תוסף ברזל לחולים במחלות במערכת העיכול

למרות שאנשים רבים אינם חושבים על ברזל כחומר מזין, הם מופתעים כשהם מבינים שחוסר ברזל הוא חוסר תזונתי נפוץ ביותר במיוחד בקרב חולים במחלות מערכת העיכול. במצב של קוליטיס כיבית (UC), סוג של מחלת מעי דלקתית, החולה זקוק לתוסף ברזל, בנוסף להקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת היטב.

מחלות מערכת העיכול, מחסור בברזל ואנמיה

כשהמשטחים הריריים הפגועים במערכת העיכול מפתחים כיבים עמוקים, הדימום הפנימי עשוי להתבטא בשיבושי תפקודי מעיים. כאשר הדם משוחרר מהרירית ואינו חודר לצואה, מאובחן מצב המכונה דימום סמוי.

אובדן דם רציף מדימום במערכת העיכול בקרב חולי קרוהן פעילה, עלול להוריד באופן משמעותי את רמת ההמוגלובין במחזור המערכתי. המוגלובין הוא חלק נשיאת החמצן של תאי דם אדומים. הוא עשיר בברזל ותפקודו תלוי במינרל זה.

כאשר רמת ההמוגלובין בגוף נופלת, המצב גורם למחסור בברזל ולאנמיה. הופעת דם בצואה מעידה על אנמיה בחולי קרוהן ונחשבת בדרך כלל כסיבה מספקת להתחיל לקחת תוסף ברזל.

רמת ההמוגלובין – רוב הברזל מאוחסן בדם נמצא בהמוגלובין של תאי הדם האדומים. לכן, רמת המוגלובין נמוכה מצביעה על אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל.

המטוקריט – חלק הדם המורכב באמצעות כדוריות דם אדומות. מדידת רמתו היא שיטה נוספת לקביעת רמות ברזל. הטווח הנורמאלי של המטוקריט הוא בין 32-43%. במחלת קרוהן, אנמיה עלולה לגרום לרמה ירודה בהרבה מטווח זה.

פרמטרים אחרים נמדדים כשהרופא בודק ספירת דם מלאה, כולל המספר והגודל של תאי דם אדומים. במהלך אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל, הגוף מייצר פחות תאי דם אדומים, והם קטנים יותר בהשוואה לתאי דם אדומים נורמאליים.

טיפול אנמיה מחוסר ברזל במחלת קרוהן

לפני שרמות הברזל הנמוכות גורמות למחסור חמור בברזל, חולי קרוהן צריכים לכלול יותר מזונות עשירים בברזל בתזונה שלהם, או לקחת תוסף ברזל במינונים הנקבעים על ידי הרופא. כל עוד שאדם אינו סובל משלשול, תזונה ומקורות משלימים של ברזל מסייעים להעלאת רמות הברזל בדם.

מקורות תזונה של ברזל כוללים צמחים כגון עדשים וסויה וכן בשר, המכיל heme, בעוד שהצמחים הם ממקור צמחי של מקורות ברזל. הבשר נספג ביתר קלות בגוף בהשוואה לתוסף ברזל, ומסיבה זו מחסור בברזל נפוץ יותר בקרב צמחונים. גם צריכת מזונות עשירים בוויטמין C, או נטילת תוספי ויטמין C, משפרים את קליטת הברזל.

תוספי ברזל מומלצים כשמאובחנת אנמיה מחוסר ברזל. המינון המומלץ הוא 325 מ"ג לצריכה פעם עד שלוש פעמים ביום. במקרים חמורים של אנמיה הנגרמת כתוצאה מאיבוד דם נרחב, בחולי קרוהן, נקבעות זריקות ברזל ואף עירויי דם.

מחקרים על מחלות מעי דלקתיות וברזל

במחקר שנערך בשנת 1978 ופורסם בכתב העת The American Journal of Digestive Diseases, קבוצת החוקרים קבעה שכיחות אנמיה מחוסר ברזל בקרב 105 חולים במחלות מעי דלקתיות. מתוך מאגר המשתתפים, 64 חולים אובחנו עם קרוהן, בעוד ש-41 חולים סבלו מקוליטיס כיבית.

החוקרים מצאו ש-36% מהחולים בקוליטיס כיבית, ו-22% מהחולים בקרוהן סבלו ממחסור בברזל. בנוסף, 32% מחולי הקוליטיס, ושני אחוזי מחולי הקרוהן סבלו מייצור כדוריות דם אדומות לקויות. החוקרים גילו שמדידת פריטין בדם הייתה השיטה הטובה ביותר לחזות מחסור בברזל בקרב חולי מחלות מעי דלקתיות.

מחקר שנערך בשנת 1973 ופורסם בכתב העת Gut, הגיע אף הוא למסקנות זהות. החוקרים מצאו שלמרות שרוב חולי קרוהן הפגינו תסמיני מחסור בברזל, רק מחציתם סבלו ממאגרי ברזל שאינם אופטימאליים בעצמות. לכן, מחסור אמיתי בברזל נפוץ בקרב כמחצית מחולי קרוהן.

דילוג לתוכן