טיפול בקרוהן וקוליטיס עם אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה לטיפול בקרוהן וקוליטיסשתי המטרות העיקריות של טיפול רפואי במחלות קרוהן וקוליטיס הן השגת הפוגה מהתסמינים, וכשמטרה זו מושגת, המטרה הבאה היא מניעת התלקחויות נוספות. על מנת להשיג מטרות אלו, הטיפול נועד לשליטה על הדלקת המתמשכת במעי, הגורמת לתסמינים.

אנטיביוטיקה משמשת לעיתים קרובות כטיפול ראשוני בקרוהן וקוליטיס, למרות שלא זוהה גורם זיהום פרטני למחלות אלו. יחד עם זאת, החוקרים מאמינים כי אנטיביוטיקה עשויה לסייע בשליטה בתסמינים באמצעות הפחתת חיידקי המעיים ודיכוי ישיר של המערכת החיסונית של המעי.

יתרונות וחסרונות אנטיביוטיקה

טיפול זה יעיל כטיפול ארוך טווח בקרב חלק מחולי קרוהן וקוליטיס, בעיקר לחולי קרוהן הסובלים מפיסטולות או כיס מוגלה חוזר ליד פי הטבעת. בקרב חולים שאצלם המחלה הפעילה מטופלת בהצלחה עם אנטיביוטיקה, ניתן להמשיך בטיפול זה כטיפול תחזוקה כל עוד התרופות האחרות יעילות.

למרות שאנטיביוטיקה יעילה לחולי קרוהן, היא אינה נחשבת כשימושית לחולים הסובלים מדלקת כיבית של המעי הגס, או לשמירה על הפוגה במצבים חמורים. ניסויים קליניים לא הראו שאנטיביוטיקה יעילה בטיפול בקוליטיס כיבית חמורה.

חשיבות הטיפול באנטיביוטיקה

ציפרופלוקסצין היא סוג האנטיביוטיקה הנפוץ הנקבע לחלק מהחולים. זוהי אנטיביוטיקה יעילה, ומטרת השימוש בה היא לחימה במגוון נרחב של חיידקים. יחד עם זאת, כל חולה מקבל את סוג האנטיביוטיקה המתאימה לו באופן אישי בהתאם לחומרת התסמינים.

אנטיביוטיקה הוכחה אף כמפחיתה את הישנות קרוהן במשך שלושת החודשים הראשונים לאחר ניתוח. בקרב חמישים אחוזים מהחולים שטופלו בניתוח, אנטיביוטיקה נמצאה כיעילה בהתמודדות עם קרוהן המשפיעה על הכליות. היא משמשת אף לדיכוי יתר של החיידקים הגורמים לדלקת. הטיפול האנטיביוטי זמין בצורת עירוי תוך ורידי, במינונים המותאמים באופן אישי.

תופעות לוואי נפוצות

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות בחילות, הקאות, אובדן תיאבון, טעם מתכתי בפה, שלשולים, סחרחורות, כאבי ראש, וגוון כהה או חום אדמדם בשתן. תופעות לוואי נוספות של שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה הן תחושות עקצוץ בידיים וברגליים, אשר עשויות להתמיד אף לאחר הפסקת התרופה.

אם מתפתחות תופעות לוואי אלו, יש ליידע מיד את הרופא, ולעצור את התרופה מבלי לחדש את השימוש בה. תופעות לוואי נדירות עשויות לכלול כאבי בטן, פריחה וחוסר שקט.

אינטראקציות עם תרופות אחרות

אנטיביוטיקה עשויה להשפיע באופן שלילי על חולי קרוהן וקוליטיס שלוקחים אותה עם מספר תרופות שונות, במרשם או ללא מרשם. לכן יש להקפיד על מעקב אחר אינטראקציות בין התרופות, המתבטאות בהפחתת יעילות התרופות, הגברת פעילות תרופה אחת, או תופעות לוואי בלתי צפויות.

טרם השימוש בתרופות כלשהן, יש לקרוא בעיון את התוויות, וליידע את הרופא לגבי כל התרופות הנצרכות בהווה, אפילו תרופות ללא מרשם או טיפולים משלימים, וכל מצב רפואי קיים.

שיקולים מיוחדים

במשך התקופה בה משתמשים באנטיביוטיקה, ועד יומיים לאחר סיום הטיפול, יש להימנע משתיית אלכוהול, שעלול לגרום לבחילות והקאות

אנטיביוטיקה עשויה לקיים אינטראקציה עם נוגדי חומצה, לכן יש להימנע מנטילת תרופות אלו במקביל. אינטראקציה זהה מתרחשת אף עם תוספי ויטמינים ומינרלים המכילים סידן, ברזל או אבץ. נטילת נוגדי חומצה או ויטמינים ומינרלים סמוך לזמן השימוש בציפרופלוקסצין, שכן הם עשויים להפחית באופן משמעותי את השפעות האנטיביוטיקה.

יש ליידע את הרופא על הריון לפני נטילת אנטיביוטיקה מכל סוג. ולהימנע מחשיפה לשמש במהלך השימוש בתרופה. כשיוצאים החוצה, יש להשתמש בקרם הגנה במהלך שעות היום ולהימנע משיזוף. אנטיביוטיקה עשויה להפחית את יעילות הגלולות למניעת הריון, ולהפריע בצורה מסוכנת לתרופה נגד קומאדין, ובכך לדלל את הדם ולהגביר את הסיכון לדימום.

דילוג לתוכן