עצירות לאחר הלידה

עצירות אחרי הלידהנשים סובלות מעצירות באחוז גבוה יותר מאשר גברים, כאשר אחת הסיבות לכך היא העובדה שנשים יולדות. במהלך ההריון משתחררים לגוף הורמונים (בעיקר פרוגסטרון) המביאים להאטת פעילות מערכת העיכול והמעיים, לצד שינויים דוגמת הגדלת הרחם שמקשה על יציאת המזון.

בניגוד למה שחלק מהנשים חושבות, עצירות נפוצה לא רק במהלך תקופת ההריון אלא לאחריה, בחודשים שלאחר הלידה. בהרבה מקרים זה יחלוף תוך פרק זמן מסוים, אבל עדיין חשוב להבין מהם הגורמים לבעיה ומה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב.

מדוע נגרמת עצירות לאחר הלידה?

עצירות אצל נשים לאחר לידה עלולה להיגרם עקב סיבות נבדלות שונות, כאשר לא תמיד ידועה הסיבה הספציפית. הגורם הראשון הוא הורמונלי במהותו, וקשור לאותה עלייה ברמת הפרוגסטרון בגוף האישה שהזכרנו מעלה. עלייה זו מביאה כאמור להרפיה של השרירים במעיים ולהאטה של הפעילות שלהם, מה שנמשך בדרך כלל לאחר הלידה. עם זאת ברוב המקרים הבעיה תחלוף מעצמה כעבור מספר ימים, כשהמעיים יחזרו בהדרגה לתפקוד מלא.

שרירי האגן מתאמצים מאד במהלך ההריון ובלידה עצמה, היחלשות שעלולה לפקוד באופן בו מתפקדים לאחר הלידה הרקטום ופי הטבעת – מה שכמובן מגדיל את הסיכוי לעצירות. בעיה נוספת היא טחורים, שעלולים להיווצר הן במהלך תקופת ההריון והן בלידה. יש מקרים בהם הטחורים יחלפו מעצמם תוך מספר שבועות לאחר הלידה, אבל מנגד מצבים בהם הם יביאו להחמרת העצירות ויצריכו טיפול רפואי בהקדם.

בהרבה מקרים הסיבה לעצירות אצל נשים לאחר לידה היא פסיכולוגית במהותה, מה שמאפיין בעיקר נשים שזוהי לידתן הראשונה. בימים שלאחר הלידה הן חשות כאבים, כתוצא מהתפרים ובעיקר כאשר בלידה נוצרו סדקים או קרעים בפי הטבעת (פיסורה). נשים מהסוג הזה חוששות לבקר בשירותים, כאשר לכך יש להוסיף את החשש שהתפרים ייקרעו בעת לחיצה ממושכת.

אורח החיים של האישה משתנה במהלך תקופת ההריון וגם לאחריה, כשלרוב יש הפחתה משמעותית בפעילות הגופנית. עם כל הקושי הפיזי בתקופות אלה, וגם כאשר נראה שאין דקה פנויה לאחר הלידה, כן חשוב להקפיד על פעילות גופנית המותאמת למצב הפיזי של האישה. היעדר הפעילות הגופנית הזו הוא אחת הסיבות לכך שנשים שנמצאו בשמירת הריון נוטות לסבול יותר מעצירות במהלך ואחרי הלידה. נשים שאינן מקפידות על תזונה מבוקרת במהלך ההריון ואחריו, או נשים הנוטלות תוספי ברזל, נמצאות אף הן בקבוצת הסיכון המוגבר לעצירות.

אז מה עושים?

הטעות הגדולה ביותר של נשים היא לקחת עצירות לאחר הלידה, כמו כל סוג אחר של עצירות, כמשהו מובן מאליו שאי אפשר לטפל בו. חייבים לאבחן את הבעיה בהקדם האפשרי ולפעול בדרכים שונות על מנת לצמצם אותה. הטיפול בנשים בהריון יהיה מבוסס לרוב על מספר שיטות במקביל.

הראשונה היא שינוי הרגלי התזונה, כאשר התפריט של האם הטרייה צריך להיות עשיר בסיבים תזונתיים. מזונות דוגמת פירות, ירקות, קטניות ודגנים מלאים עשויים להקטין את הסיכוי לעצירות, מה גם שהם נחשבים גם כך לבריאים עבור האם והתינוק גם יחד. האישה חייבת לשתות מים בכמות מספקת ולהקפיד על פעילות גופנית (גם טיולים עם עגלת התינוק יכולים כמובן לסייע).

שאלת התרופות מצריכה התייחסות נפרדת במקרה של נשים בהריון, עקב הרגישות שלהן והחשש מתופעת לוואי או מרכיבים לא רצויים שיועברו לתינוק. לכן חשוב להיוועץ עם רופא מוסמך, המכיר את ההיסטוריה של האדם, שיספק פתרונות בטוחים. בהרבה מקרים בוחרות הנשים בגישה טבעית יותר, על "תרופות סבתא" (לדוגמא מים עם שזיפים, ארטישוק, סלק ושמן זית) או בפתרונות מקשת הרפואה המשלימה: צמחי מרפא, דיקור ורפואה סינית וכן הלאה.
URL=/">

דילוג לתוכן