מריחואנה רפואית לטיפול בבעיות במערכת העיכול

מריחואנה רפואית, קנאביס רפואי או מריפואנה הם למעשה צמחים של צמח הקנאביס שאושרו לשימוש רפואי. למעשה אין הבדל של ממש בין מריחואנה רפואית לבין מריחואנה שאינה מוגדרת כרפואית למעט מספר פרמטרים שקשורים בעיקר להליכים הבירוקרטיים שמיועדים לאשר כי אכן מדובר במריחואנה רפואית. כך למשל על מנת שמריחואנה תוגדר כמריחואנה רפואית היא צריכה להיות מסופקת על ידי ספק שקיבל את אישורו של משרד הבריאות ושיעור המרכיב הפעיל בצמחים שנקרא THC צריך להיות לכל הפחות 12 אחוזים מכלל מרכיבי הצמח.

כמה אנשים צורכים מריחואנה רפואית במדינת ישראל?

נכון להיום חיים בישראל כשניים עשר אלף חולים שמחזיקים באישור מיוחד לצרוך מריחואנה רפואית. קרוב לשמונת אלפים מהם עושים בה שימוש על רקע תלונות על כאבים, קרוב לאלפיים מהם קיבלו את האישור על רקע של מחלת הסרטן ואילו קרוב לשש מאות ממחזיקי האישורים הם חולי גסטרו שונים. במאמר זה נפרט אודות היתרונות של שימוש במריחואנה רפואית עבור חולים שסובלים ממחלות שונות בדרכי העיכול.

מריחואנה רפואית לשיפור התיאבון

אחד התסמינים החמורים ביותר של מחלות בדרכי העיכול כמו קרוהן, קוליטיס כיבית או סרטן באזורים שונים בצינור העיכול הוא היעדר תיאבון חריף שמוביל לירידה במשקל. הירידה במשקל יכולה להיות חמורה ביותר וכתוצאה מכך החולים סובלים מחסרים תזונתיים, מתת תזונה ומחולשה רבה. מיותר לציין שעל מנת להתמודד בהצלחה עם המחלה, האדם צריך לקבל די מזון לפעילויות הגוף ולפיכך התסמין של חוסר התיאבון גורם להתקדמות של המחלות השונות ולהחמרת התסמינים שלהן.

היתרון המרכזי של מריחואנה רפואית עבור החולים במחלות במערכת העיכול הוא שבזכות המריחואנה הרפואית חולים רבים מדווחים על תיאבון מוגבר. במקרים רבים מדובר על חולים שבמשך שבועות ואף חודשים ארוכים כמעט שלא הצליחו לאכול דבר. המריחואנה עשירה בחומרים שנקראים קנבינואידים שמשחקים תפקיד חשוב בוויסות מערכת הרעב והשובע ובנוסף לכך המריחואנה הרפואית מביאה להפחתה במידת החומרה של הבחילות שהינן לא אחת מנת חלקם של הסובלים ממחלות במערכת העיכול.

מריחואנה רפואית לשיפור מצב הרוח

השכיחות של דיכאון, עצבות וייאוש בקרב חולי סרטן או מחלות מעי דלקתיות גבוהה יותר באופן משמעותי מאשר השכיחות של תופעות נפשיות אלו בקרב האוכלוסייה הכללית. גם כאן – תחושות אבדניות או תחושות של ייאוש עלולות להביא להחמרה של המצב הקיים ולכן שימוש במריחואנה מסייע רבות לחולים אלה להתמודד עם מצבם הקשה.

יש לציין בנקודה זו כי חולים רבים בקרוהן ובקוליטיס כיבית מדווחים כי ההתקפים של המחלות השונות מגיעים לעתים קרובות כשהם נמצאים במתח נפשי רב או לאחר שחוו מצבי חרדה. אי לכך, לא זו בלבד שהמריחואנה יכולה לעזור לאותם חולים בזמן ההתקפים אלא שבאפשרותה אף למנוע את בואם או לפחות לעכב את הגעת ההתקף ולהאריך את תקופת הנסיגה של המחלה.

מריחואנה רפואית להקלה על כאבים

כפי שציינו, רוב החולים שמקבלים היום אישורים רפואיים לעשות שימוש במריחואנה רפואית קיבלו אותם על רקע של כאבים חזקים. ישנן תרופות רבות שיכולות לשכך כאבים אך חלק לא מבוטל מהן גוררות תופעות לוואי קשות וישנם חולים רבים שהתרופות הקונבנציונאליות פשוט לא מסייעות להם. הכאבים החזקים הם מנת חלקם של חולי סרטן רבים שהגידול החל ללחוץ על עצבים שונים בגופם ולא אחת הם לא מצליחים להפחית את הכאבים האיומים מהם הם סובלים אלא רק בעזרת מריחואנה רפואית.

כמו כן, הדלקת שפוגעת במערכת העיכול של חולי הקרוהן והקוליטיס הכיבית מסבה לחולים כאב רב בעיקר בזמן מעבר מזון במעי מה שגורר חוסר רצון לאכול מתוך פחד מכאבים.

מריחואנה רפואית לשיקום רקמת המעי

במחלות המעי הדלקתיות נוצרת דלקת ברירית המעי שמביאה לפגיעה משמעותית בדרכי העיכול. כיום הולכות ומצטברות עדויות מדעיות לכך שהחומר הפעיל בצמח המריחואנה מסוגל לשקם את רקמת המעי הפגועה ולהביא להאצת תהליך החידוש של תאי האפיתל שמרכיבים את רקמת הרירית.

דילוג לתוכן