מחלת הסעיפים ודיוורטיקוליטיס

מחלת הסעיפים (דיוורטיקולוזיס) היא מצב רפואי המתרחש כאשר נוצרים כיסים קטנים הבולטים דרך הנקודות החלשות בקירות המעי הגס. כל שקיק מכונה כסעיף ומכאן שם המחלה.

המצאות של כיסים רבים מכונה בשם דלקת הסעיפים. המעי הגס סופג מים כחלק מתהליך פירוק המזון וייצור הצואה ומשנה אותו ממצב נוזלי למוצק. מחלת הסעיפים נפוצה בחלק התחתון של המעי הגס, אזור המכונה בשם סיגמואיד.

אחד הסיבוכים הנובעים מהמחלה הוא התפתחות דלקת המכונה בשם דיוורטיקוליטיס ודימום כתוצאה מקרע בסעיף. דיוורטיקוליטיס מתרחש כאשר הסעיפים מודלקים או נפוחים, ומזוהמים בחיידקים. דימום מתרחש כאשר כלי דם זעירים השוכנים בתוך דפנות השקיק נפגעים.

מהם הגורמים למחלת הסעיפים ודיוורטיקוליטיס?

עד כה לא נמצאה סיבה חד משמעית להתפתחות מחלת הסעיפים. במשך יותר מ 50 שנים , ההשערה הרווחת הייתה כי תזונה דלת סיבים מובילה למחלה במעי הגס. צריכת מזון מעובד מקטינה את צריכת הסיבים. ולכן, המחלה נצפית בשיעורים גבוהים יותר בקרב המדינות המערביות בהן תזונה דלת סיבים נפוצה יותר.

מחקרים אחרים אשר התמקדו בתפקיד המתווך הכימי סרוטונין הצביעו על ירידה ברמות הסרוטונין אשר גורמת למחסור בהרפייה וריבוי התכווצויות של שרירי המעי הגס. הנוירוטרנסמיטר ( המתווך הכימי) הוא חומר כימי המסייע לתאי המוח לתקשר עם תאי העצב.

אך עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים בתחום כדי לאשש את הממצאים האחרונים. במסגרת מחקרים נוספים נמצא קשר בין מחלת הסעיפים והשמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, עישון ונטילת תרופות מסוימות כמו תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (אספירין).

דיוורטיקוליטיס נגרם כתוצאה מפלישת חיידקים לשקיקים והיווצרות דלקתית. החיידקים השוהים באזור ניזונים משאריות מזון המצטברות בשקיקים. דלקת עלולה להיגרם גם על ידי ירידה בכמות החיידקים החיוניים ועלייה בחיידקים הגורמים למחלות. שינויי במאזן בקטריאלי זה, עשוי להוביל לדלקת כרונית במעי הגס.

אבחון

מחלת הסעיפים – את המחלה ניתן לאבחן בעת בדיקת רנטגן שגרתית או תוך כדי ביצוע קולונוסקופיה, בדיקה המאפשרת לבחון את החלק הפנימי של המעי הגס לצורך איתור גידולים, פוליפים או דימום רקטאלי.

בהתבסס על התסמינים וחומרת המחלה ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקה גופנית הכוללת לעיתים גם בדיקה רקטאלית. הרדמה אינה נחוצה לשם כך. לשם אבחון, המטופל נדרש לעבור מספר בדיקות. בדיקת דם מרמזת על נוכחות של דלקת או אנמיה – מצב בו נמצאים תאי דם אדומים קטנים מהרגיל או בשיעור נמוך וזאת כתוצאה מדימום פנימי .

בדיקת CT של המעי הגס היא הבדיקה הנפוצה ביותר לאבחון מחלת הסעיפים . הבדיקה נעשת תוך הזרקת חומר ניגודי.

קולונוסקופיה היא בדיקה המבוצעת בבית החולים על ידי גסטרואנטרולוג . הבדיקה מצריכה צום וצריכת נוזלים מוגברת. ברוב המקרים, כרוכה בהרדמה, טשטוש ומשככי כאבים. התכווצויות או נפיחות עלולים להופיע  במהלך השעה הראשונה לאחר הבדיקה.

מחלת הסעיפים- טיפול

סיבים תזונתיים – מחקרים הראו כי תזונה עתירה בסיבים יכולה לסייע במניעת מחלות מעי. כמו כן, שילוב מוצרים פרוביוטיים בתפריט היומי כמו יוגורט מגביר את אוכלוסיית החיידקים החיוניים לגוף.

טיפול תרופתי תרופות כמו מסלאזין, אסאקול מסייעות בהפחתת כאב. שילוב מסלאזין עם ריפאקסימין יעיל יותר בהקלה בתסמינים ומאריך את תקופת ההפוגה של המחלה.

דיוורטיקוליטיס

דיוורטיקוליטיס המאופיין בתסמינים קלים וללא סיבוכים, מצריך מנוחה ושימוש באנטיביוטיקה אוראלית וריבוי נוזלים. במקרים קשים המאופיינים  בכאב ובסיבוכים אקוטיים נדרשת שהיה בבית החולים. מקרים אלה מטופלים באנטיביוטיקה תוך ורידית , צום ומעקב רפואי. במקרים אחדים תדרש התערבות כירורגית להסרה חלקית של המעי.

דילוג לתוכן