריך הזנה תוך ורידית על מנת למנוע מצב של חוסר תזונה.

אולם, נראה כי טיפול באמצעות הזנה תוך ורידית כרוך בסיבוכים מסוימים כדוגמת- זיהומים, קרישי דם והפרעות מטבוליות שונות. גטקס, לעומת זאת , מציעה טיפול חדשני בתופעה זו, שכן מדובר בתרופה הניתנת לאורך זמן ומשתמשת במנגנון ביולוגי לצורך ספיגת המזון והנוזלים בגוף.

תרופה זו ניתנת באופן תת עורי ומכילה חומר דמוי החלבון glp-2 המשמש לצורך הגדלת יכולת הספיגה של המעי, אולם חומר זה מכיל מרכיב נוסף אשר מאריך משמעותית את שהותו של החומר במעי, אלמנט אשר מייעל באופן ניכר את השפעת התרופה.

על אף יעילותו של טיפול זה, גם תרופה זו מכילה מספר תופעות לוואי שכיחות כמו כאבי בטן ובחילות, אולם לרוב מדובר בתופעות מינוריות אשר חולפות מעצמן תוך זמן קצר.

עצם שילוב התרופה במסגרת סל הבריאות לשנת 2017, מהווה הישג גדול עבור אנשים הלוקים בתסמונת המעי הקצר, שכן מדובר בתרופה יקרה במיוחד בעלות- 1 מיליון שקל עבור חולה. על אף מחירה הגבוה מדובר בתרופה חסכונית באופן יחסי, שכן טיפול תת ורידי עלול להיות כרוך בהוצאות רבות ובסיבוכים רבים, שכן הוא אינו מטפל בשורש הבעיה אלא מהווה תמיכה לצורך הזנה.

יומירה לטיפול ביולוגי במחלת בכצ'ט של המעי

תרופה נוספת אשר אושרה לטיפול בחולים הלוקים במחלות מערכת העיכול במסגרת סל התרופות 2017 היא יומירה. אמנם תרופה זו כבר משמשת חולים במחלת הקרוהן, אולם כעת היא אושרה לשימוש גם עבור חולים במחלת בכצ'ט של המעי.

תסמונת בכצ'ט הינה מחלה דלקתית אשר מתבטאת לרוב ביצירת כיבים באזורים שונים בגוף, בין אם מדובר בעיניים או בחלל הפה, כאשר במקרים מסויימים היא באה לידי ביטוי גם במערכת העיכול ומלווה בתסמינים הזהים למחלות מעי דלקתיות נוספות כמו- קרוהן וקוליטיס.

עד כה תסמונת בכצ'ט של המעי טופלה בעיקר על ידי סטרואידים, לצורך הפחתת התסמינים הדלקתיים הנלווים למחלה. השימוש ביורימה לצורך טיפול במחלה מהווה חידוש, שכן מדובר בתרופה ביולוגית אשר עושה שימוש בחלבונים ביולוגיים לצורך מיגור החלבונים המעוררים את הדלקת במעי.

תרופה זו משתייכת לקבוצת נוגדי חלבון tnf אלפא, שכן מטרתה למגר את פעילותו של חלבון זה ובכך להביא לשיפור תפקודה של מערכת החיסון. אמנם מדובר בתרופה ביולוגית אשר נועדה לחזק את המערכת החיסונית, אולם השימוש בה כרוך בהופעת תופעות לוואי שונות וביניהן- כאבי בטן, ובחילות.

תרופה זו ניתנת לשימוש באמצעות הזרקה תת עורית ומיועדת  עבור 15 חולים במסגרת סל הבריאות 2017.

סטלרה לטיפול בחולי קרוהן

התרופה הביולוגית סטלרה אושרה אף היא במסגרת סל הבריאות 2017 לצורך טיפול בחולי קרוהן. תרופה זו משמשת בנוסף חולים הלוקים במחלות אוטואימוניות נוספות כמו- פסוריאזיס.

מחלת הקרוהן מתאפיינת בהליך דלקתי הנובע מהיחלשות מערכת החיסון, זאת לאחר שמתרחשת תקיפה של חיידקים ידידותיים מצד חומרים המצויים במערכת החיסון.  אמנם סל הבריאות כולל תרופות ביולוגיות אחרות לצורך טיפול בחולים במחלות מעי דלקתיות, אולם תרופה זו מהווה טיפול חדשני ,שכן בניגוד לרוב התרופות הביולוגיות המוצעות כיום החלבון המצוי בה נגזר מגורם אנושי.

תרופה זו פועלת כנגד חלבונים מסויימים האחראיים ליצירת האפקט הדלקתי במערכת החיסון, כך שהשימוש בה עשוי להפחית משמעותית את עוצמת וכמות ההתלקחויות הנלוות למחלה.

גם תרופה זו ניתנת באמצעות עירוי תת עורי ועלולה לגרום לתופעות לוואי מסויימות כמו- כאבי ראש, עייפות וגרד בעור.

דילוג לתוכן