ניתוח פאוץ' – כל מה שחשוב וכדאי לדעת עליו

מחלות המעי הדלקתיות – הקרוהן והקוליטיס הפכו בשנים האחרונות לשכיחות מאד, בהשוואה למחלות אחרות, כאלו המצריכות מענה מיוחד מצידה של מערכת הבריאות ופתרונות בהתאמה מלאה, לסובלים מהן.

כמעט שליש מהחולים במחלות אלו יזדקקו בשלב כלשהו בחייהם לניתוח, הכולל כריתת המעי הגס ושחזורו. ניתוח זה, המכונה "ניתוח פאוץ'" – IPPA נועד לשפר את בריאותם של החולים ובעיקר את איכות חייהם ולאפשר תפקוד תקין של מערכת העיכול ושל הסוגרים.

מתי מתבצע

ניתן לראות בשנים האחרונות עלייה בשכיחות הקרוהן והקוליטיס, מחלות מעי דלקתיות, המשפיעות באופן משמעותי על איכות חייהם של הסובלים מהן ויכולות להיות, במקרים מסוימים, גם מסכנות חיים. ניתוח פאוץ' הינו, לרוב, ניתוח מתוכנן, אולם במצבים מסוימים יש לבצע אותו באופן דחוף. סימפטומים כמו חום גבוה, כאבי בטן, רגישות ביטנית, חסימת המעי הגס, התנקבות של המעי הגס וגם עליה בספירת תאי הדם הלבנים, נחשבים לסיבוכים המעידים על החמרתן של שתי מחלות אלו, החמרה המצדיקה ניתוח.

כיצד מתבצע

ניתוח פאוץ' כולל כריתה של המעי הגס, כולל הרקטום, תוך שימור מנגנון הסוגרים והתעלה האנאלית. במסגרתו יוצר המנתח מאגר חדש מהמעי הדק ומשיק אותו לתעלה האנאלית. מטרתו העיקרית של ניתוח זה היא להסיר באופן מלא את רירית המעי הגס הפגועה, ובמקביל לשמור על תפקודה של מערכת העיכול, לרבות הפרשת הצואה ישירות דרך פי הטבעת, לשמור על תפקוד הסוגרים ולהימנע מאילאוסטומיה קבועה.

הליכים אלה עוזרים לשפר את בריאותם שלה המנותחים ולשמור על איכות חייהם. במקרים בהם מדובר בניתוח דחוף בשל סיבוכים, תבוצע כריתה שלימה של המעי הגס והשארת גדם רקטום, תוך יצירת אילאוסטומיה. כחודשיים עד שלושה חודשים לאחר מכן, יבוצע הניתוח השני, הכולל כריתת הרקטום ויצירת פאוץ' מהמעי הדק וללא אילאוסטומיה. בהמשך, ובמידת הצורך, מבוצע ניתוח שלישי לסגירת האילאוסטומיה.

סיכונים וסיבוכים

הניתוח מציע שיפור משמעותי בבריאותם של החולים וגם הפסקת הצורך בנטילת תרופות. הצלחתו של הניתוח באה לידי ביטוי במספר פרמטרים: 6 עד 8 יציאות ב – 24 שעות, היכולת לשלוט בהן הן ביום והן בלילה, דחיפות פחותה ליציאות, שימוש פחות תכוף בתרופות נגד שלשול וגם בפדים. למרות יתרונותיו של הניתוח, ייתכנו סיבוכים שונים שיש לקחת בחשבון, סיבוכים העשויים להופיע אחריו בדרגות חומרה שונות.

סיבוכים מוקדמים, העשויים להופיע לאחר הניתוח, יכולים להיות זיהום באגן או מורסה אגנית, זיהום בפתח הניתוח, חסימת המעי הדק בשל הידבקויות מוקדמות ודליפה מההשקה האילאואנאלית. סיבוכים, העשויים להופיע מאוחר יותר, יכולים להיות אצל נשים, למשל, פגיעה ביכולת להורות ואצל גברים פגיעה במנגנון השפיכה והזקפה. סיבוכים נוספים יכולים להיות דלקת של הפאוץ', הנחשב לסיבוך שכיח מאד, חסימת מעי דק ופיסטולות.

כדאי לדעת

כמעט 70 אחוז מכלל המנותחים יסבלו מפאוצ'יטיס, דלקת של הפאוצ', לפחות פעם אחת. אולם, טיפול מתאים, כמו אנטיביוטיקה למשל, יוכל לעזור להם להתמודד עם כך. האחרים, 30 אחוז מכלל המנותחים, סביר שיפתחו דלקת כרונית, העשויה לפגוע בתפקודם ומצריכה שימוש באנטיביוטיקה ובתכשירים מיוחדים נוגדי דלקת, כמו: סטרואידים, תכשירים ביולוגיים למיניהם, תכשירי חומצה אמינוסליצילית ועוד.

מכיוון שמדובר בתופעה שכיחה מאד לאחר ניתוח פאוץ' משקיעות מערכות הבריאות משאבים רבים בעריכת מחקרים לצורך הבנת הפאוצ'יטיס הכרונית ומתוך רצון להצליח לחזות אילו חולים יפתחו את הדלקת ואיזה טיפול יוכל להתאים להם וגם למנוע את הופעתן החוזרות של הדלקות. לאחרונה מנסים לבחון את הטיפול הפרוביוטי ככזה העשוי להשפיע על החיידקים הלא רצויים.

דילוג לתוכן