סוכרת ועצירות

סוכרת ועצירותעצירות היא סיבוך נפוץ בקרב חולי סוכרת. חיים עם מחלה זו פירושם הקפדה על בריאות כל מערכות הגוף. ניתן למנוע בקלות מספר סיבוכי סוכרת באמצעות שליטה נאותה על רמות הסוכר בדם.

בהתאם לסוג הסוכרת, קיים צורך בתרופות על מנת לשלוט על רמות הסוכרים בדם, ולהגן על בריאות הלב, הכליות, המוח, ואיברים אחרים המושפעים על ידי סוכרת.

אך כשמדובר בהתמודדות עם עצירות, תזונה ושינויים באורח החיים לא יכולים להיות מספיקים. מאמר זה מסביר על הגורמים לעצירות בקרב חולי סוכרת ומה ניתן לעשות כדי לשלוט בתסמינים.

תדירות עצירות

עצירות מוגדרת כשפעולת מעיים שגרתית מתבצעת פחות משלוש פעמים בשבוע, או כשהצואה קשה ואינה עוברת בקלות. מצב זה גורם לכאבים.

מחקר חדש מצא שעצירות שכיחה יותר בקרב חולי סוכרת, ומדענים מעריכים שבסביבות שישים אחוזים מחולי הסוכרת לטווח הארוך, מתמודדים עם עצירות.

הגורמים לסוכרת ועצירות

נזק למערכת העצבים הוא סיבוך ארוך טווח ידוע של סוכרת. רמות סוכר גבוהות בדם בסוכרת מסוג 1 ו-2 עלולות להוביל לנוירופתיה סוכרתית או לנזק עצבי, לשלוט על מערכת העיכול ולהוביל לעצירות, שלשולים ובריחת שתן. רמת סוכר נמוכה בדם לטווח הארוך עלולה להגביר את הסבירות לעצירות ותדירות ההתקפים.

בנוסף לשינויים באורח החיים, חולי סוכרת נוטלים לעיתים תרופות העשויות להאט את תנועות המעיים ולגרום לעצירות. יש להתייעץ עם הרופא לגבי תופעות הלוואי של כל התרופות.

טיפול בעצירות

ניתן לטפל בעצירות המתרחשת בסוכרת במספר גישות:

משלשלים

מספקים הקלה בעצירות, אך יש להשתמש בהם בקפידה. לפני השימוש בהם, יש להתייעץ עם הרופא, שכן חומרים משלשלים מסוימים אינם מיועדים לשימוש ארוך טווח.

הרופא יכול למצוא טיפול פחות אינטנסיבי להקלת תנועות המעיים, כגון משלשלים אוסמוטיים; מרככי צואה; משלשלים בתפזורת; וחומרי סיכה.

גישה טבעית – פתרונות טבעיים יעילים לעצירות בחולי סוכרת כוללים שתיית יותר מים והקפדה על פעילות גופנית קבועה. צעדים אלו מסייעים לתפקוד חלק יותר של מערכת העיכול.

שליטה על רמות הסוכר בדם – במקרים רבים, השליטה היא הפתרון הטוב ביותר לוויסות מערכת העיכול והתמודדות עם תסמיני העצירות בסוכרת. השליטה ברמות הסוכר בדם מונעת נזק עצבי העלול להוביל לעצירות, ללא קשר לתזונה או רמת הפעילות.

בעוד שעצירות עשויה להוות סימן להתמודדות לקויה עם סוכרת, היא עשויה להתרחש גם בגלל סיבה פשוטה כגון חוסר הקפדה על אכילת מספיק סיבים. מעבר מצעדי טיפול פשוטים לצעדים טיפול אינטנסיביים ופתרונות בשיתוף פעולה עם הרופא, ניתן לשלוט על העצירות באמצעות שינויים באורח החיים, ללא צורך בתרופות.
URL=/">

דילוג לתוכן