טיפול בעצירות

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

טיפול בעצירותכל מי שסובל מעצירות – והרבה מאד אנשים באוכלוסיה (כ-20%) עונים על ההגדרה הזו – ירצה בוודאי לדעת מה הוא יכול לעשות על מנת להקל על התסמינים ולהביא להתמודדות מוצלחת עם העצירות. הצעד הראשון הוא אבחון של הבעיה, שמתבסס על זיהוי תדירות היציאות, בחינת גורמי הסיכון וגם שילוב של בדיקות שונות: קולונסוקפיה, בדיקה רקטלית, אולטרה סאונד, MRI, חוקן ועוד.

החדשות המעודדות הן שלאחר שמאבחנים את העצירות ניתן לטפל בבעיה בדרכים שונות. הנה כל מה שחשוב לדעת על האופן בו תוכלו לנצח את העצירות, או לפחות להפחית את התסמינים שלה.

ה"טיפול" המרכזי: שינוי אורח החיים

בדרך כלל ההמלצה המרכזית ולעיתים גם היחידה שיעניקו לאנשים הסובלים מעצירות היא לשנות את אורח החיים שלהם – זה נכון גם כאשר העצירות לא נגרמת עקב אורח החיים הבעייתי. זה מתחיל עם התזונה של האדם, שצריכה להיות מוקפדת על אחת כמה וכמה אם הוא סובל מעצירות. כך לדוגמא הוא צריך להגדיל את צריכת הסיבים התזונתיים, שקיימים בכמויות גדולות בפירות, בירקות, בקטניות, בדגנים מלאים ועוד. מנגד חשוב להימנע ממאכלים שעלולים להחמיר את הבעיה, למשל כמויות גבוהות מדי של שומן מן החי, פחמימות או סוכרים.

אדם הסובל מעצירות חייב לשתות מספר ליטרים לפחות של מים ביום (בייחוד אם הוא צורך סיבים תזונתיים), ולצד זה להקפיד על פעילות גופנית בתדירות ראויה. הפעילות הזו תביא להמרצת מערכות הגוף השונות, כולל מערכת העיכול. מה גם שהיא ברירה עקב אלף ואחת סיבות אחרות.

תרופות לטיפול בעצירות

יש כיום מגוון רחב של תרופות שמיועדות לטפל בעצירות בדרך זו או אחרת. בדרך כלל התרופות האלה מיועדות לשימוש בפרק זמן קצר יחסית, בגלל תופעות הלוואי או העובדה ששימוש ממושך עלול להביא לנזקים לגוף (או אפילו להתמכרות אליהן). את התרופות מחלקים למספר קבוצות, על פי אופן הפעולה שלהן.

התרופות הראשונות (ביניהן סובין, פסיליום ובנפייבר) מיועדות להגדיל את נפח הצואה ובכך להפוך אותה לרכה ולשפר את התנועתיות שלה במעיים. אלו הן התרופות הבטוחות יותר מבין אלה של הטיפול בעצירות. סוג אחר של תרופות המיועד לפרקי זמן קצרים יותר לרוב הוא התרופות מרככות הצואה, שמביאות לחלחול מים לתוך הצואה, להגדלת הנפח שלה, להגברת התכווצות המעיים ולסילוק הפסולת המיותרת מהגוף. כאן מדובר על תרופות ותכשירים דוגמת שמן פארפין, נורמלקס או דוקוסט.

הקבוצה השלישית היא התרופות האוסמוטיות, שסופחות לחלל המעי נוזלים. תרופות אלה מכילות מלחים או סוכרים שהספיגה שלהם בגוף אינה מיטבית, מה שיאפשר להם למתוח את דפנות המעיים ולהגביר את ההתכווצויות. התרופות הסטימולנטיות, הקבוצה הבאה, מגבירות את תנועתיות המעיים באמצעות חומרים המגרים ישירות את דפנות המעיים. הן נחשבות לבעייתיות מאד מבחינת תופעות הלוואי שלהן.

דרך הטיפול הנפוצה האחרונה היא באמצעות חוקן, המוחדר לרקטום או למעי הגוס כשהוא כולל חומרים משלשלים, מים הפועלים כמשלשל או שמן טבעי לריכוך הצואה.

טיפולים אלטרנטיביים

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים גילו את יתרונות הרפואה האלטרנטיבית או המשלימה. למרות שלא תמיד יש לה ביסוס מדעי, בפועל רבים יטענו שהיא זו שסייעה להם להתמודד עם העצירות. יש מגוון רחב של טיפולים שאפשר להכניס לתמונה למטרה זו, למשל נטילה של צמחי מרפא או תוספי תזונה, פורמולות ייעודיות (למשל פורמולה הכוללת תמציות שזיפים, תאנים, זרעי אניס, תמר הינדי ואלוורה), דיקור סיני, רפלקסולוגיה, ניקוי רעלים או אפילו יוגה.

בגזרת "תרופות הסבתא" הנפוצות גם בשדה המשחק הזה תמצאו בין היתר את צמח אלמוות הכסף, כוס מים עם שמן זית ולימון, דייסת שיבולת שועל (מומלץ מבחינה תזונתית מכיוון שמכילה הן מים והן סיבים תזונתיים) ועוד.
URL=/">

דילוג לתוכן