איטמות פי הטבעת

איטמות פי הטבעת היא תופעה שכיחה יחסית, המופיעה באחת מתוך 5,000 לידות. מדובר במום מולד בפי הטבעת, שלעיתים מהווה חלק מהתסמונת עצמה ולעיתים קשור למערכות אחרות, כמו מערכת המין, מערכת דרכי השתן, הלב, הצלעות, חוליות הגב, הגפיים והוושט. הסיבה למום ב – 8 אחוז מהמקרים היא גנטית, כשבשאר המקרים מדובר בסיבות אחרות.

מה זה איטמות פי הטבעת?

איטמות פי הטבעת הוא מום בפי הטבעת, כאמור, הבא לידי ביטוי בצורות שונות. הוא יכול לבוא לידי ביטוי בתצורת היצרות של פי הטבעת או באי קיומו כלל, הוא יכול לבוא לידי ביטוי בהתחברותו של הפי הטבעת לאיברים אחרים כמו לשלפוחית השתן, לשופכה, לבסיס הפין או לשק האשכים אצל בנים או לנרתיק אצל בנות או לבוא לידי ביטוי בכך שבסיומו הוא איננו מתחבר עם המעי הגס.

איך מאבחנים את איטמות פי הטבעת?

קל יחסית לאתר את המום, שכן הוא נראה לעין וקשה לפספס אותו. לאחר גילויו, בוחן הרופא המטפל את סוג המום והם נלווים אליו מומים נוספים. זיהוי מומחים אחרים וליקויים שונים נדרשים לצורך קביעת הטיפול וגם כחלק ממניעת סיבוכים אפשריים. במסגרת האבחון תבוצענה מספר בדיקות, כמו צילום עמוד שדרה, אגן ובית החזה, כמו בדיקת אקו לב ובדיקת אולטרה סאונד של שלפוחית השתן, של הכליות ושל חוליות הגב התחתון.

כיצד מטפלים באיטמות פי הטבעת?

אופי הטיפול נקבע בהתאם לסוג המום. במידה ומדובר במקרה שבו לא קיים חיבור בין פי הטבעת למעי, יבוצע הליך של קולוסטומיה. הליך זה הינו הליך ניתוחי שבו יוצרים פתח בדופן הבטן ודרכו מוציאים את המעי. באופן זה יכולה הצואה לצאת, בעוד שקודם לכן, ומכיוון שפי הטבעת היה חסום, הדבר לא היה אפשרי. במהלך הניתוח מבצעים גם בחינת מידת החסימה ובהמשך בוחנים אפשרויות טיפול נוספות.

לאחר הליך זה מבצעים ניתוח שבו יוצרים פי טבעת, בהליך שנקרא Posterior Sagittal Anorectoplasty. הפתח, שנוצר בדופן הבטן כחלק מהניתוח, נסגר במסגרת הליך נוסף, שאותו מבצעים כחודשיים בערך לאחר הניתוח הראשון. במידה וישנו פתח באזור עצמו, ההליך הטיפולי שמוצע כולל הרחבת פי הטבעת וביצוע בדיקת דימות כדי לבחון האם קיימת תעלה, המחברת בין מערכת השתן למערכת העיכול או בין מערכת העיכול לנרתיק, במידה ומדובר בנקבות.

גילוי מוקדם של אימות פי הטבעת

תינוקות הלוקים במום מסוג זה נגמלים לרוב בשלבים מאוחרים הרבה יותר מתינוקות ללא המום. ישנן כיום מספר שיטות, שבהן ניתן להיעזר כדי לשפר את יכולתו של הילד להתרוקן ולהישאר נקי. הדבר יכול להיעשות באמצעות חוקנים, למשל, וגם באמצעות תזונה נכונה.

בדרך כלל, מרבית הילדים הסובלים מאיטמות פי הטבעת הנמצאת במיקום בינוני או במיקום גבוה סביר שיזדקקו לחוקן בעתיד. בכל מקרה, הילדים ממשיכים להיות במעקב רפואי על מנת לבחון את מצבם והתמודדותם עם ההליך הטיפולי שהוצא להם בשלבים מוקדמים יחד עם ההחלמה שלהם ממנו.

דילוג לתוכן