תסמונת הקאה מחזורית

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

כל אדם נאלץ להקיא מדי פעם, בין אם עקב מחלה, אוכל מקולקל, אלכוהול בכמויות גבוהות או כל דבר אחר. המציאות מראה שיש אנשים עבורם המצב חמור פי כמה, ולו כי ההקאה שלהם היא תדירה ואפילו מחזורית.

כאן אנחנו מתחילים לדבר על תסמונת ההקאה המחזורית (Cyclic Vomiting Syndrome), מצב שמאפיין בעיקר ילדים אבל עלול להופיע גם אצל מבוגרים. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הסינדרום שאנחנו מקווים שלא תצטרכו להיתקל בו לעולם.

מהי תסמונת ההקאה המחזורית?

כפי שניתן להסיק משמה, תסמונת ההקאה המחזורית מתארת מצב בו בו האדם סובל מהקאות חוזרות ונשנות, שמופיעות תוך פרקי זמן קבועים יחסית: ההקאות האלה להופיע אחת למספר שעות או ימים וללוות באופן כללי את האדם שנים על גבי שנים.

למרות שההקאות לא אמורות להגיע עם תסמינים אחרים הניתנים לזיהוי, הן משבשות בצורה משמעותית את החיים של האדם הסובל מהן, מביאות לאי נעימות רבה וגם כוללות מספר סיכונים בריאותיים, המרכזי שבהם הוא סכנת ההתייבשות.

סכנה זו מוחשית פי כמה אצל ילדים, שגם כך כמויות הנוזלים בגוף שלהם מצומצות יחסית – מה שהופך אותם למועדים לפורענות מהבחינה הזו. מה שמעודד מעט יותר הוא שברוב המקרים ההקאות המחזוריות בקרב הילדים תחלפנה תוך פרק זמן שאינו ארוך מדי, כך שהנזקים לילד לא צפויים להתגשם.

יש לציין כי גם עם התקדמות הרפואה המודרנית, לא בהכרח ברור כיום מהם הגורמים הספציפיים המביאים לתסמונת ההקאה המחזורית. ההנחה היא שמדובר בלא מעט גורמים הנכנסים יחדיו לתוך המשוואה והופכים אותה למורכבת במיוחד להתמודדות וגם למניעה.

הדעה הרווחת בקרב הקהילה הרפואית היא שההקאה המחזורית נובעת ממיגרנות, אשר כשלעצמן עשויות להיות כמובן כרוניות. גורם סיכון אחר הוא תרופות המיועדות לטיפול במצבים מסוימים, כולל מיגרנות. יש מצבים בהם התסמונת מעידה על בעיה חמורה מאד המתרחשת מפתחת לפני השטח, למשל גידול במוח.

המשמעות: חייבים לאבחן את המחלה

הקאות בודדות לא נראות כמו דבר מזיק יותר מדי, אבל במקרה של הקאות חוזרות ונשנות דרגת הסיכון עולה פלאים. אנשים הסובלים מהבעיה מתארים התקפים, לא פחות, שהופכים אותם לאפתיים ומביאים להקאות בכמות אינסופית (מה שמחייב כאמור נוזלים).

לכך יש להוסיף קושי פסיכולוגי שהוא מרכזי אף הוא. אנשים הסובלים מהבעיה מרגישים לא פעם כאילו הם חיים בין ההתקפים, או אפילו שההתקפים מנהלים אותם במידה מסוימת. הם לא באמת יכולים להתרכז או להתנהל בצורה מושכלת ביום יום כי הם חוששים – בין אם באופן מודע ובין אם בלתי מודע – מהתקף ההקאות הבא.

תסמונת ההקאה המחזורית נחשבת לנדירה יחסית, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במבוגרים הסובלים מהבעיה בפרק זמן ארוך (יש אנשים שמתארים בעיה כמעט כרונית). זה לא מורכב יותר מדי לזהות את הבעיה הזו, כאשר מה שקובע הוא תדירות ההקאות והמאפיינים שלהן, לדוגמא רמת החומרה. מי שסובל מכמות גבוהה מדי של הקאות צריך לנהל לכן רישום שלהן, עימו הוא יוכל לגשת לרופא המאבחן במטרה לראות האם אכן מדובר כאן בתסמונת ההקאה המחזורית.

לא ניתן למצוא כיום טיפול חד משמעי בתסמונת ההקאה המחזורית. עיקר הטיפולים מנסים ללמוד מהן הסיבות שמביאות לאותן הקאות ומנסות להוציא אותם מהתמונה: אם חושדים שההקאות נובעות בחלקן מתרופה בעייתית כלשהי, צריך למצוא אלטרנטיבות ולראות האם המצב משתפר כתוצאה מכך.

דוגמא נוספת היא גידולים מוחיים, שמצריכים טיפול מורכב מן הסתם. ביתר המקרים צריך לדאוג שהאדם יוכל לשמור פחות או יותר על שגרת החיים שלו, ושכמויות הנוזלים בגופו תהיינה תקינות: בין אם בצורה של שתייה מרובה מאד ובין אם לאחר קבלת עירוי.

דילוג לתוכן