עצירות וכאבי גב

עצירות וכאבי גבלכאורה, אין יותר מדי דברים משותפים בין עצירות לבין כאבי גב – מלבד אולי העובדה שבשני המקרים מדובר באחת התלונות הבריאותיות השכיחות יותר בעולם שלנו. כאשר נכנסים לעובי הקורה מבינים למעשה שהקשר בין שתי התופעות האלה הדוק יותר ממה שחשבנו, או אפילו ממה שהיינו רוצים לקוות.

אז מה עומד בבסיס הקשר הקיים בין עצירות לבין כאבי גב? כיצד כל אחד משפיע על השני? ומה עושים כאשר חושדים בקשר הזה? המאמר הנוכחי יספק את התשובות לשאלות אלה ואחרות.

כך עצירות עלולה להביא לכאבי גב – ולהיפך

לעצירות יש למרבה הצער השלכות לא נעימות על שורה ארוכה של מערכות ושל איברים בגוף האדם. העצירות בעיקרו של דבר עלולה להביא ללחצים בדרגות עוצמה שונות שמקרינים על אזורים שונים בגוף, כולל כמובן הגב. בדרך כלל הקשר בין מערכת העיכול לבין הגב הוא הדוק פחות מאשר אזורים אחרים, אבל במקרים ממושכים וחמורים של עצירות כן עלולה להיות לה ההשפעה השלילית הזו. מה גם שאצל אנשים שהצואה נמצאת אצלם בגוף זמן רב עלולים להיווצר לחץ והפעלה מאסיבית יחסית של השרירים, שלא תורמים כמובן לאיזון הגוף.

מן העבר השני של המשוואה, כאבי גב עלולים להביא אף הם לכשלים במערכת העיכול, כולל כמובן לעצירויות. כתוצאה משיבושים ומשינויים במבנה עמוד השדרה ואזור הגב התחתון, עלולים להיווצר לחצים על אזורים שונים בגוף האדם. לחצים אלה עלולים להחמיר עצירות קיימת, כמו גם להביא לקושי מהותי במעבר הצואה בגוף. יש לציין שלחצים מהסוג הזה נחשבים לחמורים מאד מבחינה גופנית ועלולים לגרום לנזק בלתי הפיך למערכות הגוף, ולכן חשוב לגשת לרופא (ולפעמים גם למיון) בהקדם האפשרי.

בכל אחד מהמקרים שתוארו מעלה, חשוב לעשות הכל כדי לטפל בכל אחד מהמצבים הרפואיים – בין אם עצירות ובין אם כאבי גב. הצפי הוא שבעקבות הטיפול בבעיה הראשונית המביא לפגיעה באיבר או במערכת המקבילה, גם הם ייפתרו. ברור יחד עם זאת שבשני המקרים צריך להמתין פרק זמן ממושך יחסית על מנת שניתן יהיה לראות תוצאות.

כמו כן גוף האדם מקיים תהליכים מורכבים יותר מאשר תהליכי ה"סיבה והתוצאה" שהובאו כאן, עם הרבה מאד משתנים מתערבים שיכולים להיכנס לתמונה. התוצאה היא שהקשר בין האיברים האלה הוא לא ישיר וחד משמעי כמו שנראה לפעמים בנקודת ההתחלה.

לפעמים מדובר בשני תסמינים של אותה בעיה

ההתבוננות כיום בעצירות היא לא כאל מחלה, אלא כאל סימפטום (תסמין) שעלול להיגרם עקב מחלות ומצבים בריאותיים שונים ומגוונים. כך גם לגבי כאבי גב, שמאחוריהם מסתתרות לא פעם בעיות שחייבים למצוא להן פתרון. אבל מה קורה כאשר הן  העצירות והן כאבי הגב קשורים לאותה בעיה כללית יותר? המציאות מראה שזה בהחלט אפשרי.

במקרה הזה חשוב לבחון את התסמינים האחרים של הבעיה, בניסיון לגלות מהי ואיך ניתן לטפל בה. החדשות הרעות הן שכאבי גב במקביל לעצירות (ועל אחת כמה וכמה במקביל לתסמינים אחרים) הם בעיות רפואיות שעלולות להיות חמורות מאד. אסור לקחת כאן סיכונים, וחשוב לפנות לאבחון מהר ככל האפשר.

בעצירות ובכאבי גב אי אפשר לטפל בדרך כלל כבמטה קסם. ברוב המקרים מדובר על הליך ממושך ולעיתים גם הדרגתי, שמצריך מעבר לאמצעי הטיפול המסורתיים (תרופות, טיפולים כירורגיים וכן הלאה) גם שינוי דרסטי באורח החיים שלנו.

מומלץ לראות מה חשוב לעשות בכל אחד מהמקרים כדי להקטין את מימדי הבעיה, ולפעול בהקדם. במקרה של עצירות לדוגמא חשוב מאד להקפיד על שתיית מים בכמות מספקת, צריכה מוגברת של מאכלים העשירים בסיבים תזונתיים וגם פעילות גופנית בתדירות ראויה.
URL=/">

דילוג לתוכן