מהי מערכת העיכול העליונה?

מערכת העיכול היא אחת המערכות החשובות בגוף, ובזכותה המזון אותו אנו אוכלים נספג ומספק לגוף אנרגיה ונוטריינטים.

מערכת העיכול העליונה אחראית להעביר את המזון מחלל הפה, דרך הוושט אל הקיבה והתריסריון, וקיימת חשיבות רבה לתפקוד תקין שלה. הבעיות העיקריות אשר עלולות להתעורר במערכת העיכול העליונה הן בעיות בוושט כמו ריפלוקס או אכלזיה ובעיות בקיבה ובתריסריון כמו כיבים.

ממה מורכבת מערכת העיכול העליונה?

מערכת העיכול העליונה מורכבת מהאיברים הבאים:

  • הפה והגרון – תהליך העיכול מתחיל כבר בחלל הפה, כאשר הרוק מתחיל לעכל מרכיבי מזון שונים. הפה אחראי על תהליך הלעיסה בו אנו מרככים את המזון ומקטינים אותו כך שיוכל לעבור בהמשך מערכת העיכול. בזכות פעולת הלעיסה, אנו יכולים לאכול מזון קשה מסוגים שונים כמו תפוח, שניצל, אגוזים וכו' ובמקרים של הפרעה בפעילות הפה כמו כאבי שיניים או הפרעה נוירולוגית, לא ניתן לאכול מזון קשה כראוי ויש להסתפק במזון רך בלבד. לאחר פעולת הלעיסה, המזון עובר דרך הגרון אל הוושט, ובמקרים של כאבי גרון קשים והפרעה בתהליך הבליעה עלולה גם להתפתח בעיה באכילה.
  • הוושט – הוושט הוא צינור שרירי אשר אחראי להעברת המזון מהפה אל הקיבה. הוושט מעביר את המזון על ידי תנועה פריסטלטית אשר דוחפת את המזון פנימה לכיוון הקיבה. בתוך הוושט קיימים "שוערים" (ספינקטרים) אשר תפקידם למנוע את חזרת המזון מהקיבה למעלה אל הוושט, ולהם חשיבות אנטומית ופיזיולוגית גדולה ביותר.
  • הקיבה – הקיבה היא "כלי הקיבול" של מערכת העיכול, ונחשבת לתחנה הראשונה של המזון בדרכו במערכת העיכול. הקיבה מכילה מיצי קיבה בעלי חומציות גדולה, אשר תפקידם להתחיל בעיכול כימי של המזון ובהגנה מפני חיידקים ופתוגנים זרים. בנוסף, הקיבה גורמת לריכוך מכאני של המזון על ידי פעולות ערבול אשר דוחפות את המזון קדימה לכיוון התריסריון.
  • התריסריון – החלק האחרון של מערכת העיכול העליונה הוא התריסריון, אשר נחשב לחלקו הראשון של המעי הדק. אל התריסריון, אשר אורכו 12 (תריסר) ס"מ , מתחבר צינור המרה אשר מזרים אליו את מיצי המרה ואת אנזימי הלבלב אשר אחראים לעיכול המזון. מהתריסריון, המזון מתחיל להיספג דרך המעי הדק ובסופו של דבר מסולק החוצה כפסולת על ידי המעי הגס.

בעיות נפוצות במערכת העיכול העליונה

קיימות מספר בעיות אשר עלולות להתעורר במערכת העליונה. בעיות אלה מופיעות על רקע הפרעות אנטומיות או פיזיולוגיות, ולרוב גורמות להפרעה קשה לתהליך העיכול התקין. הבעיות הנפוצות במערכת העיכול העליונה הן:

  • הפרעת בליעה – יכולה להיגרם מסיבות שונות ומונעת בעצם את השלב הראשון בתהליך העיכול שהוא בליעת המזון.
  • ריפלוקס – מצב בו תוכן הקיבה עולה למעלה אל הוושט, ומתבטא בעיקר בצרבות. בטווח הארוך, ריפלוקס יכול לגרום לשינויים ברירית הוושט ועל כן מטפלים בו על ידי נוגדי חומצה (כמו לדוגמא אומפרדקס).
  • אכלזיה – מצב בו מזון לא עובר בקלות מהוושט אל הקיבה, ומופיעה הצטברות שלו בחלקו התחתון של הוושט.
  • כיב בקיבה ובתריסריון – אחת הבעיות הנפוצות ביותר במערכת העיכול העליונה הוא התפתחות של כיבים בקיבה ובתריסריון. כיב הוא פצע קטן ברירית הקיבה והתריסריון, אשר גורם לכאבי בטן קשים ביותר. בשנים האחרונות ידוע שהגורמים העיקריים להתפתחות הכיבים הם שימוש במשככי כאבים מסוג NSAID דרך הפה (איבופרופן, אטופן, וולטרן, נרוסין וכו') ונוכחות החיידק הליקובקטר פילורי. ולכן, הפסקת התרופות וטיפול בחיידק באמצעות אנטיביוטיקה בדרך כלל מסייעים באופן משמעותי לשיפור המצב והפסקת התסמינים של כיבי הקיבה.
  • דיספפסיה תפקודית – מחלה המתבטאת בתסמיני כאבים וחוסר נוחות בבטן העליונה, הנובעים כתוצאה מבעיות עיכול, חוסרים תזונתיים או גורמים נפשיים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

מהי מערכת העיכול? איך היא פועלת? ואיזה דרך עושה המזון שאנחנו אוכלים?

דילוג לתוכן