עצירות וטיפולי פוריות

עצירות וטיפולי פוריותזוגות רבים שמעוניינים להיכנס להריון נתקלים באכזבה, ומבינים שמסיבות שונות הם לא יכולים להיכנס להריון בדרכים טבעיות. הרפואה המודרנית מצאה לכך פתרונות מגוונים, במרכזם עומדים טיפולי הפוריות למיניהם. לטיפולים אלה יש אחוזי הצלחה נאים, אבל מנגד מספר תופעות לוואי והשפעות שליליות על הגוף.

המאמר הנוכחי יבדוק את הקשר הקיים בין טיפולי הפוריות לבין עצירות, קשר שלמרבה הצער בהחלט קיים. אז מה בטיפולי הפוריות עלול להביא לעצירות? וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה?

על הקשר בין טיפולי פוריות לעצירות

טיפולי פוריות עלולים להגדיל את הסיכוי לעצירות אצל האישה המטופלת עקב מספר סיבות. המועד המרכזי שמעלה את הסיכון לעצירות הוא השלבים שלאחר השבתם של העוברים לתום הרחם. במקרים מסוימים הסבירות לעצירות עולה עקב התרופות הניתנות בשלב זה לאישה המטופלת, בעיקר תרופות שמיועדות להעלות את רמת הפרוגסטרון בגוף.

תרופות אלה אמנם עשויות להביא לכך שהטיפול עצמו יהיה מוצלח, אבל מנגד מביאות להאטה בתנועתיות של המעיים – כתוצאה מההאטה הזו עלולה להיווצר עצירות. זאת כמובן לצד העלייה ברמת הפרוגסטרון המאפיינת גם כך נשים בתקופת ההריון שלהן.

לכך יש להוסיף סיכונים אחרים, כלליים יותר, שמאפיינים נשים בהריון כמכלול. הן נמצאות בקבוצת סיכון משמעותית לבעיה בעקבות חלק מהשינויים הפיזיולוגיים שעובר הגוף שלהן. כך למשל הגדילה של הרחם מביאה להפעלת לחץ מאסיבי מצידו של כל הרכיבים של מערכת העיכול, מה שמקשה על המזון לעבור ומאט אותו. גורם סיכון נוסף הוא תוספי הברזל אשר נשים רבות מקבלות במהלך תקופת ההריון מסיבות שונות ומגוונות, אבל בין תופעות הלוואי שלהם ניתן למנות האטה בפעילות המעיים והגדלת הסיכון לעצירות.

ההיבט הפסיכולוגי של העצירות

לעיתים העצירות אצל נשים מטיפולי פוריות נובעת מסיבות פסיכולוגיות בעיקר, מה שלא הופך את הבעיה לחמורה פחות. אצל נשים רבות עולה חשש שאם הן תבצענה מאמצים גדולים מדי במהלך הוצאת הצואה מהגוף עלול להיוותר מצב בו העוברים ייפלטו החוצה. כתוצאה מהחשש הזה הן נמנעות מלתת צואה למשך תקופות ארוכות יחסית, ומכאן שנוצרת אותה עצירות בעייתית.

גם אם מסיבות רפואיות ברור שהחשש הזה אינו במקום, אין צל של ספק שהוא מנת חלקן של לא מעט נשים שעוברות טיפולי פוריות. ניתן לצמצם אותו באמצעות הסברים מקצועיים המועברים על ידי גורם מוסמך הבקיא בתחום.

הפתרונות לבעיה

עצירות אצל נשים במהלך טיפולי פוריות היא לרוב מצב חולף, שניתן לפעול בדרכים שונות כדי לצמצם אותו ולהקטין את מימדיו. אורח החיים של האישה חייב להיות תקין ובריא, על אחת כמה וכמה כאשר היא נמצאת בטיפולי פוריות ו/או סובלת מעצירות. עליה להקפיד על פעילות גופנית בתדירות ראויה, המותאמת למצב הגופני הנוכחי שלה.

כמו כן חשוב עליה להקפיד על תפריט תזונתי שיהיה לא רק מאוזן ובריא, אלא גם יספק מענה לעצירות. כך למשל מזונות עשירים בסיבים תזונתיים יכולים לעשות הבדל גדול, כך שיש לראות איך הם משתלבים בתפריט הדי מדוקדקת שהאישה צריכה להקפיד עליו במהלך חודשי ההריון – בין אם מדובר בהריון טבעי ובין אם במסגרת טיפולי פוריות.

אם שינוי אורח החיים לא מתברר כמוצלח מבחינת העצירות, יש לפנות לרופא מוסמך בהקדם האפשרי. הטיפול שהוא יציע עשוי להיות מוגבל יותר מאשר אוכלוסיות אחרות, כי בכל זאת אצל נשים בהריון יש סיכונים שלא קיימים אצל אנשים אחרים. לכן חלק מהתרופות המסורתיות לטיפול בעצירות עשויות שלא להתאים לנשים בהריון, או אפילו להיות מסוכנות עבורן.
URL=/">

דילוג לתוכן