טיפול ביופידבק לעצירות

טיפול ביופידבק לעצירותעצירות מעסיקה גברים ונשים כאחד אלו סובלים משינויים של ממש בהרגלי היציאות. לרוב הדבר יתאפיין בצואה שהיא קשה או בכמות קטנה שלה.

הרפואה מגדירה עצירות כאשר לאדם יש פחות משלוש יציאות בשבוע ולכן אם מדובר בשינוי שהוא זמני או בכמות שעולה על זו, אין מדובר בעצירות ולכן לעתים קל לטפל בחוסר האיזון שנוצר בין אם על ידי שינויי תזונה, שתייה מרובה של נוזלים, חיזוק שרירים מסוימים או אפילו על ידי תרופה שתילקח באופן זמני, תוספי תזונה על בסיס טבעי, אכילה של מזונות עשירים בסיבים אשר יקלו על מערכת העיכול ויסייעו בהסדרתה המחודשת.

קיימות מגוון של סיבות להופעה של עצירות החל מנטילת תרופות, דרך שינויים הורמונליים וגיל מבוגר, תזונה לקויה שלרוב דלה בסיבים תזונתיים, פירות, ירקות, הפרעות בתפקוד של רצפת האגן ועד מחלות כרוניות הפוגעות בתקפודה של מערכת העצבים.

עצירות ללא ספק פוגעת באיכות החיים של האדם הסובל ממנה והיא גורמת לתסמינים נוספים כמו למשל נפיחות ותחושת כבדות, מאמץ מוגבר בהפעלת המעיים, כאבי בטן, טחורים, תסמונת המעי הרגיש ועוד.

מה זה ביופידבק?

משמעות המילה ביופידבק היא משוב של הגוף. למעשה, ביופידבק היא שיטת טיפול ששייכת לקבוצת הטיפולים מהרפואה המשלימה ומסייעת לטפל במגוון של תופעות לוואי, מחלות, בעיות רפואיות וחוסר איזון במערכות מסוימות בגוף כמו למשל מערכת העיכול. שיטת הטיפול כוללת אבחון אשר מתבצע על ידי שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת.

המטפל מחבר אל גופו של המטופל אלקטרודות המעניקות למטפל אינפורמציה בצורה של פוליגרף לגבי השינויים הפיזיים והרגשיים שמתחוללים בגופו של המטופל בזמן האבחון. השיטה בודקת את מצב המתח השרירי בגופו של המטופל, את הנשימה, גלי המוח שלו, קצב פעילות הלב ושאר מדדים אשר מספקים מידע לגבי אותו חוסר איזון. ברגע שהמטופל מביע דרך המכשיר איזשהוא רגש בין אם זה לחץ או התרגשות, המטפל יכול לראות את זה על גבי צג המחשב ולקבל מציאות המשקפת לו את מצבו של המטופל מבחינה פיזית ונפשית.

תוך כדי האבחון, מבקש המטפל מהמטופל לבצע הנחיות הקשורות למחשבות שלו, מחשבות שקשורות לחיי היום יום שלו כמו למשל לחשוב מחשבה שהיא מטרידה. באופן בולט וחד, נראה את השינוי על גבי המסך. בעזרת תרגילים ייחודיים, יכול המטפל להבין באיזו נקודה של רמת לחץ נמצא המטופל בזמן האבחון.

למעשה, מדובר על שיטה המבוססת על תהליכי למידה, סוף של שיקוף המאפשר למטפל ללמוד על מצבו הפיזי והנפשי של המטופל ובכך להתאים תכנית טיפול שתסייע לאזן את גופו, נפשו ולפתח מגנוני שליטה עצמיים.

הקשר בין עצירות לביופידבק

לאחר שבוצעה אבחנה והמטפל קיבל נתונים גופניים המעידים על מצבו הפיזיולוגי של המטופל, יבין המטפל באילו אזורים יש לחץ אשר מעודד את תופעת העצירות ויוכל ללמד את המטופל כיצד באמצעות ביצוע תרגילי נשימה, תרגילי הרפיה, מדיטציה ודמיון מודרך הוא יכול לשלוט בגופו ולהביאו לאיזון.

השילוב בין התרגילים השונים לבין העלאת רמת המודעות לגבי הצרכים של הגוף הוכיחה את עצמה פעמים רבות כמסייעת לטפל בתופעת העצירות שבמצבים מסוימים נגרמת כתוצאה מלחץ וסטרס מוגברים. השיטה מבוססת על העובדה שקיים קשר חזק בין ההתנהגויות והמחשבות שלנו ובין התסמינים השונים שמופיעים במערכת העיכול בזמן שהגוף סובל מעצירות.

יתרונות השיטה באים לידי ביטוי בכך שמדובר בשיטה שאיננה פולשנית, הפועלת בצורה ממוקדת על בסיס 6-14 טיפולים ואיננה גורמת לתופעת לוואי או תסמינים כמו טיפול תרופתי למשל.
URL=/">

דילוג לתוכן