יוגה כפתרון התמודדות עם עצירות

יוגהגם אם לא נוטים לדבר עליה, עצירות היא בעיה רפואית משותפת לאנשים רבים. מחקר שפורסם על ידי המכון הלאומי לבריאות קבע שעצירות היא תסמונת העיכול הנפוצה ביותר. היא מהווה אף את אחד הנושאים הנפוצים ביותר לחיפושים בגוגל, היות ואנשים רבים מעדיפים שלא להתייעץ בגלוי לגבי התופעה.

גם אנשים שמקפידים על תזונה נכונה, ואוכלים כמויות מוגבלות של שומן, בשרים וגבינות שמנות, עדיין חווים עצירות בשלב כלשהו בחייהם. במקום לרכוש תרופה מהירה לטיפול במצב, שבדרך כלל מגיעה עם תופעות לוואי כואבות, מומלץ לנסות תנוחות יוגה להקלת העצירות בתוך מספר דקות.

יוגה כפתרון יעיל

אחת השיטות הטובות ביותר להתמודד עם מצבים עצביים היא תרגול יוגה, המעורר את המעיים ומסייע להפחתת הלחץ אשר קשור לבעיות עיכול כגון תסמונת המעי הרגיז. יוגה מעסה את האיברים הפנימיים, ותנוחות מסוימות כגון פיתולי גוף מסייעות לשיפור תנועת המעיים.

יוגה מחייה את הגוף באמצעות הגברת זרימת הדם והחמצן. היות ורוב התנוחות כרוכות בתנועת אגן, היא נחשבת לאחד השיטות הטובות ביות להקלת בעיות עצירות.

מספר דקות בלבד של תרגול יוגה יומי מסייע לוויסות תנועות מעיים, הפחתת גזים ונפיחות והקלה על תסמיני בטן. ביצוע תרגילי היוגה הבאים באופן שגרתי מגביר את תנועות המעיים.

תנוחת הילד

תנוחה זו משחרר את כאב העצירות באמצעות דחיפת הבטן התחתונה עם הברכיים. מתחילים עם ישיבה כשהברכיים כפופות ומונחות על הרגליים.

מעבירים את החלק העליון של הירכיים קדימה, שומרים על גב ישר, ומובילים את פלג הגוף העליון קדימה, כך שהכתפיים והזרועות מונחות לפנים. מחזיקים את התנוחה למשך שלושים שניות ומניחים למשקל הברכיים להידחף לבטן התחתונה, עד לתחושת ההקלה.

ההיבטים הפיזיולוגיים החשובים של תרגיל זה הם גירוי הלבלב, הכבד, הטחול, הכליות, הבטן ומערכת העיכול, ומכאן מתרחש השיפור בתנועות המעיים, המספק הקלה מעצירות.

תנוחת הרוח הקלה

אין ספק שתנוחה זו מסייעת בהקלה על עצירות. מתחילים בשכיבה על המזרן, מוודאים שעמוד השדרה ועצם הזנב מוצבים בנוחות על המזרן. מכופפים את הברך הימנית ומעבירים אותה לחזה. מניחים יד על החלק העליון של שוק אחת, מושכים אותה לבטן, ומסובבים בעדינות. חוזרים על הצד השני על מנת להקל תסמיני גזים, נפיחות וכאבים הקשורים לעצירות.

תנוחה זו מספקת נוחות לכבד ולמעיים, מגבירה את זרימת הדם באזור האגן ומשפרת את תפקוד מערכת העיכול.

רעם ישן

תנוחה זו מתחילה בשכיבה על הגב עם רגליים כפופות. מכאן, מרימים את הידיים למעלה כשכפות הידיים פרושות כלפי הפנים, ומרימים את פלג הגוף התחתון מהרצפה. מפעילים את שרירי הליבה ושומרים על איזון.

חוזרים לתנוחת שכיבה, מרימים את הרגליים ישר למעלה, ומנמיכים אותן עד מאחורי הראש, בקו ישר, כשהמטרה היא לגעת, ככל הניתן, ברצפה. פלג הגוף התחתון צריך להיות גבוה, הצוואר יציב ופונה קדימה, והסנטר תחוב עמוק לחזה על מנת למנוע פגיעה באזור שברירי זה.

מחזיקים את התנוחה למשך חצי דקה או ככל שמרגישים נוח, וחוזרים לאט לשכיבה על המזרן. בדומה לתנוחות היפוך שונות, תנוחה זו מסייעת ליצירת תנועה המעוררת אנרגיה במעי הגס ומערכת העיכול.

באדה קונסאנה – תנוחת פרפר – זוהי תנוחת כיפוף קדימה המסייעת לשיפור מערכת העיכול ושחרור גזים, התכווצויות ונפיחות הבטן. היציבה מסייעת אף בהפחתת הלחץ הנחוץ לעיכול טוב.

לחסוך את עלול המשלשלים ולהתחיל יוגה היום!

הקדשת מספר דקות בלבד לתרגול יומי של תנוחות אלו, מאפשר הקלה מתסמיני הבטן במהלך כל היום. יש לזכור לשפר אף את הרגלי האכילה. מזונות עשירים בסיבים, פירות וירקות וכן כמות מספקת של מים, מסייעים לשמירת סדירות העיכול.

בעוד שיוגה היא תרופה מצוינת להקלת לחץ בגוף ובמוח, היא אינה תחליף לרפואה. חשוב ללמוד ולתרגל יוגה תחת פיקוח מדריך יוגה מיומן. במקרה של מצב רפואי, יש לתרגל תנוחות יוגה לאחר התייעצות עם רופא.

עוד בנושא:

עצירות וכאבי גב
URL=/">

דילוג לתוכן