זכויות לחולים במחלות קשות במערכת העיכול

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

מערכת העיכול הינה אחת ממערכות הגוף החשובות. היא זו שקולטת את המזון ומפרידה בין חלקי המזון החיוניים לגוף לבין חלקי המזון המיותרים ואף המזיקים. כמו כן מערכת העיכול מעבירה את חלקי המזון החיוניים לחלקי הגוף השונים, ומנקה את הגוף מן הפסולת.

מחלות במערכת העיכול עלולות לגרום לסבל רב: מכאבים והרגשה כללית לא טובה, ועד לסיכון חיים ממשי. ישנה קבוצה של מחלות במערכת העיכול שנחשבות למחלות קשות, חלקן אף מסכנות חיים. ברשימת מחלות אלה נמצאות: סרטן המעי הגס, מחלת קרוהן, מחלת גושה, קוליטיס, IBD ועוד.

חולים במחלות קשות במערכת העיכול סובלים לעתים מפגיעה משמעותית באיכות חייהם ובתפקודם היום יומי. הכאבים וההרגשה הלא טובה מונעים מהם לעסוק בפעילות מלאה כפי שהיו רגילים לה לפני פרוץ המחלה, ולעתים המחלה אף פוגעת ביכולתם להתפרנס. הם עלולים להיות מוגבלים בסוגי המזון שהם יכולים לאכול או להידרש להוצאות כספיות גבוהות עקב הצורך לרכוש תרופות יקרות ולהידרש לטיפולים יקרים או עקב הצורך ברכישת מזון מיוחד ויקר יותר.

עקב הקשיים שפורטו לעיל, מחלות עיכול קשות עשויות לזכות את הסובלים מהן בזכויות שונות על ידי הגורמים הציבוריים השונים, אשר יכולות להקל על חייהם וקשייהם של החולים.

אחוזי נכות לחולי מחלות קשות במערכת העיכול

חולה באחת מן המחלות הקשות של מערכת העיכול אשר המחלה פוגעת באופן קבוע ביכולתו לעבוד ולהשתכר למחייתו, זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי ולהגיש בקשה להכרה בנכות. במידה והחולה יוכר על ידי ביטוח לאומי כבעל 40% נכות לפחות, הוא יהיה זכאי גם לקבל קצבת נכות מביטוח לאומי.

כדי לקבל את אחוזי הנכות ואת הקצבה בהתאם לאחוזים אלה, יש להגיש בקשה לאגף הנכות בביטוח לאומי. את הבקשה יש להגיש על גבי טופס של ביטוח לאומי בליווי חוות דעת רפואית המפרטת את הפגיעה של המחלה באיכות חייו וביכולת התפקוד של החולה. לאחר הגשת החומר יוזמן החולה לוועדה רפואית אשר תבדוק את המסמכים שהביא ואת מצבו. הוועדה היא זו שתכריע אם העומד בפניה זכאי לאחוזי נכות, ומה גובה אחוזי הנכות. בהתאם לכך תיגזר זכאותו לקצבת נכות.

זכויות שנגזרות מאחוזי הנכות

חולה במחלות עיכול קשות אשר הוכר כבעל אחוזי נכות יהיה זכאי לזכויות הבאות מביטוח לאומי:

  • שיקום תעסוקתי: החל מ 20% נכות זכאי החולה למימון לימודי מקצוע בו יוכל לעבוד במסגרת המגבלות שגוזרת עליו מחלתו. כמו כן יהיה זכאי לסיוע במציאת עבודה במקצוע שלמד.
  • קצבת נכות: כאמור החל מ 40% נכות יהיה זכאי החולה לקצבת נכות כספית חודשית. ילדים מתחת לגיל 18 החולים במחלה קשה בדרכי העיכול יהיו זכאים לקצבת ילד נכה. חשוב לציין כי חולים במחלות מסוג קרוהן, המאופיינות בהתקפים ממושכים אשר ביניהם יש פרקי זמן בהם האדם אינו סובל מהמחלה, יהיו זכאים לקצבת נכות זמנית רק לתקופת ההתקף.
  • קצבת ניידות: חולה אשר המחלה מגבילה את יכולת הניידות שלו יהיה זכאי לתוספת של קצבת ניידות למימון רכישת רכב, הוצאות רכב, או הוצאות בתחבורה ציבורית.

זכויות אצל גורמים נוספים

  • זכויות במס הכנסה: חולה אשר הוכר כבעל אחוזי נכות זכאי להקלות עד פטור (תלוי בגובה אחוזי הנכות) במס הכנסה.
  • זכויות ברשויות המקומיות: חולה שהוכר כבעל אחוזי נכות יהיה זכאי להנחה בארנונה, בהתאם לגובה אחוזי הנכות.
  • זכויות בקופת חולים: מחלות עיכול קשות הן לרוב מחלות כרוניות. חולים במחלות כרוניות זכאים להנחות עד פטור (תלוי במחלה ובתנאים נוספים) במימון תרופות לטיפול במחלה.

חולים במחלות עיכול קשות הפוגעות באיכות חייהם ובתפקודם היום יומי, יהיו זכאים לזכויות מגורמים שונים.

דילוג לתוכן