מהו אלבומין?

האלבומין (Albumin) הוא סוג של חלבון, הנפוץ ביותר בדמנו ובדם היונקים בכלל. הוא מסיס במים ונמצא בכל רקמות הגוף וגם בדם. הוא מיוצר בכבד ונדרש לשם שמירת רמותיו התקינות של הלחץ האוסמוטי של הפלזמה ולצורך איזון נוזלי הגוף.

מדובר בסוג חלבון ארוך מאד ובין הארוכים ביותר בגוף. הוא נמצא בעיקר אצל בעלי החוליות ואצל בני האדם הוא מורכב מ – 585 סוגים שונים של חומצות אמינו, הקשורות זו לזו בקשרים פפטידיים חזקים במיוחד.

החלבון הנפוץ ביותר בדם

האלבומין, כאמור, שמיוצר בכבד, הוא החלבון השכיח ביותר בדמנו והוא זה השומר על הלחץ שבתוך כלי הדם, מה שמונע את בריחת הנוזלים אל מחוצה להם ואת התפתחות הבצקות. הוא מזין את הרקמות ונושא עליו בדם וויטמינים, מינרלים וגם הורמונים.

מכיוון שהוא מיוצר בכבד, במקרה של מחלות כבד שונות ערכיו צפויים לרדת. במצב תקין הוא לא יופרש לשתן דרך הכליות. ישנן מחלות כליה שונות הגורמות לאובדן של האלבומין דרך הכליה, מה שגורר בעקבותיו ירידה ברמותיו בדם. גם תת תזונה, מחלות דלקתיות וכרוניות שונות ותת ספיגה יכולות להוביל לירידה ברמותיו.

מה תפקידו של האלבומין?

לאלבומין ישנם תפקידים שונים. תפקידו הראשון הוא שמירה על לחץ אוסמוטי תקין. תפקידו השני הוא הובלה של הורמונים והשלישי – הובלת חומצות שומן. חומצות אלו אינן נמסות במים ולכן הן מוסעות על גבי החלבון בזרם הדם. תפקיד נוסף הוא שמירה על רמות החומציות הנדרשות בדם וקשירה של יוני סידן.

חשיבותו של אלבומין לתפקוד הכבד

מכיוון שחלבון זה מיוצר בכבד, מחלות הקשורות לכבד מאופיינות בערכים נמוכים של אלבומין. מחסור בחלבון זה, הנגרם בשל חוסר יכולתו של הכבד לסנתז אותו, בא לידי ביטוי בתצורת שחמת הכבד, הנחשבת למחלת כבד קשה מאד.

ערכים נמוכים של החלבון יכולים לבוא גם במקרים של מיימת (הצטברות מים בגוף) וגם במקרים של מחלות כבד, תת תזונה ובעיות הקשורות לספיגת מזון. אי ספיקת כבד וגם דלקת כבד כרונית מזוהות עם ירידה בערכי האלבומין, שכן הסינתזה שלו מתרחשת אך ורק בכבד וכשהוא נפגע, הדבר משפיע על רמות החלבון.

אבחון ערכי אלבומין בגוף

בעזרת בדיקת דם ניתן לגלות מהם ערכי החלבון, כשטווח הנורמה עומד כיום על בין 3.4 גרם לדציליטר ל – 5.4. ערכים נמוכים של החלבון מצביעים על מחלת כבד בדרך כלל, כשבמידה ומזהים אותו גם בשתן הדבר מעיד לרוב על בעיה הקשורה בתפקודי כליות.

עם הופעת תסמינים שונים, כמו איבוד משקל מסיבה לא ידועה, עייפות רבה, בצקות בעיקר באזור הגפיים התחתונות, נפיחות סביב העין וגם מצבים דלקתיים שונים, מבצעים לרוב בדיקת דם כדי לבחון את מדדי האלבומין, שיכולה להעיד על בעיות שונות הקשורות בספיגה לקויה, מיימת, תת תזונה ועוד. ערכים לא תקינים של החלבון יכולים להעיד גם על היריון, וזאת כמובן לצד תסמינים נוספים, שיחד רומזים על כך.

דילוג לתוכן